Робоча група Національної ради схвалила проєкт звіту за результатами нагляду за висвітленням у медіа місцевих виборів

03.02.2021

3 лютого відбулося засідання робочої групи Національної ради для здійснення нагляду за дотриманням телерадіоорганізаціями виборчого законодавства під час виборчої кампанії депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2020 році. Традиційно його очолив відповідальний секретар Національної ради Юрій Зіневич. У ньому взяли участь член Національної ради, заступник голови робочої групи Максим Онопрієнко, працівники апарату регуляторного органу, а також член Центральної виборчої комісії Віталій Грень і представниця НАЗК Оксана Примаченко.

Основне питання засідання стосувалося проєкту звіту, підготовленого за результатами діяльності робочої групи. Про основні висновки, зроблені за час спостереження за виборчою кампанією, методологію моніторингу регуляторного органу, новації, що мали місце в останній кампанії і рекомендації щодо покращення законодавчих норм розповів т.в.о. начальника відділу моніторингу Національної ради Андрій Ложечніков. Уперше цього року Національна рада застосовувала інструмент складання протоколів про адміністративні правопорушення, а також провела гендерний аналіз виборчої кампанії.

«Ми  провели дуже ґрунтовну роботу, дослідили багато нюансів, які, вочевидь, вказують на ті зміни, яких потребує законодавче поле. Ми намагалися зробити більше, ніж в усі попередні виборчі кампанії», –  сказав Юрій Зіневич. Адже  Національна рада брала проактивну участь зі складанням протоколів. Звісно, певні проблеми із судами є, визнав він, але наявна і позитивна практика.

Оцінюючи запропонований проєкт звіту, Віталій Грень поділився своїм висновком про те, що обидва органи спільно розуміють проблематику і рухаються в одному напрямі. Він сказав, що звіт Національної ради увиразнює законодавчі вади, які необхідно усувати, а також розповів про те, що Центральна виборча комісія, підбиваючи підсумки місцевих виборів, зі свого боку також окреслила проблематику, яка нині наявна у виборчому процесі. Своє звернення ЦВК передала на розгляд профільного комітету Парламенту, який працює над реформою виборчого законодавства. «Думаю, що ваш звіт дасть гарне підґрунтя для того, щоб були внесені певні зміни до Виборчого кодексу», –  наголосив Віталій Грень.

Він також поділився міркуваннями щодо питань, які, на його погляд, потребують врегулювання. Це – необхідність змін до закону про рекламу в частині визначення політичної реклами; усунення прогалин в Кодексі про адміністративні правопорушення і у Виборчому кодексі щодо відповідальності за порушення виборчої агітації і відповідних повноважень державних органів; можливе розширення термінів агітації і визначення того, якою вона повинна бути; агітація в соціальних мережах. Звіт Національної ради, на переконання члена ЦВК, дасть можливість говорити про наступні кроки у процесі напрацювання змін до виборчого законодавства.

Національна рада розгляне проєкт звіту за результатами виборів на своєму найближчому засіданні. Після того він буде оприлюднений на сайті регуляторного органу. Також звіт буде надісланий до профільного комітету Верховної Ради України і Центральної виборчої комісії.