Національна рада затвердила свій перший звіт, підготовлений на основі оновленого законодавства про медіа. Визначила дату проведення наступного конкурсу і запропонувала медіа освоїти теле- і радіоканали у 4-х нових конкурсах. Зафіксувала оновлені позивні Радіо «Шансон» і продовжила ліцензії медіа ще на 10 років. Про рішення, ухвалені на засіданні Національної ради 22 лютого, – далі.
Національна рада затвердила звіт про свою діяльність у 2023 році.
За словами першого заступника голови Національної ради Валентина Коваля, документ готували всі структурні підрозділи регулятора, і він містить опис його діяльності в минулому році.
Незабаром звіт буде оприлюднений на сайті Національної ради, а також надісланий до Верховної Ради України і Президента України. За новим медіазаконодавством регулятор затверджує свій звіт до 1 березня року, наступного за звітним.
28 березня Національна рада проведе конкурс на мовлення на вільних радіоканалах для розвитку регіональних і загальнонаціональних мереж. Конкурс був оголошений рішенням медіарегулятора від 16.11.2023 № 1397 і запропонував 10 частот у восьми областях України.
До участі у цьому конкурсі були допущені ТОВ «Авторадіо Україна» і ТОВ «Телерадіокомпанія «Шансон».
Національна рада оголосила про проведення чотирьох конкурсів на мовлення:
1 – для розвитку місцевих і регіональних радіомереж – запропоновано 19 частот у 10 областях України;
2 – на 41 ТВК ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі стандарту DVB-T2 у м. Києві – місцевої територіальної категорії – 12 програм;
3 – на 43 ТВК ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі стандарту DVB-T у м. Києві – місцевої територіальної категорії – 8 програм;
4 – на 47 ТВК ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі стандарту DVB-T2 (MPEG-4) у с. Кульчіївцях Хмельницької області – місцевої територіальної категорії – 1-ша програма.
Умови всіх конкурсів незабаром будуть опубліковані на сайті медіарегулятора.
Національна рада додала до Реєстру нові суб’єкти у сфері друкованих медіа. Зареєстровано 70 друкованих видань – 31 газету, 29 журналів, 4 збірники наукових праць, 2 наукові журнали, 2 збірники, 1 науковий збірник, 1 періодичне наукове видання.
Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників – Україна (35 видань — 90%), а також Україна та зарубіжжя (4 видання — 10%).
Найбільшу кількість – одночасно 7 видань (5 журналів, 2 збірники) вніс до Реєстру Одеський національний університет імені І. І. Мечникова. Усі видання – всеукраїнські, мови публікації – українська, англійська та інші офіційні мови Європейського Союзу.
Одразу 3 україномовні журнали зареєструвало ТОВ «Ютека» з м. Києва. Усі журнали виходять до 6 разів на рік і поширюються лише в нашій державі.
Водночас 20 видань (11 газет, 9 журналів) зареєструвало ПП «Трейд-інформ» із Києва. Усі видання – всеукраїнські і публікуються державною мовою. А ПП «Медіа-трейд» зі столиці внесло до Реєстру 4 україномовні видання (2 газети, 2 журнали), які поширюються на території України.
Серед зареєстрованих газет – 16 всеукраїнських, 8 обласних, 6 районних, 1 міська.
12 нових суб’єктів отримали статус онлайн-медіа.
ТОВ «Київщина 24/7» внесло на реєстрацію 4 свої медіаресурси: вебсайт, публічні сторінки у соціальних мережах Telegram, Facebook, канал на Youtube – з однаковою назвою «Київщина 24/7».
YouTube-канал «Є Питання» зареєструвала однойменна громадська організація з Ірпеня.
З’являться у переліку і 4 вебсайти: два зафіксував Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка із Хмельницької області, ще два – ТОВ «Інформаційне агентство «Укрінфопрес» і ТОВ «Тех медіа груп» із Києва.
Про себе також заявили:
- інформаційне видання «RІА Козятин» – ТОВ «Редакція газети «РІА Козятин» із Вінницької області;
- інтернет-сайт (медіапортал новин і журналістських розслідувань) «Інформаційне агентство Антикорупційна правозахисна рада» Громадської організації «Антикорупційна правозахисна рада» із Дніпра;
- портал «Дебет-Кредит» ТОВ «Редакція «Дебет-кредит» зі Львова.
Водночас регулятор відмовив ТОВ «Аксі медіа» і ТОВ «Уніан Україна» із Києва у реєстрації їх як суб’єктів у сфері онлайн-медіа. Підставою для такого рішення стала невідповідність поданих заявниками документів вимогам статті 63 Закону України «Про медіа».
ГО «Громадське інтерактивне телебачення» (логотип «букви – ГІТ в колі, блакитного кольору на білому фоні) із Волинської області зареєструвалася як лінійне медіа, що здійснює мовлення без використання радіочастотного спектра. Свої послуги медіа надає споживачам Луцька 12 години на добу українською мовою, обравши суспільно-політичний формат. Технологію мовлення вказало кабельну аналогову, кабельну цифрову.
Виявили бажання зареєструватися 3 провайдери аудіовізуальних сервісів із місцевим покриттям і 1 – із загальнонаціональним.
- ТОВ «Плюс ТБ» із Києва провадитиме свою діяльність на території України;
- ПП «Теле-ком» працюватиме у Кривому Розі Дніпропетровської області;
- ПП Телерадіокомпанії «Твін» – у м. Калинівці та смт Стрижавці Вінницької області;
- ТОВ «Екран», смт Врадіївка, – у смт Кривому Озері Миколаївської області.
Провайдер аудіовізуальних сервісів із загальнонаціональним покриттям працюватиме за інтернет (ОТТ) технологією, решта обрали кабельну аналогову, кабельну цифрову.
Позивні змінили ТОВ «Телерадіокомпанія «Шансон» і ТОВ «Радіо Тернопіль». Перша відтепер «звучатиме як «Шлягер», а друга замість «Мелодія FM» як «Радіо Байрактар».
ТОВ «Дитячий телевізійний канал «Лялє» змінив супутникову технологію мовлення на технологію інтернет-мовлення (ОТТ).
Від супутника «Amos-3» відмовилися Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина» (логотип «Галка в короні з печатки Ярослава Осмомисла»), м. Івано-Франківськ, – ретранслюватиметься через «ASTRA 5E» – і ДП «Парламентський телеканал «Рада» (логотип «РАДА»), м. Київ, – поширюватиме програми через супутниковий ретранслятор «Azerspace-2».
На 10 років Національна рада продовжила строк дії ліцензій таких медіа:
- АТ «НСТУ» – канал «ПЕРШИЙ» і «СУСПІЛЬНЕ КУЛЬТУРА» – мовлення в МХ-1 і
- «СУСПІЛЬНЕ ХЕРСОН» – мовлення на 35 ТВК у с-щі Чаплинці і 24 ТВК у м. Генічеську Херсонської області;
- радіостанцій «Перше Конотопське» – Мистецько-інформаційний «РТВ-Центр «Вежа» у формі ТОВ – мовлення на частоті 103,9 МГц у м. Конотопі Сумської області і
- «Максимум» – ТОВ «Телерадіокомпанія Праймедіа» – на частоті 102,1 МГц у Львові.
Анульовано ліцензію ДП «Парламентський телеканал «Рада» (логотип «Рада») на мовлення в МХ-1, стандарт DVB-T2 (MPEG-4). Це відбулося на прохання компанії у зв’язку з тим, що 31 жовтня минулого року вона отримала ліцензію на мовлення в МХ-7. Відповідно до частини другої статті 37 Закону України «Про медіа» лінійні медіа, що поширюються на одній території в одній і тій самій формі (телемовлення або радіомовлення), не можуть мати однакові логотип або позивні.
Також медіарегулятор скасував реєстрацію 5-ти медіа:
- Радіокомпанії Дворічанщини «Приоскілля» Дворічанської селищної ради Куп’янського району Харківської області (позивні «Говорить Приоскілля»), смт Дворічна Харківської обл., – лінійне медіа, проводове мовлення, мовлення без використання радіочастотного спектра;
- КП «Стрийське міське радіомовлення «Голос Стрия» (позивні «В ефірі – Стрийське міське радіомовлення «Голос Стрия»), м. Стрий Львівської області, – лінійне медіа, проводове мовлення, мовлення без використання радіочастотного спектра;
- Малого приватного підприємства – фірми «Центуріон», м. Львів, – провайдер аудіовізуальних сервісів;
- ТОВ «Вечір телеком», м. Київ, – провайдер аудіовізуальних сервісів;
- ТОВ «Медіа маркет групп», м. Дніпро, – щодо газет «Наш репортер», «Подія сьогодні» та «Улюблене місто К».