Голова Національної ради Ольга Герасим’юк на засіданні Комісії з інформації і комунікації ЮНЕСКО звернула увагу учасників на загострення проблеми з безпекою журналістів через розв’язану росією війну проти України. Засідання відбувається із 13 по 14 листопада 2023 року в Парижі у рамках 42-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО.
Ольга Герасим’юк підтримала звіт Генерального секретаря ЮНЕСКО і подякувала за виконану організацією роботу у зміцненні незалежності медіа, боротьбі з мовою ворожнечі і забезпеченні безпеки журналістів, яка сьогодні перебуває на межі великих ризиків. Україна, за її словами, попри те, що триває війна, бере активну участь у роботі над встановленням спільних правил у світі, що швидко змінюються, «тому що ми говоримо про майбутнє демократії».
Вона акцентувала, що питання з безпекою журналістів є вкрай складним в Україні, і з початку повномасштабного вторгнення злочини проти журналістів – українських і міжнародних – набули небувалих масштабів.
«Зникнення, викрадення, обстріли, поранення, переслідування та залякування журналістів, захоплення та руйнування редакцій медіа – ось лише неповний перелік злочинів, скоєних росією проти свободи слова. У цих важких і небезпечних умовах роботи журналістів дуже важливо розповісти світові правду про те, що відбувається», – наголосила Ольга Герасим’юк.
Із лютого 2022 року російські війська вчинили 540 злочинів проти журналістів і медіа в Україні. За рік і вісім місяців війни було вбито 68 журналістів, 14 журналістів зникли, 23 – викрадені, 24 – поранені. Також за цей час під обстріл потрапили 42 журналісти. 67 журналістів зазнали погроз і переслідувань.
Дуже складна і небезпечна ситуація з діяльністю журналістів на окупованих територіях, зокрема в Криму. «У цих умовах Україна робить усе, щоб забезпечити суспільство якісною інформацією, відновити зруйновані ракетними обстрілами медіа, врятувати журналістів та їхні родини», – розповіла Ольга Герасим’юк.
У таких складних обставинах, коли безпека журналістів порушується у різних куточках світу, вкрай цінними є зусилля ЮНЕСКО для побудови безпечного інформаційного суспільства.