Росія посилює інформаційну експансію

29.11.2023

Росія вкотре демонструє своє зневажливе ставлення до норм міжнародного права. Наразі це відбувається у сфері використання радіочастотного спектра.

Як стало відомо, Федеральна служба з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій і масових комунікацій рф повідомила про проведення 29 листопада і 20 грудня 2023 року конкурсів на наземне ефірне мовлення з використанням 111 радіочастот на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей та Автономної Республіки Крим.

На тридцяти шести з них діють ліцензії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та відповідні дозволи на експлуатацію засобів мовлення, надані згідно з пунктом 18.1 Регламенту радіозв’язку Міжнародного союзу електрозв’язку. Шість частот перебувають у резерві Національної ради. Частотні присвоєння закріплені за Україною, зареєстровані Адміністрацією зв’язку України у Плані частотних присвоєнь «Женева-84» МСЕ, а отже, мають міжнародний статус і права, обумовлені пунктами 8.1 та 8.3 Регламенту радіозв’язку МСЕ.

Встановлення і експлуатація радіомовних станцій без ліцензії Національної ради заборонені і є грубим порушенням російською федерацією пункту 18.1 Регламенту радіозв’язку. Подібні конкурси рф проводила у 2014 року після захоплення території АРК. На тимчасово окупованих територіях України вже незаконно мовлять 20 пропагандистських російських телеканалів.

Такі грубі дії рф щодо зміни статусу наявних частотних присвоєнь України на тимчасово окупованих нею територіях України суперечать Статуту МСЕ, заяві Генерального секретаря МСЕ на Повноважній конференції МСЕ 2014, а також порушують вимоги Резолюції 68/262 (2014) Генеральної Асамблеї Організацій Об’єднаних Націй.

Натомість останнім часом до регулівних частотних органів Європи і світу надходять пропозиції щодо створення окремих правил регулювання на так званих «територіях зі спірним суверенітетом». Мета таких пропозицій очевидна – створити підґрунтя для протизаконного використання радіочастотного спектра на окупованих територіях в обхід наявних міжнародних домовленостей.

Ми категорично проти залучення світових організацій регулювання радіочастотного спектра до перекроювання мапи світу і встановлення зручних для країни-агресора кордонів і правил. І так само ми категорично не згодні із проведенням будь-яких конкурсів щодо використання радіочастотного спектра на міжнародно визнаній території України. 

Особливо цинічно це виглядає під час проведення Всесвітньої конференції радіозв’язку 2023.

Як ми повідомляли раніше, після окупації Автономної Республіки Крим і частини східних областей України у 2014 році Україна втратила контроль за 678 частотними присвоєннями. Внаслідок повномасштабного вторгнення ще 385 частот опинилися на тимчасово окупованих територіях.