Рішення Литви про призупинення трансляції російськомовного каналу «РТР планета» відповідає правилам ЄС

16.05.2018

Європейська Комісія 4 травня 2018 року ухвалила рішення, згідно з яким  санкція Литовського регулятора щодо призупинення ретрансляції російськомовного каналу «РТР Планета» на дванадцять місяців через підбурювання до ненависті відповідає законодавству ЄС.

Традиційний телевізійний екран без сигналу зображує в такий спосіб рішення Литви про зупинення трансляції «РТР Планета» через підбурювання до ненависті, яке Європейська Комісія визнала справедливим.

Влада Литви поінформувала Єврокомісію в березні 2018 року, що російськомовний канал «РТР Планета», який транслюється до Литви зі Швеції, передавав контент, який можна вважати таким, що містить підбурювання до ненависті. Мова ворожнечі, що поширювалася в деяких програмах «РТР Планети», стосувалася військових конфронтацій і містила однозначні погрози країнам щодо окупації або знищення, у тому числі країнам Балтії. Тому влада Литви вирішила призупинити ретрансляцію каналу на період дванадцяти місяців, від 23 лютого 2018 року до 23 лютого 2019 року.

Європейська Комісія оцінила заходи, вжиті регулятором Литви, як такі, що ґрунтуються на вимогах Директиви про аудіовізуальні медіа-послуги (AVMSD) про заборону мови ворожнечі та підбурювання до ненависті. Литва продемонструвала наявність серйозних та значних порушень заборони підбурювання до ненависті. Єврокомісія після ретельного аналізу справи 4 травня 2018 року вирішила, що тимчасове призупинення трансляції «РТР Планета» в Литві є пропорційним та виправданим заходом.

У квітні 2015 року Європейська Комісія постановила, що рішення про тимчасове тримісячне призупинення ретрансляції «РТР Планета» через підбурювання до ненависті, ухвалене Литвою, було сумісним із законодавством ЄС. У 2017 році Комісія дійшла того самого висновку щодо подальшого призупинення трансляції зазначеного каналу. Тепер, враховуючи всі обставини та, зокрема, повторюваність порушень, Комісія вважає, що призупинення на суттєво довший період є цілком обґрунтованим.

Таке рішення свідчить про важливість боротьби з мовою ворожнечі. Запропоновані Єврокомісією зміни до Директиви про аудіовізуальні медіа-послуги мають більш широке визначення «мови ворожнечі». Вони також містять рекомендації щодо того, аби платформи для обміну відео вживали належні заходи для захисту громадян від підбурювання до насильства чи ксенофобії.

Джерело сайт Європейської комісії