13 травня 2015 року в рамках 1227-го засідання Комітету міністрів Ради Європи запроваджено відзначення 18 листопада Європейського дня захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства. Україна, яка 2012 року ратифікувала відповідну Конвенцію Ради Європи, також долучається до заходів із запобігання цим негативним явищам.
На жаль, проблема сексуального насильства над дітьми не подолана в усьому світі і в Україні на цей час постає надзвичайно гостро. Велика роль у викоріненні цих ганебних проявів людського життя та формуванні відповідальної соціальної думки належить засобам масової інформації. Проте медіа, які, викриваючи зло, занадто відверто розповідають про насильство над дітьми, також можуть завдавати шкоди їхньому моральному і психологічному здоров’ю та згубно вплинути на їхнє майбутнє. Тому найактуальнішим гаслом у цих питаннях для всіх ЗМІ має бути гасло: «Не нашкодь!»
Національна рада із залученням інших державних органів та широкої громадськості у 2015 – 2016 роках провела низку публічних заходів із обговорення питань участі дітей у медіа-виробництві та захисту їхніх прав. Зокрема, за результатами цих обговорень Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики розробив Методичні рекомендації з питань дотримання прав дитини засобами масової інформації. Крім цього, Національна рада організувала робочу групу зі створення правил захисту дітей у медіа, до якої, окрім представників регулятора, входять медійники, психологи, громадські активісти.
Очолює цю робочу групу перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк, яка також є представником України в Керівному комітеті Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI). Комітет з нагоди відзначення Європейського дня захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства поширив своє звернення, яке наводимо повністю.
З нагоди Європейського дня захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства Керівний комітет Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI) приєднується та висловлює свою повну підтримку заходів Ради Європи, спрямованих на підвищення обізнаності та запобігання злочинам проти дітей. CDMSI твердо переконаний, що медіа-грамотність і цифрова грамотність є обов’язковими не тільки для забезпечення захисту дітей, а й для надання їм можливості реалізовувати свої права на недоторканість приватного життя, на вираження себе та на участь у суспільному житті.
Комітет розробив Рекомендацію Rec(2006)12 Комітету Міністрів державам-членам РЄ щодо розширення прав і можливостей дітей у новому інформаційно-комунікаційному середовищі. Також CDMSI зробив всій внесок, розробивши Керівництво Ради Європи з прав людини для інтернет-користувачів, що є інструментом, який дозволяє дітям розуміти і реалізовувати свої права в он-лайн середовищі.
CDMSI і далі приділятиме належну увагу захисту дітей і розширенню їх прав у всіх своїх заходах, що реалізуються в рамках повноважень Комітету.
Національна рада сподівається, що українське суспільство загалом і ЗМІ зокрема з великою повагою ставитимуться до питань захисту прав своїх найменших громадян і враховуватимуть рекомендації міжнародних інституцій.
Ілюстрація з сайту medicaldaily.com