Регулювання платформ спільного доступу до відео – медіарегулятори Європи поділилися досвідом реалізації нових повноважень

10.11.2022

Чергова зустріч працівників європейських медіарегуляторів у форматі робочого обговорення була присвячена темі регулювання платформ спільного доступу до відео. 9 листопада під егідою EPRA учасники поділилися своїм досвідом з реалізації нових регуляторних повноважень, упроваджених згідно з положеннями оновленої Директиви про аудіовізуальні медіапослуги. Про результати впровадження нових норм регулювання розповіли представники регуляторів Великої Британії, Італії, Франції та Ірландії. У заході взяли участь і працівники Національної ради.

14 листопада 2018 року до Директиви Європейського парламенту і Ради про аудіовізуальні медіапослуги були внесені зміни, що стосувалися регулювання онлайн-простору, зокрема діяльності платформ спільного доступу до відео (videosharing platforms – VSP). Імплементуючи ці зміни у національне законодавство, європейські медіарегулятори напрацьовували власні рішення і методи регуляції в рамках виконання нових повноважень. Одні країни у цьому напрямі просунулися далі, інші ще у процесі. Про те, чого вдалося досягти, з якими труднощами стикаються, про подальші плани роботи поділилися зі своїми колегами учасники воркшопу.

Уже рік у Великій Британії дієють норми щодо регулювання VSP. Відповідний нормативний акт, що встановлює правила регулювання VSP у Великобританії, розроблено на основі Повідомлення Європейської Комісії 2020/C 223/02. Представниця британського медіарегулятора Ofcom Джена Омас представила результати річної роботи і напрацьований регулятором звіт. Прозорість VSP – одна з ключових вимог, які визначив Ofcom поряд із встановленням режиму інформування. Крім того,  нові учасники регульованого ринку повинні захищати усі категорії громадян, а особливо найвразливіших – дітей, від можливої шкоди від поширюваного контенту.

Вкрай важливим і помічним у започаткуванні VSP -регулювання, поділилася Джена Омас, стали надані регулятору повноваження збирати інформацію. Це означає, що VSP законодавчо зобов’язані відповідати на запит Ofcom. Також корисним був інший компонент – право і можливість регулятора проводити дослідження.

Упродовж минулого року – з жовтня 2021-го – Ofcom  вивчав заходи/інструменти безпеки, які пропонують платформи. Далі регулятор досліджуватиме ефективність і достатність цих заходів. За словами Джени Омас, платформи надали недостатньо інформації про те, які заходи безпеки вони використовують. Також вона визнала, що деякі з них виявилися неготовими до регулювання. Загалом у цьому процесі ключову роль відіграє діалог і комунікація між регулятором і платформами спільного доступу до відео, зауважила представниця Ofcom.

Її колега Джонатан Портер розповів про дослідження, яке проводив Ofcom, щодо дизайну VSP і його впливу на поведінку користувачів. Вони необхідні, щоб зрозуміти, як працюють і чи є достатніми встановлені платформами інструменти безпеки. Фахівець зауважив, що платформи самі, очевидно, проводять чимало досліджень, однак не публікують їхніх результатів. Тому регулятор комунікує з ними, аби бачити їх дані.

Джонатан Портер поділився інформацією про два проведені експерименти. Перший стосувався механізму інформування/подання скарг на відео, другий – повідомлень із застереженнями щодо ймовірних шкідливих сцен у відеоконтенті, який мають намір переглянути користувачі.

У першому випадку користувачам після їхньої негативної реакції (dislike) на побачене алгоритм пропонував подати звернення/скаргу на цей контент. Поява такої функції збільшила кількість подібних звернень. Другий експеримент показав, що форма повідомлення про можливу шкідливість відеоматеріалу не має великого значення. Однак сама наявність такого попередження значно збільшує кількість людей, які вибирають відмовитися від подальшого перегляду такого відео.

В Італії над запровадженням регулювання платформ спільного доступу до відео почали працювати у грудні 2021 року, повідомив Франческо Ді Джорджі. Поки країна не має вже запроваджених результатів, однак наразі триває громадське обговорення напрацьованих змін. Далі вони будуть надіслані до Європейської комісії для оцінки, і, можливо, у жовтні наступного року відповідні національні законодавчі акти будуть ухвалені.

Він розповів про певні інновації, які пропонує італійське законодавство. Серед них – обмеження вільної циркуляції програм, створених користувачами відео і аудіовізуальної комерційної реклами, що поширюються VSP, чиї провайдери з іншої країни-члена ЄС і націлені на італійське суспільство.

Буде розширено перелік платформ, вони мають відповідати вимогам, встановленим до VSP.

Італійський регулятор AGCOM є конвергентним: він опікується телебаченням, радіо, друкованими, цифровими медіа, електронними комунікаціями, послугами поштового зв’язку. Водночас у сфері цифрових послуг за останній рік він оновив свої повноваження у сферах захисту авторських прав, реклами азартних ігор.

Директорка з питань діяльності онлайн-платформ французького медіарегулятора Arcom Люсіль Петіт розповіла про новели, які запроваджує у своєму законодавстві Франція у відповідь на зміни до Директиви. Вона зауважила, що Arcom може регулювати VSP відповідно до визначення, яке є в законодавстві країни щодо онлайн-платформ. VSP, за її словами, мають зобов’язання щодо прозорості, боротьби з дезінформацією, захисту прав дітей, протидії поширення порнографії тощо.

Працюючи над впровадженням Директиви, Arcom розробив декларацію і розмістив її на своєму сайті. Далі він оцінюватиме її ефективність, плюси і мінуси визначених практик, на основі чого виробить свої рекомендації. Зараз регулятор також проводить зустрічі і обговорення з громадянським суспільством, неурядовими організаціями, науковцями щодо різних питань, наприклад протидії мові ворожнечі.

Загалом регулятор у цій роботі охоплює питання захисту прав дітей, протидії поширенням тероризму онлайн, порнографії, мови ненависті, захисту персональних даних тощо. VSP зобов’язані мати чітку систему роз’яснень щодо дітей, зауважила Люсіль Петіт.

Впровадження цих змін очікується наступного року.

Ірландський регулятор, поділилася його представниця Стефані Комей, перебуває уже на завершальній, 4-ій стадії впровадження змін щодо регулювання платформ спільного доступу до відео. Він, за її словами, іде навіть далі, охоплюючи питання протидії кібербулінгу, розладів харчової поведінки і кібер-флешингу.

Для обміну між європейськими медіарегуляторами практиками регулювання з різних питань EPRA і далі час від часу організовуватиме вебінари, воркшопи та обговорення.