Російські телеканали «Россия 24», «RTR Планета» і «Первый» мають бути визнані терористичними організаціями – Національна рада (ІНФОГРАФІКА)

26.10.2022

Через систематичне послідовне виправдання, публічну підтримку і підбурювання в ефірі російських телеканалів «Россия 24», «RTR Планета» і «Первый» до вчинення російською федерацією терористичних актів ці «медіа» мають бути визнані терористичними організаціями відповідно до українського законодавства. Таку свою позицію Національна рада висловила в листах до правоохоронних органів на основі проведених моніторингів програм цих російських каналів щодо вчинених зс рф терактів у Вінниці, Оленівці і Чаплиному.

Тероризм відповідно до Закону України «Про боротьбу з тероризмом» – це суспільно небезпечна діяльність, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому застосуванні насильства шляхом захоплення заручників, підпалів, вбивств, тортур, залякування населення та органів влади або вчинення інших посягань на життя чи здоров’я ні в чому не винних людей або погрози вчинення злочинних дій з метою досягнення злочинних цілей.

Українське законодавство зазначає, що терористична діяльність охоплює також інформаційну складову. Щоб встановити роль і місце російських ЗМІ, визначити принципові аспекти їх діяльності у терористичній діяльності рф в Україні, Національна рада провела кількаденні моніторинги за наслідками вчинення росією терористичних актів у Вінниці, Оленівці і Чаплиному на прикладі висвітлення цих подій і поширюваних коментарів в ефірі трьох російських каналів.

Телеканали «RTR Планета», «Россия 24» і «Первый» мовлять на супутнику, а тому можуть бути доступними для перегляду значною кількістю аудиторії на території країн Європи.

Однією із характерних ознак як дій росії і її збройних сил, так і російських ЗМІ є заперечення власної відповідальності за вчинені злочини і скоєні вбивства цивільних осіб, покладання провини за наслідки терористичної діяльності на потерпілу сторону. Це – властива ознака ідеології тероризму. Інформація про терористичні акти використовується російськими ЗМІ для залякування української, європейської і власної російської аудиторії. Створюється і нагнітається атмосфера страху і жаху, що мають виправдовувати жорстокість і тероризм.

У своїх передачах телеканали «RTR Планета», «Россия 24», «Первый», інформуючи про терористичні акти у Вінниці, Оленівці і Чаплиному, дезінформували, вибірково поширювали інформацію, надавали певні переваги в описі фактів, що є виключно пропагандистською діяльністю, спрямованою на розпалювання війни та її підтримку в аудиторії телеглядачів цих телеканалів.

Аналіз програм російських державних телеканалів у контексті ракетного удару по Вінниці зафіксував, що усі виступи на цю тему намагаються раціонально обґрунтувати виправдання терористичного акту зс рф і містять підбурювання до вчинення подібних актів у майбутньому.

Інформацію про події в Оленівці російські журналісти та учасники передач протягом трьох діб після терористичного акту маніпулятивно обмежили структурою із 12 наративів. Була оприлюднена неправдива інформація, аудиторії нав’язувалося однобічне сприйняття. Відповідальність за скоєне покладалася на політичне і військове керівництво України. Реальні обставини вчиненого російською стороною жахливого терористичного акту були приховані.

Дезінформаційною рамкою російські журналісти і офіційні особи обмежили повідомлення про ракетний удар по залізничній станції Чаплине. Упродовж кількох діб вони доводили, що російські ракетні підрозділи цілеспрямовано цілились та влучили в потяг, який начебто перевозив українських військовослужбовців і воєнну техніку.

«RTR Планета», «Россия 24», «Первый» належать до ЗМІ, в яких держава-терорист (держава-агресор) – російська федерація – має частку власності. Усі редакційні рішення щодо поширеної інформації належать лише мовникам, їх керівництву і журналістам. Тому відповідальність за поширення ЗМІ інформації, яка виправдовує, підбурює і підтримує тероризм, є медійною складовою державного тероризму російської федерації проти України.

Зважаючи на ці факти, Національна рада звернулася до правоохоронних органів взяти до уваги факти сприяння і здійснення терористичної діяльності російськими телеканалами «Россия 24», «RTR Планета» і «Первый», які систематично через засоби масової комунікації пропагують і поширюють ідеологію тероризму, російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської федерації як держави-терориста проти України. Також регулятор просить розглянути можливість визнання цих телеканалів терористичними організаціями через виправдання та публічну підтримку, оприлюднену у ЗМІ, підбурення до вчинення терористичних актів, з метою притягнення осіб, винних у протиправних діях, до кримінальної відповідальності.

[pdf_preview pdf_url=”https://www.nrada.gov.ua/wp-content/uploads/2020/10/teror_roskanaly.pdf” pdf_id=”2335344″]