![](https://webportal.nrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/12/Zasidannya-NR-05.12.2024.jpg)
Національна рада оголосила конкурс на цифрове мовлення у Вознесенську і Первомайську Миколаївської області. Зареєструвала шість нових fast-каналів. Видала дозволи на тимчасове мовлення семи компаніям. Затвердила план проведення перевірок ліцензіатів у І кварталі 2025 року. На громадське обговорення буде винесено план реалізації у 2025 році Стратегії діяльності медіарегулятора. Про рішення, ухвалені на засіданні Національної ради, – далі.
Регулятор винесе на громадське обговорення проєкт Плану реалізації у 2025 році Стратегії діяльності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на 2024 – 2026 роки.
Проєкт передбачає заходи на 2025 рік, спрямовані на реалізацію стратегічних цілей і завдань Національної ради, а також містить опис поточного стану регулювання у сфері медіа, основних проблем і викликів.
Національна рада погодила із зауваженнями проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року».
Зокрема, запропоновано замінити терміни відповідно до тих, що використовуються в Законі «Про медіа», а також головним виконавцем показників 1 – 4 напряму 2. Інформаційна безбар’єрність визначити орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері медіа, оскільки для правового регулювання цих показників та їх практичної реалізації необхідно розробити й ухвалити нормативно-правові акти. Національна рада може бути виконавцем показників 1 – 4 стратегічної цілі «Інформація в аудіовізуальних та друкованих медіа відповідає потребам людей з різними рівнями функціональних порушень та комунікативних можливостей» лише в частині проведення моніторингу. Також, на думку регулятора, варто зменшити відсоток цільового показника медіапродукту, героями якого є люди з інвалідністю, діти з інвалідністю, люди старшого віку (у розрізі вікових груп населення), оскільки такий показник може бути складним у практичній реалізації.
Медіарегулятор затвердив План проведення перевірок ліцензіатів на І квартал 2025 року.
Національна рада вирішила оголосити конкурс на мовлення на вільних каналах (програмах) багатоканальної мережі МХ-5 у Миколаївській області – стандарт DVB-T2 (MPEG-4), місцева/регіональна територіальна категорія. Пропонуються 2 програми – у містах Вознесенську і Первомайську. Постачальник електронних комунікаційних послуг – ТОВ «Зеонбуд». Умови конкурсу та докладна інформація щодо подання документів незабаром будуть опубліковані на сайті регулятора.
Визначено дату проведення конкурсу на мовлення з використанням радіочастотного спектра на вільних загальнонаціональних каналах (програмах) мовлення ефірних багатоканальних електронних комунікаційних мереж МХ-2, МХ-3 стандарту DVB-T2 (MPEG-4). Він відбудеться на відкритому засіданні 23 січня 2025 року. Запропоновані загалом три програми.
До конкурсу були допущені: ТОВ «Тайм медіа солюшин», ПП «Тюсо», ТОВ «Телекомпанія Фенікс-ТВ».
Видано нові дозволи на тимчасове мовлення і продовжено ще на рік уже наявні таким медіа:
- Акціонерному товариству «НСТУ»:
«Українське радіо»:
- на території Донецької області – у м. Костянтинівці – 98,6 МГц і у м. Краматорську – 90,4 МГц;
- на території Дніпропетровської області – у с-щі Межовій Синельниківського району – 90,7 МГц;
- Сумська область – м. Суми – 97,5 МГц;
«Радіо «Промінь» – у с-щі Межовій Дніпропетровської області – 95,7 МГц;
«Радіо «Культура» – у м. Краматорську Донецької області – 91,3 МГц і у с-щі Межовій Дніпропетровської області – 105,5 МГц;
«Перший», «Суспільне Культура», «Суспільне Донбас» – у с-щі Межовій Дніпропетровської області – 35 ТВК (стандарт DVB-Т/Т2);
- ПГО «Громадське радіо» «ТРК «Громадське радіо» (позивні «Громадське радіо»):
у м. Нікополі – 91,5 МГц і м. Миколаєві – 88,3 МГц;
- ТОВ «Радіокомпанія «Клас» (позивні «Перець FM», «Стильное») – у м. Костянтинівці Донецької області – 90,1 МГц;
- ТОВ «Телерадіоорганізація «Радіо Україна» (позивні «Радіо Байрактар») – у м. Миколаєві – 89,5 МГц;
- ТОВ «Золочівська інформаційна агенція» (позивні «Золочів ФМ») – у с-щі Золочів Богодухівського району Харківської області – 92,6 МГц;
Водночас зі збільшеною потужністю передавача за тимчасовим дозволом далі мовитимуть:
- ТОВ «ТРК «Медіа маркет» (позивні «Хіт ФМ») – 102,0 МГц у м. Харкові;
- ТОВ «ТРК «Радіо кохання» (позивні «Мелодія FМ») – 107,9 МГц у м. Харкові.
Регулятор анулював дозвіл на тимчасове мовлення АТ «НСТУ» з використанням 35 ТВК у м. Гірнику Донецької області, враховуючи лист-клопотання акціонерного товариства.
Через порушення законодавства у сфері медіа регулятор застосував штраф до КП ТРК «Броди» Бродівської міської ради (логотип – «у правому верхньому кутку екрана графічне зображення лілеї, елемента герба району», місцеве мовлення), м. Броди Львівської обл. Медіа не дотрималося вимог абзацу другого частини шостої статті 40 Закону «Про медіа». В його ефірі 29 серпня 2024 року транслювалася недержавною мовою програма «Мілітарний подкаст», яка вироблена не самим телемовником і не на його замовлення. А Закон визначає, що телемовник мав поширювати такий контент лише державною мовою. Зазначене порушення належить до значних, і за нього передбачено штраф у розмірі 10% суми ліцензійного збору. Захід реагування стосується обох ліцензій – на мовлення в МХ-5 і кабельне. Тому сума штрафу для комунального медіа становитиме 2573,80 грн і 80 000,00 грн відповідно за цими ліцензіями.
ПП «ТРК «ПіТіВі» (логотип «PTV», місцеве мовлення в МХ-5), м. Полтава, отримало припис через порушення пункту 4 частини першої статті 35 Закону «Про медіа». Плановою виїзною перевіркою встановлено, що на телеканалі немає дитячих програм, хоча за ліцензією їх передбачено 1 год на добу. Отже, медіа не дотрималося програмної концепції мовлення, і закон його трактує як незначне порушення, за яке регулятор застосовує припис. Крім того, медіарегулятор визнав порушення Указу Президента України від 16.03.2022 № 143/2022 «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України», адже 31 жовтня і 1 листопада в ефірі телерадіокомпанії о 9 годині не було оголошено хвилину мовчання. Медіа зобов’язане усунути порушення і не допускати їх надалі у своїй діяльності.
ТОВ «ТРК «Можливість» із м. Слов’янська Донецької області (позивні «радіоМ») призначено позапланову безвиїзну перевірку. Регулятор отримав від компанії заяву про внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа. З’ясувалося, що компанія змінила технічні характеристики каналу мовлення для частоти 102,0 МГц у м. Івано-Франківську, однак не повідомила про це вчасно – упродовж 30 днів. Щоб перевірити дотримання радіостанцією вимог частини сьомої статті 60 Закону України «Про медіа», їй призначено перевірку.
Регулятор погодив тимчасовий відступ від умов ліцензії Національній суспільній телерадіокомпанії України за двома її ліцензіями на мовлення у Нікополі Дніпропетровської області. Через пошкодження інфраструктури РТС виникла потреба змінити місцезнаходження передавача і постачальника електронних комунікаційних послуг для частот 95,6 МГц («Радіо «Культура») і 106,0 МГц («Українське радіо»). Тимчасовий відступ діє 1 рік від дати ухвалення рішення.
Національна рада додала до Реєстру 10 суб’єктів у сфері медіа. Зареєстровано 19 друкованих видань – 15 журналів, 2 наукові збірники, 1 бюлетень, 1 газету.
Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників, бюлетеня – Україна (4 видання – 22%), а також Україна та світ (14 видань – 88%).
Найбільшу кількість – одразу 10 журналів внесло до Реєстру приватне мале підприємство «Віртус інтерпрес» із Сум. Зареєстровані видання публікуються англійською мовою і поширюються як на території нашої держави, так і за її межами.
14 онлайн-медіа різних типів додані до Реєстру на клопотання 10 заявників. Серед них – 6 вебсайтів, 2 публічні сторінки у соціальній мережі Facebook, 2 канали відеохостингу в YouTube, 1 електронне наукове видання, 1 вебсайт наукового журналу, 1 інформаційне видання, 1 публічна сторінка у соціальній мережі Instagram.
Територія надання сервісів усіх зареєстрованих онлайн-медіа – Україна та зарубіжжя.
ГО «Харківський кризовий інфоцентр» одночасно зареєструвала чотири онлайн-ресурси – вебсайт, канал відеохостингу в YouTube, публічні сторінки у соціальних мережах Facebook та Instagram. Усі онлайн-медіа мають однакову назву – «Медіагрупа «Накипіло».
А громадська спілка «Всеукраїнське об’єднання кредиторів банку» з Києва внесла до Реєстру два онлайн-медіа під спільною назвою «VOKB media»: публічну сторінку у соціальній мережі Facebook і канал відеохостингу в YouTube.
Серед реєстрантів – провідні наукові й навчальні установи:
- державна установа «Інститут геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова Національної академії медичних наук України», м. Київ, – внесла до Реєстру вебсайт «Проблеми старіння і довголіття (Україна)» / «Problems of Ageing and Longevity (Ukraine)»;
- Житомирський державний університет імені Івана Франка – вебсайт «Економіка. Управління. Інновації»;
- Херсонський державний університет – вебсайт наукового журналу «Інсайт: психологічні виміри суспільства» / «Insight: the psychological dimensions of society»;
- університет Григорія Сковороди в Переяславі, що на Київщині, – електронне наукове видання «Соціополіс: Журнал соціальних та політичних наук» / «Sociopolis: Journal of Social and Political Sciences».
Inter Media Group зареєструвала п’ять загальнонаціональних каналів загальної тематики, що мовитимуть без використання радіочастотного спектра.
Вони використовують для розповсюдження технологію інтернет-мовлення (ОТТ, IPTV). Із них 4 програми зареєструвало ПАТ «Телеканал «Інтер»:
- «Готуємо разом»;
- «Стосується кожного»;
- «OiP»;
- «Ґазда».
І один канал – «Речдок» – зареєструвало ТОВ «Телестудія «Служба інформації», м. Київ.
Зареєстроване суб’єктом у сфері медіа, що здійснює мовлення без використання радіочастотного спектра, і ТОВ «Діджиталс солюшнс», м. Київ. Медіа використовуватиме для поширення своєї розважальної програми «Панянка-селянка+» технологію інтернет-мовлення (ОТТ). Поширення – на всю територію України.
Зареєстровані також шість провайдерів аудіовізуальних сервісів із місцевим покриттям.
Після реєстрації їхні послуги будуть доступні у таких населених пунктах:
- ПП «Айтіком», ТОВ «ІТ Вега», ТОВ «Ультралінк» – у м. Києві;
- ТОВ «Нет-Строй груп» – у м. Запоріжжі;
- ТОВ «Смарт Телеком сервіс» – у м. Рівному;
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Севлюш» – у м. Виноградові, с. Підвиноградові, с. Олешнику Закарпатської області.
Регулятор також вніс зміни до Реєстру суб’єктів у сфері медіа. Вони зафіксували оновлення щодо структури власності, кінцевих бенефіціарних власників, назви друкованого медіа, періодичності виходу примірників, виду медіа, спеціалізації, технічних характеристик тощо.
Телеканал «ZOOM» – ТОВ «Музичне телебачення», м. Київ, що працює в МХ-2, змінив формат із розважального на канал загальної тематики.
Національна рада продовжила на 10 років термін дії ліцензій п’ятьом компаніям, що ведуть місцеве і регіональне мовлення:
- ТОВ «Телерадіомовна компанія Радіо Хвиля» (позивні «Шлягер»), м. Київ, – цілодобове мовлення на частоті 101,0 МГц у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, регіональна категорія;
- ПП «Компанія «Нова хвиля» (позивні «POWER FM»), м. Київ, – цілодобове мовлення на частоті 103,0 МГц у м. Бердичеві Житомирської області, регіональна категорія;
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Квадрат» (позивні «Мелодія FM»), м. Полтава, – цілодобове мовлення на частоті 105,8 МГц у м. Полтаві, місцева категорія;
- «Телерадіокомпанія «Андсер» (логотип «ДУМСЬКА»), м. Одеса, – цілодобове телевізійне мовлення у стандарті DVB-T/T2 (MPEG-4) на 22 каналах у 22 населених пунктах Одеської області, місцева територіальна категорія;
- ТОВ ТРК «Нова Одеса» (логотип «1 ПЕРШИЙ МІСЬКИЙ»), м. Одеса, – цілодобове телевізійне мовлення у стандарті DVB-T/T2 (MPEG-4) на 22 каналах у 22 населених пунктах Одеської області, місцева територіальна категорія.
Регулятор анулював ліцензію ТОВ Тальнівського ТЦ «Альфа» (логотип «АТ»), м. Тальне Черкаської області, яке працювало як місцеве медіа на 42 ТВК з обсягом мовлення 4 години на добу у відрізках часу. Причина анулювання – припинення використання радіотехнології «Аналогове телевізійне мовлення» для каналів мовлення телерадіоорганізацій місцевого мовлення, які не мають ліцензій на цифрове мовлення.