Презентовано методичні рекомендації для медіа з висвітлення гендерної рівності

24.07.2023

24 липня відбулася презентація Методичних рекомендацій з висвітлення в медіа гендерної рівності, запобігання насильству, проявам сексизму та гендерних стереотипів. Національна рада подавала свої пропозиції до документа, який розроблено Міністерством культури та інформаційної політики України у тісній співпраці з інститутами громадянського суспільства й партнерами з розвитку.

Рекомендації були напрацьовані в рамках реалізації Концепції комунікації у сфері гендерної рівності.

Питання гендерної рівності є частиною євроінтеграційного курсу України, зауважила Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики, а підготовлені рекомендації – результатом впровадження системної і цілісної державної політики у цій сфері, оскільки її втілюють усі органи влади.

Олександр Дяченко, начальник контрольно-аналітичного управління Національної ради, висловив думку про те, що гендерний баланс, якщо його розуміти глибоко, – «це передусім про ефективне використання людського потенціалу і про пошук та викорінення шкідливих соціальних стереотипів». «Викорінення таких стереотипів на практиці означає, що кожна людина, яка живе в цій країні, яка позбулася певних стереотипів, що їй щось не можна, вона вірить в те, що її права можуть бути реалізовані, і вона йде і реалізовує свій потенціал на практиці», – сказав він. І у цьому процесі неможливо переоцінити роль медіа.

Наразі практика проведення моніторингів гендерного балансу в медіа показує, що  медіа достатньо чутливі до цього питання й охоче виправляються, коли їм без застосування санкцій показують, що саме у їхніх ефірах потребує поліпшення.

Національна рада і надалі проводитиме такі моніторинги, адже вони є практичним інструментом і допомогли медіа рухатися в напрямі кращого дотримання гендерного балансу та уникнення поширення стереотипів. Водночас, за словами Олександра Дяченка, медіарегулятор нині працює разом із партнерами над тим, щоб удосконалити методологію проведення таких моніторингів з урахуванням обставин воєнного часу й нових викликів, які постають перед медіа. До кінця цього року Національна рада проведе ще один моніторинг радіо- і телемовників, щоб дослідити, яка ситуація з гендерним балансом у медіа, повідомив він.

Методологічні рекомендації також можна розглядати як підготовку, напрацювання практики, підґрунтя для майбутніх кодексів, які ухвалюватимуть органи спільного регулювання. Питання дотримання медіа гендерного балансу можна втілити у таких актах через певні запобіжники.

У Методологічних рекомендаціях на національному рівні вперше вводяться індикатори гендерної рівності в медіа. Вони визначені для медіаконтенту і для роботи всередині компанії, в редакціях.

До напрацювання цих рекомендацій були залучені апарат Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики, громадські організації «Жінки в медіа» та «Центр демократичних реформ і медіа», Асоціація жінок-юристів України «ЮрФем», Інформаційно-консультативний жіночий центр, міжнародна організація USAID Transformation Communications Activity (TCA) за підтримки проєкту «Мережа ґендерних аналітичних центрів: посилення спроможності задля розробки передових політик, оцінки впливу, стратегічної адвокації та сфокусованих комунікацій щодо політик», що виконується Українським жіночим фондом за підтримки Європейського Союзу.

Методичні рекомендації для завантаження.