Роль і мандат Національної ради у процесі спостереження за виборами в Україні обговорено на зустрічі із представниками Національного демократичного інституту

22.02.2019

21 лютого в Національній раді відбулася зустріч із представниками Національного демократичного інституту (США), які перебувають в Україні в рамках місії зі спостереження за виборами в Україні 2019 року. Роллю і повноваженнями українського медіа-регулятора у процесі нагляду за перебігом виборчих перегонів в Україні цікавилися аналітик із питань політичного контексту та передвиборних кампаній Стефан Швед і аналітик із питань інформаційного середовища та медіа Кальвін Гарнер. Регулятор представляли перший заступник голови Ольга Герасим’юк, члени Національної ради Валентин Коваль, Сергій Костинський і Олег Черниш.

Міжнародні експерти долучилися до роботи інституту в Україні в рамках Міжнародної місії НДІ зі спостереження за виборами, яка працюватиме як під час президентських, так і парламентських виборів. До її складу входять також іноземні спеціалісти, які досліджують питання виборчого законодавства й адміністрування виборів, сприяння гендерній рівності та інклюзивності, а також кілька українських фахівців. У сам день виборів Президента України нагляд здійснюватимуть 20 – 25 короткотермінових спостерігачів. Стефан Швед повідомив, що інститут має намір опублікувати дві заяви – одну 1 квітня, а другу – 22 квітня – після завершення першого і другого туру виборів. Також за результатами президентської виборчої кампанії місія підготує звіт, де оприлюднить і свої рекомендації.

Ольга Герасим’юк розповіла гостям про те, що Національна рада є єдиним органом, який контролює процес висвітлення виборів у ЗМІ. Водночас попри закріплені законодавством повноваження нагляду регулятор не має дієвих важелів, щоб запобігати зловживанням у цій сфері. Тож, на жаль, часто Національна рада може лише констатувати наявність порушень мовниками, зафіксувати їх, однак не може вплинути на те, щоб вимоги закону не порушувалися. Звичайно, регулятор звертається до самих телерадіоорганізацій із застереженнями, а також інформує про всі виявлені порушення Центральну виборчу комісію і Національне агентство з питань запобігання корупції.

Члени Національної ради висловилися про те, що регулятор, аналізуючи порушення, намагатиметься шукати можливості діяти й оцінювати діяльність мовників  у рамках тих повноважень, які має відповідно до профільних законів, наприклад у частині рекламного законодавства. Вони також  розповіли представникам Національного демократичного інституту про діяльність спеціально створеної в регуляторному органі робочої групи, яка стежить за дотриманням засобами масової інформації виборчого законодавства, порядок її роботи. Повідомили і про нещодавно утворену Незалежну експертну раду, яка, як очікується, допомагатиме своїми фаховими висновками.

Вкрай важливим, на думку Ольги Герасим’юк, є публічність у процесі нагляду за діяльністю медіа, відкритість і постійне донесення суспільству, міжнародним спостерігачам тих негативних явищ і проблем, які помічає робоча група Національної ради, їх широке громадське обговорення. «Ми зацікавлені  в тому, щоб міжнародні спостерігачі також бачили реальну картину і відображали ситуацію у своїх звітах, оскільки такі звіти і наша спільна робота можуть допомогти нам вплинути на законодавця для того, щоб він упорядкував виборче законодавство, оскільки це не відбувається всі ці роки. Ми віримо в те, що, виносячи ці проблеми на публіку, певною мірою ми зможемо це змінювати», – сказала вона.

Завданням регулятора є якомога ретельніше відстежувати увесь процес висвітлення виборчої кампанії в медіа і відобразити, як видозмінюються спроби порушувати законодавство, яких форм ці порушення набувають. А вони сьогодні стають все вигадливішими. Одним із таких аспектів є той факт, що політики вторглися у сферу журналістики, чим нівелювали цю професію. Від чого у багатьох складається враження, що журналістом може бути будь-яка людина без спеціальної освіти і підготовки.  

Під час зустрічі говорили і про типові порушення, яких припускаються медіа, способи реагування на них. Гості цікавилися, якою є методологія і аспекти проведення моніторингу Національної ради, а також які санкції може застосовувати регулятор, коли реалізує свої повноваження. Вони розпитували і про артистичну діяльність кандидатів на пост Президента, і як регулятор оцінює творчі матеріали в контексті агітації. Було зазначено, що, на думку юристів, кожен випадок треба розглядати окремо. Крім того, Національна рада може аналізувати матеріали лише після того, як вони з’являються в ефірі, і аж ніяк не заздалегідь.

Члени Національної ради запросили представників Національного демократичного інституту брати участь у засіданнях робочої групи, де вони зможуть отримувати найсвіжішу інформацію, прояснити для себе якісь нюанси, наглядно побачити приклади матеріалів, які оцінюються, долучитися до обговорень і висловити свої думки й оцінки.


Перейти до вмісту