Про співпрацю медіарегулятора і саморегулівних організацій ішлося під час зустрічі регулятора з членами Комісії журналістської етики.
Основні питання, що стали темою обговорення, – розмежування функцій органів спільного регулювання і саморегулювання, напрацювання кодексів органів співрегулювання, удосконалення саморегулівних механізмів медіа. Йшлося і про те, як сторони можуть бути корисними один одному у процесі створення органів спільного регулювання.
Тема саморегулювання є важливою. Однак, на жаль, ці механізми в Україні працюють дуже слабко. Національна рада упродовж останніх років постійно підтримує саморегулювання медіа і наполягає на його удосконаленні. Неодноразові прагнення регулятора об’єднати медіа для розробки хоча б загальних, недеталізованих правил, що унеможливлювали б мову ворожнечі, не були підтримані медійною спільнотою.
Єдиною темою, де вдалося досягти домовленостей, – це захист дітей від шкідливої інформації. Робоча група, що створена при медіарегуляторові, напрацювала 5 актів саморегулювання, завдяки яким покращилася ситуація з контентом, до виробництва якого залучалися діти. Водночас усі ініціативи йшли тільки від регулятора, а не від самих медіа.
Напрацювання робочої групи дали змогу підготувати пропозиції з удосконалення відповідних норм щодо захисту дітей, що були враховані в новому Законі «Про медіа».
Саморегулювання і співрегулювання не суперечать один одному, вважають члени Національної ради. Натомість запропонована Законом новела щодо створення органів спільного регулювання дасть змогу покращити відносини між державним регулятором і медіа.
«Саме ці органи покликані створювати правила, які будуть прийнятні для обох сторін, а виграє від цього суспільство», – зауважила голова Національної ради Ольга Герасим’юк. На це розраховували творці Закону «Про медіа». На такий позитивний результат сподіваються і європейські партнери України, у них велика увага до процесу створення і роботи цього інституту.
Закон визначає, що поєднання функцій і засобів державного регулювання та галузевого саморегулювання і є спільним регулюванням. Такий підхід забезпечить участь суб’єктів у сфері медіа в розробці й визначенні вимог до змісту інформації та недопущення цензури і зловживання свободою слова. Тож наявність спільного регулювання у сфері медіа не обмежує свободи галузевого та іншого саморегулювання у сфері медіа та журналістики.
«Розбудовувати систему спільного регулювання – це правильний шлях, і ми можемо йти по ньому разом. Хоча, звичайно, саморегулювання також ніхто не скасовує. Є журналістські стандарти, є професійна етика. І про це мають дбати всі, хто працює в медіа, всі, хто мав би згуртуватися в журналістський цех», – наголосила Ольга Герасим’юк. І лише самі медіа вирішуватимуть, як осередки саморегулювання мають співпрацювати з органами співрегулювання.
Представники Комісії з журналістської етики висловили готовність своїх експертів долучатися до напрацювання кодексів мовлення органами спільного регулювання. Також Національна рада і КЖЕ й надалі підтримуватимуть уже усталену комунікацію в рамках консультування.
Медіарегулятор і Комісія домовилися закріпити наміри про співпрацю, підписавши меморандум.
На зустрічі також наголосили, що на сьогодні до Національної ради не надійшло жодної пропозиції про створення органу спільного регулювання у сфері друкованих медіа. Якщо такого органу не буде, Національна рада, яка зобов’язана регулювати діяльність усіх медіа, зокрема і друкованих, при виникненні певних ситуацій орієнтуватиметься на критерії і кодекси інших органів – телебачення, радіо чи онлайн-медіа. Саме на таких позиціях будуть розглядатися якісь порушення в діяльності преси, спираючись на ухвалені кодекси.
У зустрічі взяли участь Андрій Куликов – голова Комісії з журналістської етики; Діана Дуцик – викладачка Могилянської школи журналістики НАУКМА і виконавча директорка ГО «Український інститут медіа та комунікації»; Тетяна Лебедєва – почесна голова Національної асоціації медіа; Ліза Кузьменко – медіаекспертка та тренерка з питань ґендерної рівності та недискримінації, голова ГО «Жінки в медіа»; Ліна Кущ – перша секретарка Національної спілки журналістів України; Олексій Погорелов – президент Української Асоціації медіа бізнесу.