Сергій Костинський: «Якщо Національна рада програє судові справи телеканалам «Inter Media Group», на вітчизняний ринок чекають негативні зміни»

19.06.2018

19 червня під час прес-конференції з нагоди презентації результатів моніторингу дотримання  загальнонаціональними мовниками квот європейського продукту Сергій Костинський повідомив про судові рішення, ухвалені  за позовами телеканалів «Inter Media Group» до регулятора, щодо віднесення фільмів до передач.

Сергій Костинський нагадав, що під час першої хвилі моніторингу у 2017 році квоту на передачі європейського виробництва не виконали чотири телеканали «Inter Media Group», а саме: «Інтер», «НТН», «Піксель TV» та «Ентер-фільм». Тоді за ці порушення згідно із чинним законодавством Національна рада оголосила усім  чотирьом ліцензіатам санкції попередження.

Нині ці телеканали виконують вимоги щодо квот європейського продукту, однак ті їхні порушення до сьогодні лишаються відкритим питанням, оскільки мовники «Inter Media Group» були незгодні з рішенням національного регулятора та, апелюючи до того, що фільми як аудіовізуальний продукт не належать до телевізійних передач, подали свої оскарження до суду.

Сергій Костинський констатував: «Опираючись на статтю 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», ми вважаємо, що фільми є частиною передач. Адже згідно із законом передача – це все, що транслюється в ефірі. Проте телеканали групи «Inter Media Group» мають стосовно цього власні переконання».   

У першій інстанції Національна рада виграла три із чотирьох судів, повідомив він. Але вже у другій — почала програвати. Станом на 15 травня 2018 року три рішення регулятора суд визнав незаконними. Ще триває суд у справі телеканалу «Ентер-фільм». Своєю чергою, Національна рада планує звертатися з касаційною скаргою щодо всіх трьох наразі програних  у суді справ.

Водночас  він пояснив, як ця ситуація  може відобразитися на телевізійному ринку. Якщо Національна рада програє суд і в касаційній інстанції, наслідки відчує увесь медійний простір.

«Якщо мовники «Inter Media Group» доведуть у суді, що фільми не є передачами, тоді телеканали, які транслюють виключно фільми, Національна рада більше не зможе вважати телеканалами, і відповідно такі ліцензіати випадуть з нашого регулювання», — застеріг Сергій Костинський.

Другим можливим наслідком цієї колізії є те, що Національна рада буде змушена реагувати на спонсорство фільмів, оскільки законом дозволяється спонсорування тільки передач. Таким чином, телеканали не матимуть можливості розміщувати спонсорську рекламу фільмів і, власне, бути їх спонсорами. «Це призведе до зниження прибутків усіх українських телеканалів, які зараз користуються цією можливістю», — сказав він.

Наразі Національна рада чекає на рішення останніх судових процесів, про результати яких обов’язково повідомить на своєму сайті.