Ретрансляцію телеканалу «RTVI» тимчасово припинено ще на рік

06.03.2019

Національна рада 6 березня розглянула результати моніторингів іноземної програми «RTVI» (має юрисдикцію Великої Британії) і продовжила термін тимчасового припинення її ретрансляції на території України на один рік.

Півроку тому відповідно до рішення від 06.09.2018 № 1378 Національна рада тимчасово припинила ретрансляцію іноземної програми «RTVI» у зв’язку із неодноразовими порушеннями частини другої статті 6, статті 42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію», статті 15-1 Закону України «Про кінематографію».

Як зазначив під час розгляду цього питання член Національної ради Сергій Костинський, було зафіксовано систематичні порушення українського законодавства, а саме трансляцію фільмів, у творчому складі яких є російські актори, внесені Міністерством культури до Переліку осіб, які загрожують національній безпеці України, а також передач, у яких розпалюється ворожнеча, виправдовується військова агресія проти України і окупація окремих територій української держави.

За словами Сергія Костинського, в останні тижні (у період із 04.02.2019 по 24.02.2019) було проведено моніторинг, щоб з’ясувати, чи привела телекомпанія «RTVi» свою діяльність у відповідність до норм українського законодавства. Було з’ясовано, що порушення не усунено, відповідно компанія не дотримується законодавчих вимог.

У контенті іноземної програми «RTVI» неодноразово було зафіксовано наявність порушення частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», а саме:

із 04.02.2019 по 07.02.2019 (о 14:00) транслювався фільм «Чудотворец» («Марс Медиа», Росія, 2014), 8 серій, за участі особи, яку внесено до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці – Ф. Бондарчука;

09.02.2019 (о 17:00) транслювався фільм «Общая терапия 2» («Амедиа», Росія, 2010), 2 серії, за участі особи, яку внесено до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці – Б. Клюєва;

09.02.2019 (о 18:50) транслювався фільм «Высоцкий. Спасибо, что живой» («Дирекция кино», Росія, 2010), за участі особи, яку внесено до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці – С. Безрукова;

з 14.02.2019 по 15.02.2019 і з 18.02.2019 по 19.02.2019 (о 14:00) транслювався фільм «Петр Лещенко. Все, что было» («Централ Партнершип», Росія, 2013), 8 серій, за участі особи, яку внесено до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці – А. Мерзлікіна;

23.02.2019 (об 11:00) транслювався мультфільм «Бобик в гостях у Барбоса» («Союзмультфильм», СРСР, 1977), за участі особи, яку внесено до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці – О. Табакова.

Крім того, упродовж зазначеного періоду в передачі «На троих» виявлено недотримання вимог частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію», оскільки у висловлюваннях гостей програми неодноразово містилися заклики до порушення територіальної цілісності України та розпалювання ворожнечі. Зокрема, 14.02.2019 передача «На троих» (о 07:00), ведучі програми Олексій Пивоваров та Тихон Дзядко, гість студії – Наталія Поклонська. Наталію Поклонську ведучим було представлено в ефірі «RTVI», а також протитровано як депутата Державної думи Російської Федерації.

Сергій Костинський пояснив, що Наталія Поклонська незаконно була обрана до Державної думи Російської Федерації під час виборів, які проводилися в Криму, і їх не визнає ні українська держава, ні міжнародна спільнота. У висловлюваннях Наталії Поклонської також зафіксовано ознаки розпалювання ворожнечі і виправдовування агресії проти України, пропаганду війни.

Національна рада неодноразово зверталася до дистриб’ютора телеканалу «RTVI» в Україні ТОВ «Сонар» та правовласника іноземної програми «RTVI» BRENROSE LIMITED з листами-застереженнями щодо зафіксованих порушень Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України. Дистриб’ютор повідомив правовласника про можливі наслідки протиправного демонстрування аудіовізуальних творів.

У відповідь правовласник поінформував, що достатньою умовою для ретрансляції своєї програми на території Україні він вбачає відповідність свого контенту лише вимогам Конвенції, оскільки вважає, що норми міжнародного права мають вищу юридичну силу, ніж норми законів України, однак запевнив про свої наміри надалі намагатися дотримуватись чинного законодавства України.

Окрім того, генеральний директор ТОВ «Сонар» Пігін О.Б. повідомляв Національну раду про те, що підтримує позицію регулятора щодо вжиття дієвих заходів до «RTVI». Водночас ТОВ «Сонар» поінформував Національну раду про припинення з 01.01.2018 подальшої співпраці з правовласником до моменту приведення змісту іноземної програми «RTVI» до вимог чинного законодавства України.

До того ж до Національної ради неодноразово надходили скарги громадян стосовно передач, які мають ознаки мови ворожнечі, закликів до порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної ворожнечі, що свідчить про наявність ознак порушення вимог українського законодавства та Європейської конвенції про транскордонне телебачення.

Отже, керуючись нормою статті 28 Європейської конвенції про транскордонне телебачення, згідно з якою жодне з положень цієї Конвенції не заважає сторонам застосовувати суворіші й детальніші правила порівняно з тими, які передбачені  в  цій Конвенції,  до програмних послуг, що транслює телемовник, Національна рада дійшла висновку, що зафіксовані в контенті іноземного телеканалу «RTVI» систематичні порушення частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію» свідчать про невідповідність змісту цієї іноземної програми вимогам статті 42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Таким чином, регулятор має підстави  для тимчасового припинення ретрансляції  цієї програмної послуги,  оскільки  її правовласник не дотримується національного законодавства країни, на території якої здійснюється така ретрансляція.

Відповідно Національна рада визнала, що зміст «RTVI» не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України та ухвалила внести зміни до переліку дозволених для ретрансляції програм, продовживши термін тимчасового припинення ретрансляції телеканалу «RTVI» на території України на один рік (до 07.03.2020).