Регулятор зважив на пояснення «Радіо Шансон» і думку волонтера щодо помилкової трансляції пісні з текстом про спецназ

24.12.2016

24 листопада Національна рада під час розгляду результатів перевірки ТОВ «ТРК «Шансон», м. Київ, щодо трансляції в ефірі пісні Аріни Крамер «Сегодня все спокойно» («Спецназ»), вислухавши  пояснення ведучої Наталії Силіної та юриста компанії Олега Сулімчука, а також беручи до уваги коментарі волонтера Олександра Карп’юка, ухвалила рішення взяти до відома наявність порушень, зобов’язати мовника усунути їх і надалі не допускати порушень українського законодавства.

Під час перевірки ТРК «Шансон», що проводилася представниками регуляторного органу 21 жовтня 2016 року на підставі результатів моніторингу від 14 серпня цього року, було зафіксовано трансляцію музичного твору, в якому є такі рядки: «Солдат своей страны, ты заслужил награду […] Я так горжусь тобой, когда мундир ты достаёшь, и в дом друзья приходят в августовский праздник. Я счастлива, когда гитару в руки ты берёшь и льются песни русского спецназа…». За всіма ознаками це є порушенням абзацу четвертого частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», згідно з яким не допускається використання телерадіоорганізацій для закликів до розв’язування війни, агресивних дій або їх пропаганди.

Наталя Силіна, яка власне і допустила таку фатальну, за її словами, помилку, розповіла, що вона – біженка з окупованих територій. Її чоловіка і сина викрадали й катували окупанти, тому такий текст музичного твору апріорі не міг потрапити в ефір, і цієї пісні не було в музичній базі радіостанції. Однак у замовленнях слухачів ця пісня мала цілком невинну назву: «Сегодня все спокойно», і вона, не прослухавши повністю тексту, додала  її до бази і випустила в ефір. Пані Наталя входить до волонтерських організацій, які збирають допомогу нашим бійцям. Вона запевнила присутніх, що у жодному разі не могла поставити цю пісню свідомо.

Представник волонтерської організації Олександр Карп’юк, який був присутнім на засіданні, у своєму виступі зазначив, що «Радіо Шансон» має дуже добре покриття, і його чути майже в усіх прифронтових районах. Бійці слухають це радіо, але почувши наведені вище слова, були обурені й дуже ображені. Проте, вислухавши пояснення, волонтер висловив прохання, щоб регулятор не карав мовника, а його працівники надалі дуже уважно «фільтрували ефір».

Член Національної ради Сергій Костинський нагадав про проект «Пісні народжені в АТО» і  запропонував мовнику брати із нього до ефіру музичні твори, які часто за жанровими ознаками відповідають шансону, і їх із задоволенням слухатимуть українські радіослухачі.

Під час ухвалення рішення члени Національної ради детально обговорили цю ситуацію, зважили всі обставини, врахували позицію волонтера й пояснення представників компанії і не застосували до мовника санкцію. Однак вони висловили застереження «Радіо Шансон» бути надалі дуже уважними та убезпечити ефір від подібного.