Регулятор відстежує мову ворожнечі в ефірі вітчизняних мовників і наголошує на неприпустимості маніпуляцій і поширення пропагандистських наративів Кремля

22.06.2020

Регулятор постійно моніторить ефір телерадіоорганізацій щодо поширення ними закликів до насильницької зміни конституційного ладу України, закликів до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті і, на жаль, виявляє ознаки порушень, на які буде реагувати.

Національна рада настійливо й укотре закликає вітчизняних мовників  виважено та об’єктивно подавати інформацію в час світових кризових явищ. Пандемія COVID-19 і складні суспільні обставини через економічні труднощі та ризики для здоров`я людей вимагають особливої відповідальності медіа, а перед регулятором ставлять завдання бути пильним до порушень законодавства щодо інформаційної безпеки держави. Ці звернення та заходи є співзвучними з позиціями, які демонструють  європейські регулятори медіа, бо виклики, які постали нині, є ідентичними для всіх країн.

Неприпустимими є спроби деяких вітчизняних медіа  використовувати найменшу можливість під час пандемії, аби додати в суспільство розкол і сум’яття, посіяти паніку й ворожнечу, шукати способів транслювати відверту російську пропаганду,  нав’язувати  українському глядачеві думку про «спільну історію» та «один народ», використовуючи історичні дати.

Сьогодні, за інформацією в медіа, телеканал «112-Україна» проводить телевізійний марафон «День вшанування пам’яті загиблих у Великій Вітчизняній війні» та покаже концерт у Кремлі народної артистки Грузії та Росії Тамари Гвердцителі «Напередодні переможної весни», серед учасників якого, як стверджують ЗМІ, можуть бути й артисти, що внесені до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України. Це – предмет стурбованості в суспільстві. 

Меседжі  Віктора Медведчука, сказані в інтерв’ю російським пропагандистським ЗМІ, щодо переоцінки української історії та щодо «видатної» ролі Путіна теж транслює сьогодні телеканал «112-Україна».

Можна передбачати, що подібних висловлювань сьогодні в ефірі під час цього марафону не бракуватиме. 

Національна рада з великою шаною ставиться до пам’яті про трагічні події Другої світової війни, до учасників бойових дій, які пережили страшні випробування грандіозних за своїми масштабами, надзвичайно кривавих  бойових дій, тих, які віддали свої життя, ставши на боротьбу з коричневою чумою, до мільйонних безневинних жертв, які були складені на олтар страшного бога війни. 

У наш час особливо важливо пам’ятати всі уроки історії та враховувати сучасні наукові дослідження і факти, які відкрилися щодо подій Другої світової війни. Важливо уникати риторики, яку насаджує всьому світові Російська Федерація.

Нині ми особливо чутливо ставимося до всіх згадок про воєнні події, бо в Україні триває війна. Майже щодня  гинуть  наші воїни на сході країни, тисячі з них отримали тяжкі поранення і мають пристосовуватися до життя у надто важких для них психологічних умовах мирного життя. Війну на собі відчувають тисячі людей, які поховали своїх близьких, які лишилися на прифронтових територіях  під обстрілами ворожих «Градів» і тих, які вимушені були покинути свої домівки та виживати і пристосовуватися до життя в нових обставинах. Тому війна – це близько, це нестерпно, це болить.

Маніпулювати ж на чутливих подіях, таких як Друга світова війна, визвольна боротьба армії УПА та інших – це ницо, це свідомо підігравати ворогові, розпалювати ворожнечу, сіяти в суспільстві розбрат і ненависть.

Національна рада заявляла, що з розумінням ставиться до проблем мовників, пов’язаних із запровадженими урядом карантинними заходами, однак з надзвичайною увагою ставиться до виконання ними норм статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо захисту інформаційного простору й скрупульозно моніторить ефір національних мовників та реагуватиме на будь-які ознаки порушень законодавчих вимог.

Регулятор ще раз наполегливо застерігає проти будь-яких спроб порушення інформаційної безпеки та буде суворо реагувати на кожен такий випадок.

Довідково: регуляторний орган щодо відзначення пам’ятних дат керується Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних і ювілейних дат у 2020 р.» (№ 455-ІХ від 14.01.2020)