Під час свого візиту до України делегація організації «Репортери без кордонів» (RSF) 6 червня відвідала Національну раду, щоб обговорити ситуацію в медіапросторі країни. Колеги привітали Україну з підвищенням у рейтингу свободи преси у світі, а також запевнили, що активно працюватимуть для протидії російській пропаганді і притягнення до кримінальної відповідальності російських пропагандистів.
Валентин Коваль, перший заступник голови Національної ради, розповів гостям про оновлене медійне законодавство і процес його імплементації. Новелою, якої немає навіть у європейському законодавстві, є створення органів спільного регулювання. Наразі цей процес розпочався у чотирьох із п’яти визначених сфер.
Загалом, на його думку, Закон «Про медіа» є великим компромісом і враховує всі інтереси та потреби різних сторін – регулятора, індустрії та громадянського суспільства – і в цьому є запорука його успішності.
«Репортери без кордонів» загалом дали також позитивну оцінку цьому закону, зважаючи на контекст доступу людей до інформації. Документ розширює публічний і медійний простір і враховує рамки законодавства ЄС, поділився заступник директора RSF Тібо Бруттен. Він привітав розширення повноважень Національної ради за межі аудіовізуальних медіа та залучення до сфери нагляду друкованих, онлайн-медіа, платформ спільного доступу до інформації та відео.
«Це крок в майбутнє. Хоча певні відмінності все ще є, але ми маємо рухатися до мультимедійного підходу. Ви це зробили, і це дуже добре», – сказав він.
Основні зусилля своєї роботи організація нині зосереджує на протидії пропагандистському мовленню росії на супутнику й боротьбі з російською пропагандою. Російська армія чинить в Україні багато воєнних злочинів, і вони мають бути розслідувані, наголосив Тібо Бруттен. Частиною цих злочинів є атаки на журналістів, що має стати пріоритетом у розслідуванні Міжнародного кримінального суду. Тож RSF буде постійно комунікувати це питання на міжнародному рівні.
Він також висловився за необхідність об’єднання зусиль міжнародних організацій і зацікавлених українських сторін для того, щоб зрозуміти, який найкращий шлях у майбутньому притягнути до кримінальної відповідальності людей, що поширюють пропаганду і є відповідальні до певної міри за промивання мізків російського населення. Для цього необхідно придумати щось на кшталт Нюрнберзького процесу над військовими злочинцями – пропагандистами. «Репортери без кордонів» бажають забезпечити експертизу і брати активну участь у цьому процесі. Щоб він був ефективним, потрібно вийти за межі українського законодавства, послуговуючись міжнародним правом, зауважив експерт.
Під час зустрічі також говорили про наповнення супутникової платформи Svoboda – альтернативної платформи новинних каналів для російськомовного населення. Реалізацією цього проєкту займаються RSF і Комітет ім. Дені Дідро. Зокрема, йшлося про те, як медіа можуть потрапити до цього пакета.
Гості цікавилися і тим, як просувається процес реєстрації онлайн-медіа, трансляцією єдиного марафону.
«Репортери без кордонів» привітали Україну зі значним поступом у рейтингу свободи преси, який складає ця організація. Не зважаючи на війну, наша країна зробила значний поступ.
«Ми маємо дуже позитивну оцінку, тому ми тут. Дуже цінуємо зроблену за останні роки роботу, – сказав від імені RSF Тібо Бруттен. – Це прогрес. І це причина святкувати. Дуже гарна цифра. І загалом гарна оцінка ситуації».