Регуляторний орган з питань медіа Каталонії – Каталонська аудіовізуальна рада (САС) – оприлюднив звіт у рамках дослідження контенту соціальних мереж, в якому повідомив про наявність великої кількості інформації, спрямованої проти вакцинації від COVID-19.
САС оголосив про виявлення 40 відеороликів у соціальних мережах, таких як Facebook, Twitter, Instagram, TikTok та YouTube, які ставлять під сумнів вакцинацію, а також у яких звучать наративи про негативні наслідки вакцинації, зокрема безпліддя, генетичні зміни і навіть смерть.
Понад 70% матеріалів, що були досліджені САС спільно із Міністерством охорони здоров’я Каталонії, містять такі повідомлення:
«Будь ласка, не вакцинуйтеся!»/ «Please do not have the vaccine!»;
«Не дозволяйте їм робити вам щеплення»/ «Don’t let them inoculate you!»;
а також використовуються такі хештеги:
#NoTeVacunes;
#DontGetVaccinated.
Звіт САС також підтримали й науково підтвердили Рада медичних асоціацій Каталонії і Рада асоціацій медичних сестер Каталонії.
Так, очільник Ради медичних асоціацій Каталонії Яуме Падрос заявив: «Вакцини врятували мільйони життів. Вони підлягають дуже суворому контролю за критерієм безпечності як до, так і після їх застосування. Вакцини проти Covid-19 були розроблені так швидко завдяки використанню новітніх технологій і глобальній співпраці. Нині пріоритетним є те, щоб вакцини дійшли до кожного, а фейкові новини є перешкодою, проти якої ми повинні боротися, щоб досягти цієї абсолютно необхідної мети».
Очільниця Ради асоціацій медичних сестер Каталонії Естрелла Мартінес зазначила: «Дезінформація про вакцини – явище не нове, але раніше таку інформацію було спростувати легше. Глобальний характер Covid-19 і вплив соціальних мереж, що зростає дедалі більше, збільшили обсяги дезінформації на таку тематику в геометричній прогресії і значно ускладнили можливості моніторингу. Необхідно розширити можливості суспільства виявляти таку псевдонауку. Зокрема, співпраця медичних сестер і медіа є хорошим інструментом».
Також під час дослідження спостерігалося, що в 70% відеороликів дискурс проти вакцинації ведуть люди, які представляються експертами в галузі науки або медицини (60% представляються лікарями або науковцями, а 10% – медсестрами), з метою надати своїм твердженням авторитетності і наукової обґрунтованості.