«RTVI» вилучено із переліку дозволених для показу в Україні телеканалів

06.03.2020

6 березня Національна рада своїм рішенням визнала, що зміст іноземної програми «RTVI», яка має юрисдикцію Королівства Іспанії, не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України. Тому її вилучено із переліку дозволених для ретрансляції програм, що не дає змоги вітчизняним провайдерам далі поширювати її в мережах України.

До 7 березня 2020 року є чинною тимчасова – упродовж року – заборона на поширення іноземної програми «RTVI» відповідно до рішення Національної ради від 06.03.2019 № 288. Рік тому український медіарегулятор визнав, що зміст іноземної програми RTVI» (юрисдикція Великої Британії) не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України, оскільки в ефірі телеканалу неодноразово демонструвалися аудіовізуальні твори за участю осіб, які створюють загрозу національній безпеці.

Для того, щоб з’ясувати, як цей телеканал дотримується вимог Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України, регулятор провів моніторинг його програмного наповнення в період із 24 лютого до 1 березня 2020 року. У цей час знову неодноразово було зафіксовано наявність порушення частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», відповідно до якої не допускається використання телерадіоорганізацій для трансляції аудіовізуальних творів (фільмів, телепередач, крім інформаційних та інформаційно-аналітичних телепередач), одним із учасників яких є особа, внесена до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці.

Так, із 24.02.2020 по 28.02.2020 (о 17:00; з повтором у вівторок, середу, четвер, п’ятницю о 05:00) зафіксовано трансляцію фільму «Выстрел» (студия «Русский проект», Росія, 2015), 10 серій, за участі особи Володимира Меньшова; 

27.02.2020 (19:00 – 20:00) та 28.02.2020 (07:00 – 08:00) зафіксовано трансляцію передачі «На троих» за участі Микола Цискарідзе;

01.03.2020 (о 17:00) зафіксовано трансляцію фільму «Куприн. Фильм 3. Поединок» (студия «Русский проект», Росія, 2013), 4 серії, за участі Михайла Порєченкова.

Крім того, 01.03.2020 (16:30 – 17:00) зафіксовано трансляцію передачі «Редакция. Специальный репортаж» (про російських вчених), під час якої була показана карта світу із позначенням Криму як території Росії, що є порушенням статті 28 Закону України «Про інформацію», адже інформація не може бути використана для закликів до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини

Таким чином, у контенті іноземного телеканалу «RTVI» очевидними є систематичні порушення частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію», які свідчать про невідповідність змісту цієї іноземної програми вимогам статті 42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

18 лютого 2020 року листом від «Brenrose Spain S.L.» Національну раду було поінформовано про зміну правовласника іноземного телеканалу «RTVI» та його юрисдикції: з юрисдикції Королівства Великої Британії на юрисдикцію Королівства Іспанії.

Зважаючи на всі зафіксовані порушення, Національна рада вирішила вилучити із Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України телеканал «RTVI».