Стратегія регулятора на наступні три роки, конкурси, реєстрація ресурсів у ТікТок, Viber і WhatsApp як онлайн-медіа – про рішення Національної ради від 28 вересня

28.09.2023

Медіарегулятор напрацював проєкт власної Стратегії діяльності, який пропонує до громадського обговорення, а три акти, які вже пройшли цю процедуру, затверджені. Оголошено три нові конкурси на мовлення, для двох раніше оголошених визначено дату їх проведення. Також на засіданні 28 вересня Національна рада розглядала питання про тимчасові дозволи на мовлення, продовження терміну дії ліцензій, реєстрації друкованих, онлайн- та іноземних лінійних медіа. І застосувала вперше після початку дії Закону України «Про медіа» заходи реагування.

Національна рада винесе на громадське обговорення проєкт своєї Стратегії діяльності на 2024 – 2026 роки. Вона визначає основні цілі і напрями діяльності Національної ради відповідно до основних повноважень регулятора. Громадське обговорення триватиме 1 місяць із дня оприлюднення документа.

Водночас за результатами вже проведеного громадського обговорення медіарегулятор затвердив:

  • зміни до Методики розрахунку ліцензійного збору та плати за внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа;
  • зміни до форми № 1 відомості про кінцевих бенефіціарних власників, власників істотної участі, ключових учасників станом на _________ 20 ___ року;
  • зміни до Додатка 1 до Порядку подання до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення заяв щодо реєстрації іноземних лінійних медіа.

Перші від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну конкурси Національна рада проведе 16 жовтня. Таку дату було визначено регулятором для конкурсів:

  • на отримання ліцензії на постачання послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі МХ-7 із загальнонаціональною категорією покриття;
  • і на мовлення на 1 і 3-й програмах 43 ТВК у м. Калуші Івано-Франківської області в ефірній багатоканальній електронній комунікаційній мережі стандарту DVB-T2 (MPEG-4).

Також Національна рада вирішила допустити до участі в конкурсі на постачання послуг у МХ-7 Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення, а до конкурсу на цифрове мовлення в Калуші – Івано-франківське обласне телебачення «Галичина», м.  Івано-Франківськ, і ТОВ «Телерадіокомпанія Раі», м. Бурштин Івано-Франківської області.

Медіарегулятор оголосив одразу три нові конкурси на мовлення:

  • для розвитку загальнонаціональних і регіональних радіомереж – 24 частоти у 10 областях України;
  • для розвитку місцевих і регіональних радіомереж – 23 частоти у 7-ми областях;
  • на 42 ТВК (3 програми) у м. Дніпрі і 30 ТВК (2-а і 3-я програми) у м. Івано-Франківську – у стандарті DVB-T2 місцевої категорії мовлення.

Умови конкурсів незабаром з’являться на сайті Національної ради.

Зі складу універсального медіасервісу усіх областей України вилучено телеканал «Малятко». Таке рішення було ухвалено у зв’язку з тим, що на попередньому засіданні 14 вересня медіарегулятор анулював дозвіл телеканалу на тимчасове мовлення у період дії воєнного стану в Україні в багатоканальній телемережі МХ-3.

Music Box Polska (логотип Music Box) зареєстроване як іноземне лінійне медіа. Це музичний канал, який розповсюджує контент дев’ятьма мовами для користувачів Польщі та України. Правовласником є Мьюзік бокс інтеректів ТІВІ (Гібралтар) ЛТД (Music Box Interactive TV (Gibraltar) LTD), Гібралтар.

Регулятор вперше від початку дії Закону «Про медіа» застосував до медіа заходів реагування.

Національна рада визнала порушення ТОВ «ТРК «Столиця» (позивні «Перець FM»), м. Київ, вимог пунктів 10 і 12 Правил ведення мовлення телерадіоорганізаціями у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті і застосувала до телерадіокомпанії захід реагування – припис. 29 серпня, у День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, у певні проміжки часу у випусках новин  мовника не звучали повідомлення про день пам’яті. Радіостанцію зобов’язали вжити заходів для недопущення порушень у подальшій діяльності.

На ТОВ «Радіо ТТВ» (позивні «Радіо TTV»), м. Кропивницький, накладено штраф у розмірі 10 відсотків ліцензійного збору. Під час планової перевірки на підставі моніторингу було зафіксовано, що компанія не мовить на частоті 102,6 МГц  у м. Кропивницькому і Кіровоградському районі упродовж 14 днів. Це є значним порушенням пункту 4 частини першої статті 35 Закону України «Про медіа». Сума штрафу становить для компанії 13 554,20 грн. Упродовж 60 днів із дня оприлюднення цього рішення медіа має сплатити штраф до державного бюджету України. Також у компанії є три місяці, щоб усунути порушення.

У діяльності інших суб’єктів, щодо яких проводилися планові перевірки, – НСТУ, ТРК  «ТВК» у формі ПП, м. Охтирка Сумської обл., і ПП «Приватна телекомпанія «Візит», м. Кременчук Полтавської обл., порушено законодавства не виявлено.

Центральна  телерадіостудія Міністерства оборони України внесла зміни до своїх документів, аби її діяльність відповідала вимогам Закону України «Про медіа». Вона анулювала ліцензію на супутникове мовлення телеканалу «Армія-ТБ», натомість зареєструвалася як суб’єкт у сфері медіа, що здійснює мовлення без використання радіочастотного спектра. Також відповідно до пункту 18 Перехідних положень Закону були анульовані ліцензії на FM-мовлення радіостанції «Армія FM – військове радіо». Вона тепер мовитиме за дозволами на тимчасове мовлення.

Медіарегулятор розглянув питання про видачу дозволів на тимчасове мовлення у період дії воєнного стану. Три програми суспільного мовника – «Українське радіо», «Радіо «Промінь» і «Радіо «Культура», а також «Вільне радіо», «СТБ» і «ICTV» далі працюватимуть на частотах у Донецькій області. Також програми Суспільного транслюватимуться зі збільшеною потужністю передавачів у Запоріжжі, Сумській та Херсонській областях. Потужніше мовитимуть і «Радіо п’ятниця» – у Запоріжжі, Сумах, Харкові та Донецькій області, і «Легке та спокійне радіо Релакс» – у Харкові. А «Громадське радіо» на підставі отриманого дозволу буде доступним у Краматорську та Херсоні. Тимчасові дозволи діють упродовж одного року.

Національна рада зареєструвала 19 нових суб’єктів у сфері онлайнмедіа. Серед них – інформаційні, медичні видання, сайти громадських організацій і товариства. Як онлайн-медіа зареєструвалося інформаційне агентство Укрінформ, вебсайт «Факти» ТОВ «СЛМ новини». Двоє реєстрантів комплексно підійшли до процесу реєстрації. Вони внесли до Реєстру одразу свої вебсайти, сторінки в соцмережах Facebook, Instagram, канали на Youtube, у Telegram. До того ж ТОВ «Ми – Полтава», м. Полтава, зареєструвало сторінку в TikTok, а Волосєвич Є. С. із с. Вигода Одеської області – канали у Viber- і WhatsApp.

На засіданні регулятор знову вніс до переліку зареєстрованих суб’єктів у сфері медіа низку друкованих медіа. Зареєстровано 56 друкованих видань – 23 газети, 16 збірників наукових праць, 10 наукових журналів, 4 журнали, міжвідомчий збірник наукових праць, дайджест для професіоналів сфери охорони здоров’я, науково-виробничий журнал.

Територія розповсюдження зареєстрованих збірників, журналів, дайджесту – Україна (30 видань — 91%), а також Україна та зарубіжжя (3 видання — 9%).

Найбільшу кількість – одночасно 12 наукових видань (9 збірників і 3 журнали) – зареєстрував Український державний університет імені Михайла Драгоманова, м. Київ. У 5-ти з них вказана українська мова розповсюдження, у решти 7-ми, крім української, ще й англійська та інші офіційні мови ЄС.

Одразу 8 наукових видань, які публікуються українською і англійською мовами, вніс до реєстру Український державний університет науки і технологій, м. Дніпро, – 6 збірників наукових праць, науково-виробничий журнал та науковий журнал, які поширюються як в Україні, так і зарубіжжі.

Серед зареєстрованих газет – 7 всеукраїнських, 11 обласних, 5 районних. 14 газет україномовні, 8 виходять українською і російською мовами, одна – українською, російською та англійською. Одночасно 6 газет українською і російською мовами зареєстрував Данюк В. А., м. Харків: чотири з них розповсюджуються по всій Україні, дві інші – обласні.

До переліку зареєстрованих медіа додано ще три суб’єкти, які планують мовити без використання радіочастотного спектра. Серед них перше інтернет-радіо «Радіо Ісландія». Суб’єктом у сфері медіа стало ТОВ «Ісландія Одеса», м. Київ.

До Реєстру суб’єктів у сфері медіа потрапили і 9 провайдерів аудіовізуальних сервісів. Серед зареєстрованих заявників також і київське ТОВ «Плюс ТБ» («Київстар ТБ»), яке вирішило стати суб’єктом у сфері аудіовізуальних медіа на замовлення (нелінійний медіа-сервіс). Працює за технологією ОТТ із загальнонаціональним покриттям.

Двом компаніям, які ведуть цілодобове аудіальне лінійне мовлення, продовжено строк дії їхніх ліцензій ще на 10 років:

  • ТОВ «Телерадіокомпанія «Галичина», м. Львів (позивні «FM Галичина»), регіональне мовлення, музичний формат;
  • ТОВ ТРК «Гармонія міра», м. Одеса (позивні «Гармонія міра»), місцеве мовлення, формат – новини/діловий/суспільно-політичний.

На клопотання ТОВ ТРК «Українсько-польське радіо та телебачення «Співдружність» (аудіовізуальне лінійне мовлення, логотип «NOBEL TV» (комбіноване)) із Дніпра Національна рада анулювала його ліцензію. Відмову від ліцензії компанія пояснює ліквідацією підприємства.