Щоб не втратити український ринок кіно- і телепродукції, російська сторона вдається до різних хитрощів і фальсифікацій

07.09.2015

Після набуття чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного телерадіопростору України» Національна рада щотижня надсилає до Державного агентства України з питань кіно інформацію щодо виявлення фільмів з ознаками порушення для прийняття відповідних рішень.

За період проведення моніторингу з 4 червня 2015 року регуляторним органом було зафіксовано ознаки порушень щодо поширення телеканалами понад 50 фільмів. Оскільки накладання штрафних санкцій за порушення у сфері кінематографії належить виключно до компетенції Держкіно, складені протоколи передано для належного реагування.

Серед типових порушень:

•відсутність вихідних даних – зафіксовано 24 випадки (ч. 5 ст. 6 Закону України «Про телебачення»), найчастіше траплялися в ефірі телеканалів «1+1», ТЕТ, «Новий канал», «Інтер»;
•використання у фільмах образів співробітників спецслужб та/або символіки країни-агресора – зафіксовано 19 випадків (ст. 151 Закону України «Про кінематографію»), найчастіше траплялися в ефірі телеканалів ІCTV, «1+1», НТН, «Україна»;
•фальсифікації вихідних даних (інформація про рік виробництва, студії-виробника тощо) – зафіксовано 12 випадків (ст. 13, ст. 151 Закону України «Про кінематографію»), найчастіше трапляються в ефірі телеканалів ТЕТ, «1+1», «Україна».

Компанії вдаються до різних способів уникнення відповідальності за порушення вимог закону. До Держкіно подається неправдива інформація про рік виробництва, країну-виробника. Також з допомогою спецефектів російська символіка стає українською, змінюються назви спецслужб тощо. Загалом виробники, продаючи свій продукт, можуть змінювати вихідні дані на свій розсуд.

Член Національної ради Владислав Севрюков поінформував, що останні випадки таких ознак порушень закону зафіксовано на каналі «Україна», фільм «Недотрога» – в ефірі зазначено рік виробництва 2013, а з відкритих джерел – це виробництво 2014 року. «Ненавижу и люблю» датований 2013 роком, відкриті джерела подають 2015-й. На каналі ТЕТ у серіалі «Кухня» у титрах року виробництва взагалі не вказано.

Треба наголосити, що державний орган може послуговуватися тільки офіційною інформацією. Отже, у цій ситуації останнє слово за Державним агентством з питань кіно.