Національна рада включила до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, ще двох російських акторів – Максима Громова і Олександра Панова. Оголосила три конкурси на цифрове телевізійне і радіомовлення, застосувала за результатами перевірок і моніторингів заходи реагування – штрафи і приписи. Як іноземні лінійні медіа зареєстровані телеканали «SPORT 1», «SPORT 2», «KINO 1». Далі – детальніше про рішення, ухвалені на засіданні медіарегулятора 25 квітня.
Національна рада погодила із зауваженнями проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії відновлення державної влади та реінтеграції населення деокупованих територій України на період до 2026 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації у 2024 – 2026 роках».
Одразу три конкурси оголосив регулятор:
1 – мовлення на вільних каналах (програмах) ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі МХ-7, загальнонаціональна категорія покриття. Пропонується 2 канали;
2 – мовлення на вільному каналі на 25 ТВК у м. Чернівцях в ефірній багатоканальній електронній комунікаційній мережі стандарту DVB-T2, місцева територіальна категорія;
3 – цифрове радіомовлення на трьох вільних каналах (програмах) мовлення в ефірній багатоканальній електронній комунікаційній мережі стандарту T-DAB у м. Києві – 3, 4 і 5 програми.
Умови конкурсів будуть оприлюднені незабаром.
Двох російських акторів включено до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці.
Це – Громов Максим Станіславович, 1998 р. н., і Панов Олександр Альбертович,
1993 р. н. Обидва знялися в антиукраїнському (антидержавному) відеоролику, що має ознаки проведення спеціальної інформаційно-психологічної операції, спрямованої на зрив мобілізаційних заходів в Україні, розпалення ненависті й ворожнечі між громадянами України, підрив віри українців у перемогу над ворогом. Регулятор своїм рішенням включив цих осіб до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, і звернеться до Міністерства культури та інформаційної політики України, яке веде цей Перелік, щодо внесення акторів до нього.
Внесені зміни до складу універсального медіасервісу для населених пунктів Донецької і Київської областей.
Національна рада затвердила План проведення перевірок ліцензіатів на ІІІ квартал 2024 року. Плановим перевіркам підлягають аудіовізуальні медіа щодо дотримання вимог статей 21 і 35 Закону України «Про медіа». Ці перевірки проводяться у разі закінчення строку дії ліцензії на мовлення.
Два спортивні канали – «SPORT 1» і «SPORT 2» та канал фільмопоказу «KINO 1» – зареєстровані як іноземні лінійні медіа. Вони походять із США, їх правовласник – ТОВ «Мрія медіа продакшенс» (MRIYA MEDIA PRODUCTIONS, LLC). Канали орієнтовані на користувачів України, Латвії, Литви, Естонії, Молдови і транслюються українською, англійською, російською, німецькою мовами.
Медіарегулятор анулював дозвіл на тимчасове мовлення ТОВ «ТРК «Матрікс+» (позивні «NovaLine»), м. Харків, за яким медіа мовило на частоті 97,1 МГц у м. Харкові. Компанія клопотала про це, оскільки розпочала мовлення на цій частоті як переможець конкурсу, що відбувся 7 березня цього року. Водночас ТОВ «ТРК «Медіа маркет» (позивні «ХІТ ФМ») отримало дозвіл на тимчасове мовлення на частоті 99,8 МГц у селищі Вільча Чугуївського району Харківської області. Він діє 1 рік.
Двом телеканалам погоджено тимчасовий відступ від умов ліцензії на період дії воєнного стану. Зміни у програмних концепціях дозволені ТОВ «Телерадіоорганізація «Мульті медіа сервіс» (логотип «К1»), м. Київ, і ТОВ «Рєал істейТ-ТВ» (логотип «2+2»), м.Київ. У своїх клопотаннях до регулятора медіа зазначили як причини складнощі фінансового характеру, виїзд і звільнення фахівців, які пов’язані з повномасштабним вторгненням росії.
Через порушення законодавства до низки медіа застосовані заходи реагування.
Під час перевірок суб’єктів, які працюють у сфері лінійного телевізійного мовлення, Національна рада зафіксувала факти відсутності мовлення упродовж 14 днів поспіль щодо 5-ти медіа. Це кваліфікується як значне порушення, відповідно до них застосовані штрафи. Їх необхідно сплатити до державного бюджету України упродовж 60 днів із дня оприлюднення рішень на офіційному вебсайті регулятора. Отже, штрафи отримали:
- ТОВ «Телекомпанія «Телевсесвіт» (супутниковий телеканал «ТВС» (комбіноване)», м. Київ, – застосовано штраф у розмірі 106 500,00 грн;
- ТОВ «АРС Магна продакшн» (супутниковий телеканал «8 КАНАЛ», «8 CHANNEL»), м. Київ, – застосовано штраф у розмірі 106 500,00 грн;
- ТОВ «ТРК «Інтеррадіо» (супутниковий телеканал «4» (комбіноване)», м. Київ, – застосовано штраф у розмірі 106 500,00 грн;
- ТОВ «Про медіа групп» (логотип «1 ПОДІЛЬСЬКИЙ», регіональне цифрове мовлення в багатоканальній мережі МХ-5), м. Городок Хмельницької області – штраф становить 3 633,60 грн.
Штрафні санкції були застосовані регулятором ще до одного медіа з інших причин:
- ТОВ «Тайм медіа солюшин» (супутниковий телеканал «TVii.TV»), м. Дніпро, – застосовано штраф у розмірі 35 500,00 грн за те, що на екрані демонструвався логотип «РОЗПАКУЙ.TV», тоді як за ідентифікатором медіа в Реєстрі передбачено використання логотипу «TVii.TV».
Національна рада застосувала припис до ТОВ «Свої.КР» (доменне ім’я: svoi.kr.ua, назва онлайн-медіа: «СВОЇ.КРИВИЙ РІГ»), м. Кривий Ріг Дніпропетровської області. За результатами офіційного моніторингу зафіксований факт оприлюднення на вебсайті фотографії викраденої дитини, що надає можливість ідентифікувати її особу. На час публікації матеріалу не було об’єктивної потреби в оприлюдненні фотографії дитини, оскільки її вже знайшли. Розголошення інформації про дитину без письмової згоди хоча б одного з батьків є значним порушенням. Тому Національна рада, застосувавши припис, зобов’язала суб’єкта усунути порушення протягом 7 робочих днів із дня оприлюднення свого рішення на офіційному вебсайті регулятора, а також вжити заходів щодо недопущення такого порушення у майбутньому.
Під час планової виїзної перевірки ТОВ «Радіо «Нова» (лінійне радіомовлення на частоті 104,4 МГц у м. Нововолинську, позивні «Радіо «Нова»), м. Нововолинськ Волинської області, медіарегулятор встановив порушення Указу Президента України «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України». В ефірі щоденно о 9 годині не оголошувалася хвилина мовчання. Суб’єкту вказано на неприпустимість порушення надалі.
Національна рада зареєструвала 91 суб’єкт у сфері друкованих медіа. Усього зареєстровано 181 друковане видання – 76 журналів, 59 газет, 17 наукових збірників, 14 збірників наукових праць, 6 збірників, 2 наукові журнали, 2 альманахи, 1 науково-публіцистичний вісник, 1 науково-технічний журнал, 1 науково-практичний журнал, 1 науково-практичний медичний журнал, 1 календар.
Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників, альманахів – Україна (58 видань — 47%), а також Україна та світ (64 видання — 53%).
Найбільшу кількість – одночасно 16 видань (8 журналів, 4 наукові збірники, 1 збірник наукових праць, 1 збірник, 1 альманах, 1 газету) – вніс до Реєстру Київський національний університет імені Тараса Шевченка. 13 видань поширюються в Україні і світі, 3 – лише в нашій державі. Мови друку – українська, французька, іспанська, італійська, португальська, англійська, німецька, новогрецька.
Одразу по 11 видань, які розповсюджуються і в Україні, і світі, зареєстрували Хмельницький національний університет і Університет Григорія Сковороди в Переяславі з м. Переяслава Київської області. Видання хмельницького університету публікуються 8-ма мовами – українською, англійською, німецькою, польською, чеською, словацькою, болгарською, словенською. Українська та англійська – мови поширення видань переяславського університету.
По 8 журналів внесли до Реєстру Національний університет охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика з Києва та Національний університет «Одеська юридична академія». Видання столичного закладу виходять українською та англійською мовами і поширюються як в Україні, так і у світі. А от журнали академії розповсюджуються лише в Україні та публікуються українською, англійською, польською, німецькою, французькою, болгарською, румунською мовами.
Одночасно по 5 видань зареєстрували Харківський національний університет радіоелектроніки та Білоцерківський національний аграрний університет з м. Біла Церква Київської області. Видання обох закладів виходять українською і англійською мовами.
Серед зареєстрованих газет – 33 обласних, 11 всеукраїнських, 9 районних, 5 поширюються в Україні та зарубіжжі, 2 міські, 1 заводська.
Найбільше – одразу по 3 газети – зареєстрували 4 видавці: редакція обласної газети «Дача» з Полтави; Кордонець О.Р. із c. Біла Криниця Рівненської області; Голосний М. І. із с. Єлизаветівки Дніпропетровської області; Дзюба О. А., м. Дніпра. Два перші видавці друкують газети українською мовою. Наступні – одночасно українською, англійською, російською.
До реєстру додалося 14 нових онлайн-медіа різних типів – вебсайти, сторінки у соцмережах, портали новин, онлайн-видання тощо.
Громадська організація «Слідство.інфо» заявила про 5 своїх ресурсів: онлайн-видання, канал у Youtube, публічні сторінки у соціальних мережах Facebook, Instagram, X. Також 5 ресурсів зареєструвало ТОВ «Львівська мануфактура новин» – вебсайт, Youtube, сторінку в соціальній мережі «Facebook», акаунт у TikTok і канал у Telegram.
До реєстру потрапили два портали новин – «Денисюк пише» і «СічНьюз» та два інтернет-видання – «QIRIM Media» і «Вичерпно».
Зареєстровані 6 вебсайтів:
- ТОВ ІА «Українські Новини» – «Українські новини»;
- ФОП Балінського Владислава Мирославовича – «Зелений лист»;
- Глотов О. Л. – «Кременецький культурний контекст».
- ФОП Страшко Н. Ф. – «Гадяч.City»;
- Солодовнікова О. В. – Ukrainian.Media;
- ТОВ «Газета «Наше місто» – «Наше місто Дніпро».
Громадська організація «Міжнародна інформаційна агенція «ЧАС» зареєструвала сторінку у соціальній мережі «Facebook» з аналогічною назвою. Також зареєстровано «Журнал діагностики та лікування оральної і щелепно-лицевої патології» від ТОВ «ОМФ Паблішинг».
Суб’єктом у сфері медіа, що провадить діяльність без використання радіочастотного спектра, зареєстроване ТОВ Телерадіокомпанія «Кабельні телевізійні мережі», м.Олександрія Кіровоградської області. Це місцевий кабельний телеканал загальної тематики «КТМ», який в ефірі 16 годин на добу: 08:00 – 24:00.
Національна рада зареєструвала і 4 провайдери аудіовізуальних сервісів. Послуги вони надаватимуть у таких населених пунктах:
- ТОВ Телекомунікаційна компанія «Вінтелепорт» – м. Вінниця;
- Спеціалізоване комунальне підприємство «Київтелесервіс» – м. Київ;
- ФОП Підлужна О. М. – м. Ходорів Львівської обл.;
- ФОП Ярмолюк М. Ю. – м. Львів, м. Дрогобич, м. Борислав Львівської області.
Національна рада розглянула заяву ТОВ «Телерадіоорганізація «Ліга» (логотип «Дитинець») із м. Чернігова щодо перегляду рішення регулятора, яким до компанії за результатами планової виїзної перевірки застосовано припис. Таку можливість надає суб’єктові у сфері медіа стаття 100 Закону України «Про медіа». В наведених компанією аргументах не містилася інформація про нові обставини, що могли би вплинути на результати розгляду перевірки. А тому регулятор визнав, що підстав для перегляду свого попереднього рішення та скасування припису немає.
Національна рада продовжила на 10 років термін дії ліцензій на мовлення низці суб’єктів:
- КП «Редакція Тульчинського радіомовлення» (позивні: фрагмент музики української народної пісні «Щедрик» в обробці М. Д. Леонтовича), м. Тульчин Вінницької області;
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Белком» (позивні «Люкс ФМ»), м. Київ;
- ПП «Радіостудія «Сяйво» (позивні «Радіо «Сяйво» 106,8 FM»), м. Коломия Івано-Франківської області;
- Телерадіокомпанії «ТВК» у формі приватного підприємства (позивні «Radio Hit» – звучання фрази «Радіо хіт» у музичному оформленні у виконанні музиканта Михайла Медвєдєва), м. Охтирка Сумської області;
- ПП Студії «ВТВ» (позивні «Легке та спокійне радіо Релакс»), м. Київ.
Регулятор на прохання суб’єктів у сфері медіа скасував їх реєстрацію як провайдерів аудіовізуальних сервісів:
- ПП «РИЧ», с. Кам’янка Одеської області;
- ПП «В.И.В.», с. Кам’янка Одеської області.
Низка рішень медіарегулятора стосувалися фіксації змін у Реєстрі суб’єктів у сфері медіа. Зокрема, йшлося про оновлення щодо програмних концепцій мовлення, технічних характеристик, структури власності медіа.