Серія навчальних вебінарів РЄ, організованих на запит Національної ради, завершилася обговоренням теми штучного інтелекту

08.06.2021

7 червня відбувся шостий підсумковий тренінг Ради Європи із серії вебінарів «Запровадження стандартів ради Європи та директиви ЄС про аудіовізуальні медіапослуги у регулювання медіа в Україні». Цього дня фахівцям апарату Національної ради і представникам медіаіндустрії презентували навчальну програму на тему: «Штучний інтелект і великі дані в аудіовізуальному секторі». Доповідачем цієї теми став запрошений міжнародний експерт, консультант Ради Європи з Італії – Андреа Пін, професор із публічного порівняльного права. 

«Штучний інтелект – тема, над якою Рада Європи активно працює впродовж останніх кількох років», – на цьому у своєму вітальному слові наголосила керівниця Проєкту «ЄС та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні», Галина Смірнова. Коли ми говоримо про штучний інтелект, мова йде не про далеке майбутнє. Ці технології вже широко застосовуються у промисловості, торгівлі, комерції, наданні онлайн-послуг. Нині штучний інтелект активно використовується й у сфері медіа та журналістиці. Приміром, у виробництві контенту, дослідженнях та низці допоміжних для журналістів смарт-інструментах для створення матеріалів. Штучний інтелект проник практично в усі сфери життя і хоч він має низку переваг, однак, зауважила вона, водночас із його активним поширенням зростає ймовірність появи нових викликів. Раду Європи як міжнародну організацію, яка створює стандарти у сфері прав людини й мобілізує всі зусилля для розробки нових норм, що відповідатимуть нагальності часу, особливо хвилюють такі виклики.

У контексті досвіду напрацювання стандартів, Галина Смірнова згадала діяльність комітету Ради Європи з питань штучного інтелекту та розповіла про документи, які ухвалила Парламентська асамблея. Вона зауважила, що нині готується низка звітів із цієї теми та анонсувала наступне обговорення теми штучного інтелекту на високому рівні, яке відбудеться 1011 червня під час конференції Ради Європи для міністрів, відповідальних за медіа та інформаційне суспільство. У цьому заході, зокрема, візьме участь і голова Національної ради Ольга Герасим’юк. За результатами конференції за кілька днів буде прийнято підсумкову декларацію і чотири фінальні документи щодо штучного інтелекту, безпеки журналістів, медіа під час кризи, зокрема коронавірусу, тощо.

Перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль у вітальному слові до окреслення цілей вебінару підтримав необхідність обговорення в Україні теми штучного інтелекту. На його думку, ця технологія розвивається з такими темпами, що невдовзі навіть у державному регулюванні штучний інтелект зі статусу об’єкта перетвориться на інструментарій. То ж, він переконаний, нині необхідно мати чітке уявлення про те, яка ситуація у світі із розвитком цієї технології, на якому етапі ми зараз перебуваємо і що варто очікувати вже у найближчому майбутньому. Вкрай важливо, пояснив він, аби ми не спізнилися з регулюванням цієї галузі, та, врешті, не дочекалися моменту, коли штучний інтелект почне регулювати нас, а не навпаки, як би нам хотілося.

У рамках вебінару міжнародний експерт з Італії Андреа Піна презентував останні дослідження, присвячені темі штучного інтелекту. Зокрема, він докладніше зупинився на трьох ключових аспектах: визначенні феномену штучного інтелекту, сценаріях його використання та способах захисту від новітніх технологій.

Окремий блок доповіді стосувався питання використання Big Data в аудіовізуальному секторі. Мова йшла про ринки «великих даних» і приклади їх використання в різних сферах життя.

Особливу увагу Андреа Піна присвятив проблематиці, пов’язаній із захистом прав громадян у цифрову епоху. Він поділився порівняльними підходами та розповів про ключові виклики, які існують щодо приватності.

Валентин Коваль від імені Національної ради подякував партнерам з Офісу Ради Європи в Україні за можливість стати учасниками серії вебінарів, на яких із залученням міжнародних консультантів порушувалися найактуальніші теми сьогодення. Він зауважив, що подібні майданчики дають змогу фахівцям із України сформувати повну картину щодо законодавчих процесів регуляції медіа й надалі адаптувати кращі європейські практики під  контекст своєї країни.

Загалом, у рамках проєкту «Рада Європи і Європейський Союз працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні» у період із 26 травня по 7 червня проведено 6 вебінарів ­на теми медіабезпекирегулювання онлайн-медіароль регулятора у боротьбі із сексизмом у медіа та рекламірозвиток регіональних і місцевих мовниківрегулювання діяльності платформ доступу до аудіовізуальних та цифрових послуг та штучний інтелект і великі дані в аудіовізуальному секторі. ​