Платформи спільного доступу до відео та інформації з ухваленням Закону України «Про медіа» вперше потрапили у сферу державного нагляду. Національна рада визначена органом, що має право комунікувати з ними, укладати договори і меморандуми. Якою буде ця співпраця, розповів член Національної ради Олександр Бурмагін під час зустрічі з медійниками, відповідаючи на поставлене запитання. Онлайн-сесію запитань та відповідей медіафахівців і представників галузі організувала ГО «Платформа прав людини».
Національна рада тільки починає працювати у напрямі початку комунікації з платформами доступу до інформації щодо укладання договорів і меморандумів. Як відбуватиметься цей процес, точно можна буде описати лише за кілька місяців, зауважив Олександр Бурмагін. На його думку, цей рух відбуватиметься у форматі тих самих підходів, які зараз розробляє і впроваджує Європейський Союз.
Очевидним є те, що технологічні гіганти сприйняли сам факт впровадження регулювання в ЄС. Платформи відреагували на закони, вони вивчають правила Європейського Союзу, дискутують щодо них, позиваються до суду, як наприклад Amazon, але ніхто не ігнорує їх, розповів член Національної ради. Тобто вони не хочуть бути заблокованими на території Європейського Союзу чи мати проблеми на цій території.
На думку Олександра Бурмагіна, у платформ не виникатиме особливої необхідності розробляти унікальні підходи для України. Наразі найвідкритішою є компанія Meta. Національна рада сподівається, що цифрові гіганти підуть тим самим шляхом і в Україні і будуть комунікувати з регулятором. «Договори і меморандуми будуть відображати ті підходи, які є в законах ЄС», – висловився Олександр Бурмагін.
До тих питань, що найімовірніше будуть прописані в договорах і меморандумах, увійдуть:
- питання виборчого процесу. – В Україні, як і у світі, також точиться багато розмов про те, що передвиборна агітація має бути маркована, має бути зрозуміло, звідки вона фінансується, і така реклама повинна бути оплачена з виборчих фондів;
- питання контенту, який прирівнюється до терористичного;
- захисту дітей;
- захисту персональних даних;
- можливості подачі скарг і заяв користувачами та оперативного їх розгляду платформами.
«Я думаю, що вони будуть предметом таких меморандумів і договорів до тих пір, поки Україна стане повноправним членом Європейського Союзу і відповідно всі ці механізми запрацюють і для території України», – сказав Олександр Бурмагін. Сьогодні регулювання платформ, того, що на них відбувається, поширення контенту – це виклик для всього цивілізованого світу. «І увесь світ зрозумів ризики і загрози і десь із 2015 – 16 року рухається, щоб щось із цим зробити», – додав він.