Розвиток Суспільного мовлення – один із пріоритетних напрямів діяльності регулятора

11.10.2019

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення послідовно підтримує розвиток Суспільного мовлення в Україні на всіх його етапах, наголосив під час пресконференції 11 жовтня член Національної ради Сергій Костинський. Він розповів про те, як регуляторний орган бачить місію суспільного мовника, і саме це стало підґрунтям того, аби він за п’ять останніх років отримав на конкурсах 193 FMчастоти.

Одним із важливих аспектів у діяльності Національної суспільної телерадіокомпанії України є те, що вона бере на себе зобов’язання створювати такий контент, який забезпечуватиме інформаційні інтереси всього суспільства. Розбудовувати мовлення на прикордонних територіях без будь яких комерційних переваг – це теж місія Суспільного, адже там проживають понад 6 млн громадян України, які часто не мають належного доступу до українських програм і передач.

Мовлення Суспільного демонструє високі журналістські стандарти при створенні контенту і формує високу культуру споживання інформації, мовлення, яке надає збалансований погляд на події в Україні і світі. І в умовах фактичної війни в Україні це дуже важливо. Моніторинги Національної ради, проведені під час виборчих кампаній, засвідчили, що НСТУ демонструє найбільший рівень дотримання журналістських стандартів, і це дає підстави стверджувати, що український суспільний мовник за цими параметрами відповідає європейським суспільним медіа.

Також Суспільне, за словами Сергія Костинського, – це стратегічна альтернатива заборонам і санкціям. Адже найвищі показники звучання української мови в ефірі демонструють саме програми Суспільного мовника, і, таким чином, «Суспільне розвиває, відтворює в нових поколіннях громадянську, культурну, мовну ідентичність українців незалежно від того, чи є мовні квоти, чи ні, чи є державний протекціонізм української культури, чи немає».

Розвиток Суспільного мовлення важливий ще й тому, що саме воно встановлює стандарти, на які мають рівнятися всі медіа і всі журналісти. «Це медіа, яке зберігає суспільство в єдності в умовах, коли, можливо, приватні ЗМІ розривають його, оскільки часто є не засобами інформації, а інструментами політичного впливу. Суспільне об’єднує українське суспільство в єдине ціле», – сказав він.

Важливо, що Суспільне радіо стало майданчиком для молодих співаків і виконавців і, таким чином, дає шанс на появу нових імен у музичній індустрії.

Крім цього, необхідно розуміти, зауважив Сергій Костинський, що Суспільне мовлення є елементом державного інформування суспільства в умовах воєнного часу та інших форс-мажорних ситуацій. На його думку, упродовж тривалого часу держава не мала системного бачення розбудови мереж державного радіомовлення, і ці питання взагалі упускалися. Нині ж саме на Суспільне покладаються такі обов’язки. «Тому для нас дуже важливо, щоб інфраструктура НСТУ була максимально розгалуженою», ­– наголосив він.

Зі свого боку голова правління ПАТ «НСТУ» Зураб Аласанія висловив подяку Національній раді і зауважив, що жодного разу за всі ці роки ані Національна рада, ні хтось інший не намагався впливати на контент Суспільного. «Це робить редакційна рада, це робить Наглядова рада, суспільство контролює сам зміст всього, не без дискусії. Проте жодного разу не було такого, щоб Національна рада робила щось більше, ніж належить їй як регулятору, ставлячись  до нас так само, як і до будь-яких інших мовників», – висловився він. А ті преференції, які були, Національна рада забезпечувала згідно з законом саме в логістиці і доставці сигналу.

Стосовно дотримання журналістських стандартів він підтвердив місію Суспільного мовника: «Суспільне, як здорова клітина в організмі, має бути обов’язково для того, щоб решта організму вся орієнтувалося саме на цю здорову клітину. Чи буде таким увесь організм, чи не буде – це справа життя. Але взірець має бути».

Підтримуючи розбудову мереж Суспільного мовлення, в тому числі радіомереж, Національна рада передусім виконує вимоги Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України». Його норми передбачають, що Суспільне мовлення має перевагу в отриманні частот на конкурсах. Тож, результати вчорашнього конкурсу на мовлення в FM-діапазоні підтвердили відданість Національної ради справі розбудови Суспільного мовника і дотриманню норм чинного законодавства.


Перейти до вмісту