Робоча група з питань захисту дітей у медіа працює над темою висвітлення булінгу

13.02.2020

12 лютого відбулося чергове засідання робочої групи зі створення правил захисту дітей у медіа, що діє при Національній раді. Представники медіа, громадськості і регуляторного органу обговорили тему висвітлення в медіа булінгу та визначилися з темою, над якою працюватимуть далі.

Найперше члени робочої групи висловилися за те, щоб питання булінгу було виписано в окремому акті. Воно є достатньо складним і контраверсійним, однак, якщо буде досягнуто розуміння, це дасть змогу рухатися далі, розглядаючи інші види психологічного насильства, зауважила доктор психологічних наук Любов Найдьонова. Після дискусії члени робочої групи вирішили дещо змінити структуру запропонованого проєкту акта № 5 «Висвітлення засобами масової інформації випадків булінгу (цькування)», формуючи його з огляду на загрози, які несе це явище для дітей. Зокрема, йшлося про уникнення надмірного спрощення явища, ризик загострення поточної ситуації, ризик повторної травматизації, індукцію тощо.

Психолог, фахівець Асоціації психологів України Юлія Ніколішена акцентувала увагу на тому, що в ситуації булінгу вразливими є усі сторони. Тому, готуючи сюжети про подібні випадки, журналістам слід пам’ятати, що булери також є глибоко травматизованими дітьми. Від того, як буде побудована розповідь у сюжеті,  залежить майбутнє цих дітей і їхній психологічний стан.

Також учасники робочої групи зауважили на необхідності точної подачі інформації, оскільки часто медіа терміном «булінг» маркують ситуації, які насправді такими не є, і де можна побачити навіть інші склади злочину. На такій точності і достовірності активно наполягають зокрема представники правоохоронних органів.

Упродовж тижня керівник центру адвокації та лобіювання  НАМ Ольга Большакова і Любов Найдьонова доопрацюють структуру акта № 5 з урахуванням висловлених під час засідання робочої групи думок її учасників. Далі після повторного розгляду документ готуватиметься до підписання медіагрупами, оскільки попередньо зауважень і пропозицій до нього було небагато.

Юлія Ніколішена повідомила про те, що Асоціація психологів України розробила курс щодо булінгу, спрямований на роботу з дорослими, зокрема вчителями, шкільними психологами, працівниками з виховної роботи. Він може бути проведений і для працівників медіа. Це дасть змогу на практиці зрозуміти і обговорити певні питання, які є недостатньо ясні або ж виникають у процесі. Адже часто людина не усвідомлює наявність самої проблеми, оскільки її особистий життєвий досвід говорить про інше. На наступному засіданні пані Ніколішена обіцяла докладніше презентувати цю програму для членів робочої групи.

Любов Найдьонова також запропонувала визначитися з наступною темою, над якою далі працюватиме робоча група. Зокрема, вона назвала такі можливі теми для опрацювання: висвітлення сексуалізації (еротики),  жахів і психологічного насильства та дискримінації. Представники медіагруп погодилися, що найцікавішою на цьому етапі буде тема сексуалізації, тому вирішили надалі працювати саме над нею. Пані Найдьонова підготує проєкт наступного акта для розгляду на засіданні робочої групи.

Представниця Офісу Ради Європи в Україні Олександра Шрамова порушила питання класифікації відеопродукції спеціальними позначками. Вона зауважила, що ця інституція в рамках одного зі своїх проєктів може підтримати проведення досліджень, які стосуються захисту прав дітей у медіа. Робоча група охоче сприйняла таку пропозицію, особливо з огляду на те, що розроблений законопроєкт про медіа передбачає створення органу співрегулювання, до компетенції якого належатиме і питання визначення вимог до поширення інформації, для якої законодавством передбачене регулювання змісту. Отже, надалі представники медіа, громадськості і регулятора визначаться, яке саме дослідження буде найактуальнішим для галузі для формування технічного завдання на його розробку.

Наступне засідання робочої групи заплановано на березень.


Перейти до вмісту