Рівне, Івано-Франківськ, Бердичів отримали нові радіостанції – про результати засідання Національної ради від 11 квітня

11.04.2024

Національна рада підбила підсумки конкурсу на радіомовлення для розвитку місцевих і регіональних мереж та оголосила новий конкурс на постачання послуг для потреб мовлення у стандарті DVB-T2 місцевої категорії покриття. Два медіа отримали припис через трансляцію невідокремленої реклами, а низка радіостанцій – нові позивні. 324 друковані видання, 29 онлайн-медіа, 8 медіа, що не використовують радіочастотний спектр, і 4 провайдери аудіовізуальних сервісів поповнили Реєстр суб’єктів у сфері медіа. Про ухвалені на засіданні рішення – далі.

Медіарегулятор визначив переможців конкурсу на радіомовлення, який націлений на розвиток місцевих і регіональних мереж. Він був оголошений рішенням Національної ради від 28 грудня 2023 року № 1980. Заяви для участі в конкурсі надійшли від 10 телерадіокомпаній, однак одна з них не була допущена до конкурсу.

За результатами голосування переможцями конкурсу стали:

  • у Бердичеві Житомирської області на частоті 102,0 МГц – ДП «ТРК «Рекорд Коростень» ТОВ «Коростень рекорд ФМ» (позивні «New Day»);
  • в Івано-Франківську на частоті 102,0 МГц – ТОВ «Телерадіокомпанія «Можливість» (позивні «радіоМ»);
  • у Рівному на частоті 102,2 МГц –ПП «Телерадіокомпанія Сфера-ТВ» (позивні «Сфера ФМ»).

Усі радіостанції мовитимуть цілодобово.

Програмна концепція мовлення ставить вимогу до медіа забезпечувати 100 відсотків тижневого обсягу ведення програм, державною мовою, також рекомендовано розміщення інформаційних програм місцевої тематики.

Національна рада оголошує конкурс на отримання ліцензії на постачання послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра ефірних багатоканальних електронних комунікаційних мереж у населених пунктах трьох областей. Стандарт – DVB-T2, місцева категорія покриття. Пропонуються такі програми:

Волинська область:

  • Камінь-Каширський і Любомль – 48 ТВК;
  • Топільне і Цумань – 47 ТВК.

Івано-Франківська область:

  • Івано-Франківськ – 30 ТВК;
  • Калуш – 43 ТВК;
  • Коломия (Дебеславці) і Стримба – 44 ТВК.

Чернівецька область:

  • Чернівці – 25 ТВК.

На сайті регулятора незабаром з’являться умови цього конкурсу.

Національна рада внесла зміни до Регламенту, вони обумовлені імплементацією Закону України «Про медіа». Передбачено, що оригінали рішень, які стосуються застосування штрафу як заходу реагування, будуть оформлюватися у двох примірниках. Також члени Національної ради зможуть брати участь у засіданні регулятора, перебуваючи у відрядженні. Це стане можливим, якщо засідання відбуватиметься в режимі реального часу (онлайн).

На прохання провайдерів аудіовізуальних сервісів окремі населені пункти додані до універсальних медіа-сервісів Закарпатської, Львівської, Миколаївської та Черкаської областей. Для населених пунктів Миколаївщини у складі УМС також додається телеканал «МАРТ» (КП ТРК «Март»).

Національна рада позапланово перевірить діяльність ПП «Обрії» (позивні «Обрії FM») зі Сміли Черкаської області. Наприкінці березня цього року мала відбутися планова виїзна перевірка радіостанції. Однак провести її регуляторові не вдалася через відсутність його уповноважених представників за вказаними в Реєстрі адресою та місцерозташуванням підприємства. Щодо цієї ситуації було складено акт як відмову від проведення перевірки. За законом такий факт є значним порушенням. Відповідно до частини шостої ст. 104 Закону України «Про медіа» перевірка призначена повторно.

За недотримання медійного та рекламного законодавства два суб’єкти КП Тростянецької міської ради «ТРК Тростянець» (логотип «стилізоване зображення літер TVT») із Сумської області і ФОП Шапошник О. Л. із Києва – отримали приписи.

Реклама не була чітко відокремлена від інших програм і означена як така. Це є порушенням вимог статей 35 і 112 Закону України «Про медіа» і статті 9 Закону України «Про рекламу». Законодавство кваліфікує такі порушення як незначні й передбачає застосування до порушників припису як заходу реагування. Медіа зобов’язані усунути порушення протягом визначених для них термінів із дня оприлюднення рішення на офіційному вебсайті регулятора й надалі не допускати подібних випадків. Водночас для ФОП Шапошник О. Л. це друге рішення регулятора щодо порушення ним норм рекламного і медійного законодавства.

КП «Телестудія Радехів» із Львівської області регулятор дозволив тимчасово відступити від умов ліцензії в частині зміни місцерозташування передавача. Вдатися до такого кроку підприємство змусив воєнний стан і прагнення поліпшити інформаційне забезпечення жителів Радехівської громади.

На прохання директора компанії регулятор тимчасово призупинив ліцензію на мовлення ТОВ «Телерадіовидавнича компанія «Комра», м. Київ. Мовлення відбувалося на частоті 102,8 МГц у м. Маріуполі Донецької області. Адреса медіа, за якою здійснюється редакційний контроль, – на тимчасово окупованій території України. Після відновлення конституційного ладу України на цій території компанія зможе упродовж трьох місяців звернутися до Національної ради із заявою про поновлення дії ліцензії.

Національна рада додала до Реєстру інформацію щодо 127 суб’єктів у сфері друкованих медіа. Зареєстровано 324 друкованих видання184 журнали, 93 газети, 14 збірників, 12 наукових збірників, 6 збірників наукових праць, 6 наукових журналів, 3 науково-практичні журнали, 3 календарі, 1 науково-технічний журнал, 1 науково-методичний журнал, 1 міжвідомчий тематичний науковий збірник.

Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників – Україна (130 видань — 57%), а також Україна та світ (98 видань — 43%).

Найбільшу кількість – одночасно 54 журнали – внесло до Реєстру ПП «Арт-комплекс» зі Львова. Усі видання виходять українською і російською мовами та поширюються в Україні і світі.

Одразу 11 всеукраїнських видань (10 збірників, 1 журнал) зареєстрував Дрогобицький педагогічний університет імені Івана Франка з м. Дрогобича Львівської області. Мови друку – українська, англійська, польська, німецька, французька, болгарська, румунська.

По 10 всеукраїнських журналів внесли до Реєстру ПрАТ «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна Академія управління персоналом» з Києва і Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського зі столиці. Видання МАУПу друкуються українською, англійською, польською, німецькою, французькою мовами. А університетські журнали – ще й словацькою, румунською, італійською, кримськотатарською і тюркською.

Одночасно по 6 всеукраїнських видань зареєстрували Київський національний лінгвістичний університет, Сумський національний аграрний університет, ТОВ «Пресс альянс» із Києва.

Серед зареєстрованих газет – 46 обласних, 32 всеукраїнські, 12 районних, 1 поширюється в Україні та зарубіжжі, 1 міська, 1 сільська.

Найбільше – одразу 24 друковані видання (20 газет, 3 календарі, 1 журнал) – зареєстрував Іщук С. В. із Хмельницького. 15 видань – всеукраїнські, 9 – обласні. Усі газети й календарі публікуються українською і російською мовами. Лише журнал – одночасно 3-ма мовами: українською, російською, англійською.

У реєстрі з’являться 29 нових онлайн-медіа.

Набути статусу онлайн-медіа вирішили: 1 телеграм-канал, 1 канал у відеохостингу «Youtube», 1 інформаційне агентство, 7 публічних сторінок у соціальних мережах, 4 вебсайти, 4 портали новин і 11 журналів.

Національний університет «Києво-Могилянська академія» вніс на реєстрацію одразу 10 наукових рецензованих фахових електронних журналів.

Рівненське ТОВ «Файнал ньюз» заявило про 5 своїх ресурсів – канал у відеохостингу «Youtube», публічні сторінки у соціальних мережах «Facebook», «Telegram», «Instagram» та «Х» під назвою «Final News».

Фізична особа-підприємець Павленко С. М. із Чернігівщини зареєстрував вебсайт і публічну сторінку у соціальній мережі Фейсбук, які називаються «Спілка споживчих товариств Споживча Кооперація Чернігівської області».

Також потрапив до реєстру телеграм-канал «Повернись на 100%» благодійної організації із Київщини.

А львівське ТОВ «Престайм.Ком.Юа» вказало інформаційне агентство «Вголос».

Портали новин зареєстрували:

  • ГО «Всеукраїнське об’єднання наш шлях – «Голос-Інфо»;
  • Болкун А. Б. із Львівської області – «Leopolis.news»;
  • ГО «Інфорезіст» – «InfoResist»;
  • ТОВ «Комерсант Україна» – «Комерсант Український».

Дві громадські організації подали свої публічні сторінки у соціальній мережі «Facebook» – «Національний центр розслідувань» і «Самозахист онлайн-медіа».

Про вебсайти заявили:

  • «VINPRESS» – Вінницька обласна громадська організація «Вінницький прес-клуб»;
  • «Активні громадяни» – ТОВ «Інформаційне агентство «Активні громадяни»;
  • «Ветеринарна біотехнологія» – Інститут ветеринарної медицини Національної академії аграрних наук України.

Також зареєстровано журнал, електронне наукове періодичне видання – «Консенсус»/«CONSENSUS» Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка.

Зареєстровано 8 суб’єктів, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного спектра:

аналогове проводове мовлення (УР-1):

  • КП «Телерадіокомпанія «Акцент» (позивні «Радіо «Акцент»), м. Шостка Сумської області, – виходить в ефір 1 годину 15 хвилин на тиждень у відрізках часу;
  • КП «Телерадіокомпанія «Охтирка» (позивні «Говорить Охтирське міське радіо»), м. Охтирка Сумської області, – 2 години на тиждень у відрізках часу;
  • ПП – Телерадіоінформаційної агенції «Регіон-інформ Україна» (позивні «Західна столиця»), м. Львів, – мовлення 30 хвилин на тиждень у відрізках часу;

кабельне мовлення:

  • КП «Телерадіокомпанія «Акцент» (логотип «а») – 4 години на добу у відрізках часу;
  • ТОВ «Телерадіокомпанія «Інформаційно-рекламне телебачення-Полтава» (логотип «ІРТ»), м. Полтава;

кабельне мовлення, а також IPTV:

  • ТОВ «Телерадіокомпанія «Марс-ТВ» (логотип «МАРС»), м. Київ;
  • Івано-Франківського міського комунального підприємства Телерадіокомпанії «Вежа» (логотип «ВЕЖА»), м. Івано-Франківськ;
  • ТОВ «Смарт медіа ессетс» (логотип «Б (комбіноване)», м. Червоноград Львівської обл., – технології кабельна та інтернет-мовлення (ОТТ, IPTV).

Національна рада зареєструвала 4 провайдери аудіовізуальних сервісів. Свої послуги надаватимуть:

  • ТОВ «Побутрадіотехніка» – територія м. Первомайська Харківської області;
  • ПП «Дикий сад» – м. Миколаїв, с. Зарічне, с. Радісний Сад, с. Новобогданівка, с. Стара Богданівка, с. Козирка, с. Прибузьке, с. Каталине, с. Парутине, с. Червоне Парутине, с. Дмитрівка, м. Южноукраїнськ Миколаївської області;
  • ТОВ «КМ сузір’я»  – смт Єланець Миколаївської області;
  • ПП «Колумбус» – Тернопільська область, м. Володимир Волинської області, м. Червоноград, м. Соснівка, смт Гірник Львівської області.

Продовжено ще на 10 років термін дії ліцензії ТОВ «Радіокомпанія «Українсько-польське радіо «Співдружність» (позивні «90,9 FM»). Компанія мовить на частоті 90,9 МГц у м. Дніпрі.

Національна рада зафіксувала зміну позивних в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа щодо низки регіональних і місцевих компаній. Тепер ТОВ «Євромюзік», ТОВ «Інді Радіо», ТОВ «Телерадіокомпанія «Сіверські підприємства», ПП «Телерадіокомпанія «Черкаський центр міжнародних зв’язків», ТОВ Телерадіокомпанії «Топ-радіо», ТОВ «Телерадіокомпанія «Контакт», ТОВ «Телерадіомовна компанія Радіо Хвиля» працюватимуть в ефірі як «Шлягер» замість «Радіо шансон».

Також під новим позивним «Перець FM» звучатиме на частоті 104,1 МГц у Миколаєві ТОВ Телерадіокомпанії «Мега-Радіо». Компанія вирішила дещо відкоригувати свої позивні й тепер виходитиме в ефір без слова «Миколаїв».

Решта оновлень в реєстрі стосуються програмних концепцій, зміни постачальника електронних комунікаційних мереж, місцерозташування передавача.

Національна рада анулювала по дві ліцензії на мовлення ТОВ «Міжнародна комерційна телерадіокомпанія» (ICTV) і ТОВ «Новий канал» (логотип «Н»). Ці рішення пов’язані із завершенням дії технології аналогового мовлення та технічною неможливістю мовити на території розповсюдження програм через їх окупацію.


Перейти до вмісту