Щодо переліку телеканалів та радіоканалів, які плануються для розповсюдження провайдерами аудіовізуальних сервісів

28.09.2023

До уваги провайдерів аудіовізуальних сервісів!

Інформуємо, що відповідно до пункту 23 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про медіа» (далі – Закон) провайдери аудіовізуальних сервісів чи інші особи, уповноважені іноземними лінійними медіа, протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом, зобов’язані були подати до Національної ради заяви про реєстрацію іноземних лінійних медіа в порядку, передбаченому Законом.

Протягом цього строку провайдери аудіовізуальних сервісів мали право включати до пакетів телеканалів та радіоканалів іноземні лінійні медіа, включені рішенням Національної ради від 15.09.2022 № 592 «Про затвердження Переліку програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються» (зі змінами) до дня набрання чинності Законом до Переліку програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються, а також іноземні лінійні медіа, які походять з держав – членів Європейського Союзу.

Стаття 66 Закону встановлює, що іноземні лінійні медіа, крім тих, які походять з країн, що є державами – членами Європейського Союзу, можуть поширюватися на території України провайдерами аудіовізуальних сервісів виключно після реєстрації таких медіа у порядку, встановленому цією статтею.

Таким чином, статтею 66 Закону не встановлено обов’язку реєстрації для іноземних лінійних медіа, які походять з країн, що є державами – членами Європейського Союзу для поширення на території України провайдерами аудіовізуальних сервісів.

Законом не передбачено формування переліку іноземних лінійних медіа, що походять з країн, що є державами-членами Європейського Союзу.

З 1 жовтня 2023 року, згідно з умовами Закону, провайдер аудіовізуальних сервісів зобов’язаний включати до пакетів телеканалів та радіоканалів:

  1. Телеканали універсального медіа-сервісу.
  2. Виключно телеканали та радіоканали, які отримали ліцензію на мовлення.
  3. Телеканали та радіоканали, які зареєстровані Національною радою відповідно до вимог статей 63, 66 Закону.
  4. Телеканали та радіоканали, які отримали дозвіл на тимчасове мовлення.

Також провайдер аудіовізуальних сервісів може ретранслювати телеканали та радіоканали, які походять з держав – членів Європейського Союзу, у разі якщо їх ретрансляція не обмежена відповідно до Закону України «Про санкції» або Національною радою у порядку, встановленому частиною шостою статті 4 або частиною третьою статті 121 цього Закону.

Із Переліку програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються, який розміщений на сьогодні на сайті Національної ради, провайдер аудіовізуальних сервісів може включати до переліку телеканалів та радіоканалів іноземні лінійні медіа тільки ті, які походять з держав – членів Європейського Союзу. Інші теле- та радіоканали обмежуються для включення до Переліку телеканалів та радіоканалів, що плануються до розповсюдження провайдером аудіовізуального сервісу.

Слід звернути увагу, на частину п’яту статті 22 Закону, якою встановлено, що якщо інше не передбачено цим Законом, провайдер аудіовізуальних сервісів зобов’язаний укласти договори щодо використання об’єктів авторського права і суміжних прав (ліцензійний договір) з правовласниками телеканалів або радіоканалів до надання їх користувачеві.

Також, Законом визначено відповідальність провайдерів аудіовізуальних сервісів. Так, згідно з частиною четвертою статті 113 Закону, до грубих порушень відноситься:

  1. надання сервісу доступу до пакетів телеканалів та радіоканалів незареєстрованим суб’єктом;
  2. включення до пакетів телеканалів та радіоканалів телеканалу або радіоканалу, який не отримав ліцензію на мовлення чи не зареєстрований Національною радою відповідно до вимог статей 63, 66 цього Закону та не отримав дозвіл на тимчасове мовлення, а також іноземних лінійних медіа, які походять з держав – членів Європейського Союзу, у разі якщо їх ретрансляція була обмежена відповідно до Закону України «Про санкції» або Національною радою у порядку, встановленому частиною шостою статті 4 чи частиною третьою статті 121 цього Закону;
  3. повторна відмова у проведенні перевірки впродовж останнього року;
  4. здійснення без реєстрації діяльності, яка відповідно до цього Закону може здійснюватися виключно за умови реєстрації (обов’язкова реєстрація).

Офіційні відомості про дозвільні документи телеканалів та радіоканалів, що плануються для розповсюдження, розміщені на офіційних сайтах регуляторних органів. Посилання на офіційні регуляторні органи можна знайти на сайті Європейської платформи регуляторних органів (EPRA): epra.org/organisations.

Також повідомляємо, що, оскільки, відповідно до вимог Закону, у складі універсального медіа-сервісу є телеканали, що здійснюють мовлення на підставі дозволу на тимчасове мовлення з використанням радіочастотного спектра на території розташування відповідної багатоканальної електронної комунікаційної мережі, за умови поширення у складі універсального медіа-сервісу тільки у межах території дозволу на тимчасове мовлення, то склад універсального медіа-сервісу може змінюватися. Тому провайдер аудіовізуального сервісу під час формування Переліку телеканалів та радіоканалів, що плануються ним до розповсюдження, може керуватися інформацією, розміщеною на сайті Національної ради за посиланням: webportal.nrada.gov.ua, у розділі «Учасникам ринку» в частині «Провайдерам аудіовізуальних сервісів» у розділі «Рішення Національної ради щодо складу універсального медіа-сервісу».