Серед головних пріоритетів стратегії розвитку інформаційного простору Сумщини – перехід від аналогового до цифрового телевізійного мовлення

19.09.2011

Серед головних пріоритетів стратегії розвитку інформаційного простору Сумщини – перехід від аналогового до цифрового телевізійного мовлення 26 квітня 2011 року в залі засідань Сумської обласної державної адміністрації відбулася нарада з питань впровадження цифрового мовлення в Україні за участю члена Національної ради Оксани Єлманової та керівників місцевих телерадіоорганізацій і провайдерів програмної послуги області.

У рамках проведення наради Оксана Єлманова зустрілася також з головою Сумської облдержадміністрації Юрієм Чмирем. Було обговорено питання розвитку телерадіоінформаційної сфери регіону та актуальні питання вітчизняного телерадіопростору.

Здійснення переходу телерадіомовлення на цифрові стандарти на сьогодні є одним із пріоритетних завдань Національної ради, сказала, виступаючи на нараді, Оксана Єлманова. Вона підкреслила, що робота з переходу на цифрове мовлення проводиться відповідно до Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору. Передбачається, що в 2011 році, паралельно з аналоговим мовленням, почнеться мовлення 32 цифрових програм у 4-х мультиплексах цифрової телемережі.


Член регуляторного органу зупинилися на питаннях щодо умов та особливостей конкурсу на мовлення в загальнонаціональній телемережі у складі цифрових загальнонаціональних каналів мовлення МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 у стандарті DVB-T2 (MPEG-4) для загальнонаціональних та регіональних і місцевих мовників, який оголошено Національною радою 20 квітня. Особливу увагу було звернуто на умови конкурсу щодо отримання ліцензії на мовлення на вільних каналах багатоканальної телемережі МХ-5, в якому братимуть участь місцеві мовники.

Серед особливостей конкурсу щодо мовлення на каналах багатоканальної телемережі МХ-5, відзначалося на нараді, здійснення цілодобового мовлення без ретрансляції програм інших мовників, забезпечення ліцензіатом власними силами доставки своєї програми до станції мультиплексування багатоканальної телемережі, що розміщена за адресою відповідної передавальної станції, укладання угоди телекомпанії з оператором багатоканальної телемережі ТОВ „ЗЕОНБУД”.

Увагу керівників телерадіоорганізацій було звернуто також на необхідність проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи для населення щодо впровадження цифрового телебачення. З цією метою розробляється стандартний ролик, який буде запропонований каналам для телевізійної трансляції.

Керівників телерадіоорганізацій, фахівців телевізійної індустрії цікавили технологічні, економічні та соціальні аспекти переходу на цифрове мовлення.
Найгостріші питання стосувалися забезпечення населення пристроями прийому цифрового ефірного телебачення, вартості цифрової ліцензії, технологічні аспекти цифрового мовлення на місцевому рівні, наповнення універсальної програмної послуги в кабельній мережі при впровадженні цифрового телебачення.

Учасники наради зупинилися також і на фінансових питаннях взаємостосунків із провайдером. Відповідаючи на це запитання, член Національної ради Оксана Єлманова зазначила, що цінова політика провайдера абсолютно тотожна ціновій політиці Концерну РРТ, а саме: тарифи на послугу тотожні з офіційними тарифами Концерну РРТ і залежатимуть від потужності передавачів, які використовує мовник. До того ж на перший рік роботи передбачена 50-відсоткова знижка, на другий – 25% знижки. Потім відбудеться вимкнення аналогового мовлення, і мовники сплачуватимуть тільки за цифрову мережу.

За словами директора Сумської філії Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення Миколи Мельника, на Сумщині для встановлення цифрових передавачів будуть використані існуючі вежі. У Сумах за укладеною угодою з ТОВ „ЗЕОНБУД” антенно-фідерне обладнання планується встановити до 14 червня 2011 року. На другому етапі ці роботи планується виконати у Шостці до 12 липня 2011 року, а в Тростянці до 26 липня 2011 року. У проектно-монтажних роботах будуть задіяні спеціалісти з Луганська, Харкова, Сум.

Однак при обговоренні порушеної теми учасники наради констатували, що на першому етапі впровадження цифрового мовлення проблема прийому сигналу національних та місцевих каналів для деяких районів області у зв’язку з недостатньою кількістю веж Сумської філії Концерну РРТ так і залишиться під питанням. Серед пропозицій, що були озвучені на нараді стосовно цієї ситуації, прозвучала й така: телерадіоорганізації, що ведуть мовлення в населених пунктах, де будуть відсутні передавачі провайдера і які знаходяться в радіусі дії інших передавачів МХ-5 сусідніх населених пунктів, можуть подавати документи на конкурс саме на канали, розміщені на цих територіях. В інших випадках перехід на цифрове мовлення відбуватиметься на наступних етапах впровадження цифрового мовлення.

«Усі ми маємо розуміти, що настав час активних дій з боку телекомпаній. Активна позиція місцевих і регіональних мовників буде вирішальною для мінімізації втрат і незручностей при переході на новий формат мовлення, забезпечення свого місця в цифровому стандарті, – наголосила Оксана Єлманова. – Навіть більше, перехід на цифрове мовлення саме місцевих мовників вимагає і від Національної ради, і від компаній максимальної скоординованості».

Заступник голови облдержадміністрації Сергій Грицай акцентував увагу присутніх на стратегії розвитку інформаційного простору області на період до 2015 року, яку розроблено ще торік. «З метою забезпечення повноцінного покриття прикордонної території Сумської області сигналом національного і місцевого телерадіомовлення, підвищення якості інформаційного продукту та якості трансляції телевізійного мовлення, ліквідації «білих плям» на інформаційній карті Сумщини, – сказав він, – концепцією передбачено низку заходів. Серед головних пріоритетів – перехід від аналогового до цифрового телевізійного мовлення».

У нараді, присвяченій питанням впровадження в Україні цифрового мовлення, взяли також участь представник Національної ради в Сумській області Микола Таранюк, заступник голови обласної ради Іван Ребенко, заступник начальника Сумської філії Українського державного центру радіочастот Денис Горячев, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації.

По закінченню наради відбулася прес-конференція члена Національної ради Оксани Єлманової для представників електронних і друкованих засобів масової інформації.

Під час перебування в Сумах Оксани Єлманової, яка також є головою Оргкомітету Міжнародного дитячого, молодіжного фестивалю аудіовізуальних мистецтв «Кришталеві джерела», відбулися її зустрічі з представниками влади, установ і організацій з питань організації цьогорічного фестивалю, який 20 років тому започатковано на Сумщині.