Робоча група розглянула нові порушення ЗМІ виборчого законодавства, пов’язані з другим туром виборів

02.12.2020

2 грудня відбулося чергове засідання робочої групи, яка створена в Національній раді для нагляду за висвітленням ЗМІ кампанії місцевих виборів. Знову в ефірі деяких медіа були помічені матеріали з ознаками прихованої передвиборної агітації та недотриманням інших норм Виборчого кодексу. Також робоча група розглянула скарги, які надходили до регуляторного органу.

Моніторинг загальнонаціональних, супутникових інформаційних телерадіокомпаній щодо дотримання ними виборчого законодавства проводився із 16 по 22 жовтня. У цей час були зафіксовані факти підтримки загальнонаціональними партіями місцевих кандидатів на виборах.

Так, в ефірі ТОВ «Новини 24 години» («NEWSONE») і ТОВ «ТРК «112-ТВ» («112 Україна») 20 листопада транслювалася однакова за змістом інформація про візит представника партії «ОПЗЖ», народного депутата Юрія Павленка до міста Миколаєва з метою підтримки місцевого кандидата Владислава Чайки на виборах міського голови. Також цього дня на телеканалах були показані сюжети за участі Нелі Штепи і кандидата на посаду Слов’янського міського голови Павла Придворова, в яких звучала агітація за цього кандидата.

Крім того, в ефірі «112 Україна» 20 листопада зафіксовано агітаційну промову народного депутата Н. Шуфрича на підтримку кандидата на посаду Миколаївського міського голови від партії «ОПЗЖ» В. Чайки.

Члени робочої групи вважають, що в демонстрованих телеканалами матеріалах є ознаки порушення низки положень Виборчого кодексу України, а саме: частини четвертої статті 57 – засобам масової інформації, їх посадовим та службовим особам і творчим працівникам під час виборчого процесу у своїх матеріалах і передачах … забороняється агітувати за або проти кандидатів, партій (організацій партій), оцінювати їхні передвиборні програми або надавати їм перевагу в будь-якій формі; частини восьмої статті 57 – заборонено включення до інформаційних теле-, радіопрограм передвиборних агітаційних матеріалів, політична реклама повинна бути відокремлена від інших матеріалів і позначена як така; частини п’ятої статті 51  -заборонена прихована передвиборна агітація, а також розміщення або поширення матеріалів передвиборної агітації, не позначеної відповідно до вимог Кодексу.

Зважаючи на це, вирішено призначити ТОВ «Новини 24 години» і ТОВ «ТРК «112-ТВ» позапланові перевірки.

Під час засідання також була розглянута інформація про звернення і скарги, які надходили останнім часом до Національної ради.

Д. Шевчик, кандидат на посаду Криворізького міського голови, поскаржився на КП «ТРК «Рудана» через ігнорування компанією звернень щодо трансляції політичної агітації та неналежного виконання нею умов договору.  Національна рада надіслала до телерадіоорганізації звернення з проханням надати пояснення цій ситуації.

Ще одне звернення надійшло від Є. Ковальова, довіреної особи кандидата на посаду Криворізького міського голови Д. Шевчика, у якому він скаржиться на поширення недостовірної, на думку кандидата, інформації про вибори і виборчий процес в ефірі КП «ТРК «Рудана». Цю інформацію – рекомендації щодо голосування – озвучив член місцевої ТВК. Тому заявнику надано відповідь про те, що зазначене питання належить до повноважень територіальної виборчої комісії.

Кандидат на посаду Рівненського міського голови О. Третяк двічі поскаржився на ненадання ТОВ «ТРК «Рівне-1» ефірного часу для розміщення політичної агітації всупереч укладеному з компанією договору. Національна рада витребує в ліцензіата пояснення із цього питання.

Хоча в деяких містах ще відбуватиметься повторне голосування, члени робочої групи вирішили розпочати роботу з підготовки звіту за результатами висвітлення медіа передвиборної кампанії на місцевих виборах 2020 року.

Голова робочої групи Юрій Зіневич подякував усім учасникам за проведену на високому рівні роботу. «Ми з вами намагалися зважено і ретельно опрацювати кожне з порушень. Ми обговорювали їх і на робочій групі, і на засіданнях Національної ради. Вважаю, що всі ліцензіати мали можливість пересвідчитись у тому, що Національна рада уважно дивиться як загальнонаціональні, так і регіональні канали, і приділяє увагу всім порушенням незалежно від того, де вони відбулись і представники яких політичних сил вдалися до них», – сказав він. На переконання Юрія Зіневича, робоча група продемонструвала, що діяла максимально незалежно і неупереджено і виконала покладене на неї завдання належним чином.

У засіданнях робочої групи традиційно брали участь член Національної ради Максим Онопрієнко, працівники структурних підрозділів регуляторного органу, представники Національної ради в областях, посадовці Центральної виборчої комісії і Національного агентства з питань запобігання корупції. До неї долучалися і представники міжнародних інституцій – Ради Європи, Національного демократичного інституту, ENEMO та Місії БДІПЛ/ОБСЄ.


Перейти до вмісту