21 вересня в Національній раді відбулося чергове засідання робочої групи з розвитку телерадіомовлення в південних районах Херсонської області, на територію тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим та м. Севастополя. Учасники групи проаналізували стан виконання завдань, визначених Стратегією розвитку, й обговорили подальші кроки реалізації визначених планів.
Загалом за цей час вже було зроблено багато. Так, за результатами проведеного ДП «Український державний центр радіочастот» аудиту попередніх замовлень Національної ради отримано висновки стосовно п’яти FМ-радіочастот, які були винесені регулятором на конкурс. Це – дві частоти у Василівці, дві – у Генічеську й одна – у Новотроїцькому Херсонської області. Таким чином, збільшилася територія покриття області FМ-сигналом, відновлено мовлення кримського «Радіо Мейдан», з’явилася нова кримськотатарська радіостанція «Радіо Хаят».
Проаналізувавши карти покриття радіосигналом території області, які надали УДЦР і Концерн РРТ, визначено території з недостатнім рівнем охоплення сигналом. Тому на підставі звернення НТКУ Національна рада замовила в УДЦР прорахунок нових частотних присвоєнь у 14 населених пунктах Херсонської області: Чонгарі, Чаплинці, Скадовську, Лазурному, Каланчаці, Генічеську, Новотроїцькому, Риковому, Новій Каховці, Херсоні, Верхньому Рогачику, Великій Олександрівці, Високопіллі, Нижніх Сірогозах.
Також є певні успіхи в перемовинах регуляторного органу з оператором цифрових телемереж ТОВ «Зеонбуд» щодо збільшення території покриття області цифровим сигналом шляхом введення в дію нових і підвищення потужностей наявних передавачів цифрового телевізійного мовлення у стандарті DVB-T2, а також можливого збільшення кількості каналів у місцевому мультиплексі в області. Голова робочої групи, член Національної ради Сергій Костинський наголосив, що цього року буде оголошено конкурс і на вільні місця в багатоканальній телевізійній мережі МХ-5, яких загалом по Україні 136, із них 5 – на Херсонщині. Крім того, досліджується питання зацікавленості місцевих мовників у створенні локальних мультиплексів у містах, де немає покриття «Зеонбуду». Кілька мовників уже зголосилися на таку пропозицію.
Щодо створення сприятливих умов для діяльності провайдерів програмної послуги Національною радою розроблено пропозиції до Методики розрахунків розмірів ліцензійного збору за видачу ліцензії. Серед нововведень, які пропонуються, – можливість отримання ліцензії одразу на адміністративно-територіальну одиницю – район чи область. Таким чином, ліцензійний збір для провайдерів стане меншим порівняно з тим, якби вони отримували ліцензії на окремі населені пункти. Також пропонується зменшення ліцензійного збору в разі ведення діяльності у сільській місцевості за технологією МІТРІС.
Національною радою із залученням представників Асоціації громад, експертів розроблено законопроект про особливості радіомовлення територіальних громад. Херсонська облдержадміністрація надала Національній раді перелік із 17 районів, зацікавлених у впровадженні проекту Радіо громад, який реалізовуватиметься як малопотужне FM-мовлення. Нещодавно цей законопроект було презентовано на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики. Його буде доопрацьовано з урахуванням розробленого Держкомтелерадіо проекту закону із цього самого питання. Національна рада через свого представника у Херсонській області поінформувала місцеві редакції проводового мовлення про можливість переходу на малопотужне мовлення.
Учасники робочої групи обговорили можливі ризики вимкнення аналогового сигналу на Херсонщині. Представник Держкомтелерадіо поінформував про те, що близько 2,5 тис. сет-топ-боксів для перетворення цифрового сигналу, які свого часу були отримані відомством, будуть передані для малозабезпечених жителів Херсонської області. За сприяння місцевої облдержадміністрації, яка планує також закупити такі приймачі, кількість сет-топ-боксів, яка буде передана населенню, може сягнути 5 тисяч.
Загалом Сергій Костинський висловив сподівання, що більшість завдань, визначених Стратегією, до кінця року будуть виконані. Так, очікується встановлення вежі на Чонгарі, що дасть можливість запустити мовлення чотирьох компаній на територію Автономної Республіки Крим, початок мовлення НТКУ в Херсоні та Василівці. Також Національна телекомпанія України працює над відновленням мовлення Кримської філії компанії. За словами заступника генерального директора НТКУ Михайла Шматова, така філія уже створена, і до кінця року має запрацювати сайт і початися мовлення із логотипом «UA:Крим».
До робочої групи приєднався представник Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Очікується, що міністерство долучиться і до проекту будівництва вежі в Каланчаку, яким нині опікується Концерн РРТ.
У засіданні робочої групи взяли участь члени Національної ради Олександр Ільяшенко, Олег Черниш, представники Держкомтелерадіо, УДЦР, Концерну РРТ, НТКУ.