Регулятор ще раз перевірить телеканали «НАШ» і «Максі-ТВ» через поширення мови ворожнечі стосовно україномовних громадян

19.08.2021

19 серпня Національна рада призначила ТОВ «НАШ 365» (логотип «НАШ») і ТОВ «Наша Прага» (логотип «Максі-ТВ») позапланові безвиїзні перевірки. Мовників перевірять через поширення мови ворожнечі у висловлюваннях Олени Бондаренко, які прозвучали в передачі «Важливе» 28 липня.

Моніторинг Національної ради зафіксував в ефірі телеканалу «НАШ» трансляцію передачі «Важливе» (пряма трансляція 28.07.2021 у проміжку часу між 18:02 та 21:06, з численними повторами 29 липня – 2 серпня).  Її тема стосувалася встановлення миру на території України. Передача складалася з двох частин: ток-шоу у формі дебатів та інтерв’ю за участю народної депутатки України V, VI та VII скликань Олени Бондаренко (ведучі передачі: Максим Назаров, Ангеліна Пичик).

У ці самі дні на телеканалі «Максі-ТВ»  також транслювалася ця передача і її повтори у той самий час. Маємо ситуацію, коли два ліцензіати Національної ради, дві юридичні особи – ТОВ «НАШ 365» і ТОВ «Наша Прага» –  транслюють одні й ті самі передачі і програми в один і той самий час, але заперечують ретрансляцію.

Публічні висловлювання Олени Бондаренко, поширені телеканалами «НАШ» і «Максі-ТВ», містять ірраціональні твердження про існування ознак дискримінації російської мови в Україні. На думку промовиці, «большое преступление, что не признают в принципе русскоязычных граждан как граждан, никем. Т.е. это не народ, не народность, это не меньшинство, это не община, это непонятно кто»; «заметьте – не русскоязычные забирали права у украиноязычных граждан, а всегда это было в отношении русскоязычных граждан. Т.е. всегда ущемляли права только одной большой языковой общины»; «пока нам будут всякие Кремени рассказывать про то, что все должны говорить только на одном языке, у нас просто страны не останется. У нас не останется тех, кто должен говорить на этом языке. Вымрем все, как мамонты».

У своїх висловлюваннях Олена Бондаренко, використовуючи українофобську лексику, стверджувала, що агресивні дії, «языковое насилие», «языковая дискриминация» та позбавлення прав однієї частини громадян України приписується іншій частині громадян України, які називаються «украиноязычными насильниками». Тобто злочинні, неправові, антисоціальні дії приписуються групі осіб за ознакою володіння та використання української мови. Її висловлювання мають ознаки розпалювання національної ворожнечі стосовно тих громадян, які володіють та користуються українською мовою. Вирази цієї особи містять упереджену, необ’єктивну інформацію, приписування україномовним громадянам дій, спрямованих на позбавлення прав та дискримінацію громадян України, які послуговуються російською мовою. У контексті збройної агресії Російської Федерації та окупації окремих територій України такі дії можуть сприяти геополітичним намірам агресора, виправданню територіальної експансії намірами «захистити» права «російськомовного населення» України та ідеології повномасштабного вторгнення в Україну, підбурювати громадян України до дезінтеграційних та сегрегаційних процесів у всіх сферах суспільного життя, протестних проросійських настроїв та створювати загрози національній безпеці та територіальній цілісності України, легітимізувати та активізувати гібридні засоби ведення війни.

Під час прямої трансляції передачі 28 липня 2021 року ведучі не вжили жодних заходів, аби припинити правопорушення. При повторах так само безперешкодно поширювалися слова та вирази, які мають ознаки розпалювання національної ворожнечі. Передача «Важливе» (у запису) повторювалася 7 разів із модерацією загального хронометражу, проте фрагменти із висловлюваннями Олени Бондаренко транслювалися без змін та редакційної модерації.

Отже, Національна рада призначила обом ліцензіатам позапланові безвиїзні перевірки  з метою перевірити дотримання вимог абзацу 4 частини другої статті 6 і пунктів а), б) та в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Ці норми регламентують, що не допускається використання телерадіоорганізацій для: закликів до розв`язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті.

Перевірки буде проведено у період з 6 по 17 вересня. Обидві компанії мають надати Національній раді необхідні документи і матеріали. 

Крім того, регулятор на засіданні розглянув результати перевірок телеканалів «НАШ» і «Максі-ТВ»  за трансляцію 4 травня 2021 року з повтором 5 травня передачі «Марафон» за участі Петра Симоненка, де містилися висловлювання, які мають ознаки прихованого заклику до розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті, заснованої на нетерпимості до представників Православної церкви України, її представників та віруючих. Телеканал «НАШ» отримає позов про анулювання ліцензії, а на «Максі-ТВ» накладено штраф понад 100 тисяч гривень.