13 ГРУДНЯ В КИЄВІ ВІДБУЛАСЯ ПЕРША ЧАСТИНА ЕКСПЕРТНОГО СЕМІНАРУ ДЛЯ ПРЕДСТАВНИКІВ НАЦІОНАЛЬНОЇ РАДИ В ОБЛАСТЯХ «НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА РЕГУЛЮВАННЯ АУДІОВІЗУАЛЬНИХ МЕДІА-ПОСЛУГ ТА ЕЛЕКТРОННИХ КОМУНІКАЦІЙ. ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД», ЯКИЙ ОРГАНІЗОВАНО РАДОЮ ЄВРОПИ В РАМКАХ ПРОЕКТІВ «ЗМІЦНЕННЯ СВОБОДИ МЕДІА ТА СТВОРЕННЯ СИСТЕМИ СУСПІЛЬНОГО МОВЛЕННЯ В УКРАЇНІ» І «СВОБОДА МЕДІА В УКРАЇНІ».
13 грудня в Києві відбулася перша частина експертного семінару для представників Національної ради в областях «Нормативно-правова база регулювання аудіовізуальних медіа-послуг та електронних комунікацій. Європейський досвід», який організовано Радою Європи в рамках проектів «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» і «Свобода медіа в Україні».
У роботі експертного семінару взяли участь голова Національної ради Юрій Артеменко, заступник голови Уляна Фещук, відповідальний секретар Олександр Ільяшенко, члени Національної ради Валентин Коваль, Сергій Костинський і Олег Черниш.
Спільна організація і проведення Національною радою і Радою Європи навчальних зустрічей для представників регуляторного органу, які виконують свої обов’язки в регіонах, стало вже усталеною практикою. Саме під час таких зустрічей відбувається ознайомлення з досвідом європейських колег у сфері медіа-реформування, представники дізнаються із перших вуст про нововведення у вітчизняному законодавстві, отримують відповіді на свої запитання, під час безпосередньої комунікації обмінюються досвідом роботи.
Юрій Артеменко у вітальному слові нагадав, що Національна рада тісно співпрацює з Радою Європи над медійним законодавством, і висловив сподівання, що ця співпраця матиме позитивні результати. Стосовно семінару він зазначив, що його програма дуже цікава. «Європейське законодавство також змінюється, але нам треба взяти все найцінніше із досвіду європейців, щоб наш телерадіопростір відповідав європейським стандартам», – сказав голова.
Попри те, що за сприяння Ради Європи в Україні вже багато зроблено для того, щоб відбувалися реформи в медіа-галузі і вітчизняне законодавство відповідало вимогам Європейського Союзу, все ще є аспекти, які залишаються невирішеними. Так, за словами голови Офісу Ради Європи в Україні Мортена Енберга, європейські експерти, які проводили аналіз українського законодавства, зауважили, що в нормативній базі є належні механізми, однак необхідно, щоб вони були більш ефективними. Тут ключову роль має відіграти ухвалення нового закону про аудіовізуальні послуги. Крім того, Рада Європи докладає нині максимум зусиль для вдалого завершення впровадження суспільного мовлення. Йдеться не лише про нормотворчі напрацювання, а й про відстоювання належного фінансування суспільного.
Експерт Ради Європи Джоан Барата Мір з Іспанії, який спеціалізується на тематиках свободи слова, свободи інформації, сфери медіа-регулювання, суспільного мовлення, політичного й медіа-транзиту, розповів про регулювання платформ щодо надання аудіовізуальних послуг, зокрема про фундаментальні регуляторні принципи, а також про нові пропозиції щодо регулювання, які обговорюються в Європі. Він також докладно зупинився на стратегії єдиного цифрового ринку, який був формально створений Європейською комісією у травні 2016 року і має на меті перехід від 28 цифрових національних ринків країн Європи до єдиного. Таким чином, регулювання має відбуватися на наднаціональному рівні. Реалізація цього задуму дасть змогу «відкрити цифрові можливості для кожного». Так, обговорюється питання припинення стягнення плати за дзвінки у роумінгу, створення спільного простору в ЄС для захисту персональних даних, спільних стандартів і функціональної сумісності для ключових секторів – е-охорони здоров’я, енергетики, електронного урядування тощо. Звичайно, для гармонізації рішень усіх 28 країн і напрацювання спільних підходів потрібен час, зауважив Джоан Барата Мір, тож поки його реалізують, може виявитися, що стратегія через стрімкий розвиток технологій є уже певною мірою застарілою і потребуватиме нових рішень.
Цікавим для учасників семінару стало обговорення теми надання IPTV- й OTT-послуг, їх майбутнього на ринку і впливу на комунікаційний простір. Український досвід організації OTT-сервісу представив директор з маркетингу MEGOGO Іван Шестаков.
Кріштіна Розгоній, незалежний консультант із питань регуляторної політики, доцент і науковий співробітник лабораторії з питань медіа-управління та досліджень у сфері медіа (кафедра масових комунікацій, Віденський університет) ознайомила присутніх із проблематикою авторських і суміжних прав. Зокрема йшлося про організації колективного управління в Україні та Європі, законодавство ЄС щодо авторських прав, забезпечення впровадження цих прав. Пані Кріштіна зауважила, що законодавча база ЄС щодо авторського права також потребує перегляду, оскільки не покриває ретрансляції радіо- і телевізійних програм через Інтернет. А нині основним типом використання творів, що підпадають під авторське право, є цифровий. Таким чином, європейські країни перебувають нині у процесі реформування сфери авторського права союзу.
Обговорення актуальних питань вітчизяної медіа-сфери продовжиться 14 грудня у другий день експертного семінару.
Сьогодні ж у семінарі взяли участь 90 учасників, серед яких, як зазначалося, представники Національної ради в областях, працівники апарату регуляторного органу, представники медіа-галузі, громадськості.