Регулятор призначив перевірки чотирьом ліцензіатам через виявлені ознаки порушення вимог ліцензії і норм законодавства

25.02.2021

На засіданні 25 лютого Національна рада вирішила перевірити діяльність телеканалів «NIKI junior», «NIKI kids», «Чернівецький промінь» і провайдера програмної послуги ПП «ДЕЛЬТА», м. Курахове Донецької області.  Зменшення обсягу національного аудіовізуального продукту, недотримання умов ліцензії,  неусунення порушення – такими були підстави для призначення перевірок.

Моніторинг Національної ради за 29 листопада 2020 року зафіксував в ефірі дитячих телеканалів «NIKI kids» і «NIKI junior» (ТОВ «Дитяче телебачення України», м. Київ) ознаки порушення норм Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо частки національного аудіовізуального продукту, який у загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації має становити не менше ніж 50%. Обидва телеканали не виконали цю норму – у мовленні «NIKI kids» його частка становила лише 4,9% (1 год 10 хв./добу), в ефірі «NIKI junior» – 8% (1 год 55 хв./добу). Крім того, «NIKI kids» не дотримався умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення, оскільки зменшив обсяг дитячих передач та аудіовізуальних творів, розрахованих на дитячу аудиторію.

Регіональний телеканал «Чернівецький промінь» (ТОВ «Чернівецький промінь», м. Чернівці) упродовж місяця з дня ухвалення рішення, яким Національна рада визнала вчинені ним порушення та оголосила йому попередження, був зобов’язаний привести свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства. Після закінчення визначеного терміну,  29 січня 2021 року, Національна рада провела моніторинг мовлення телеканалу і з’ясувала, що ліцензіат не усунув порушення, за які до нього регулятор застосував санкцію.  З огляду на це телеканал «Чернівецький промінь» буде перевірено повторно на дотримання частини п’ятої статті 6, абзацу четвертого частини шостої статті 10 та пунктів а), б) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Підставою для призначення перевірки провайдера програмної послуг із Донеччини ПП «ДЕЛЬТА» стали результати моніторингів його діяльності за 26, 27, 29 січня і 8 лютого 2021 року. У програмах, які ліцензіат надає у складі своєї програмної послуги, Національна рада виявила низку порушень вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення», а також недотримання пункту 2.3 розділу ІІ Положення про порядок видачі ліцензії провайдера програмної послуги. Зокрема, ознаки порушень містила така діяльність ліцензіата:

  • надання універсальної програмної послуги не у всьому обсязі;
  • ретрансляція у складі програмної послуги в с. Георгіївці, с. Дальньому, с. Максимільянівці, с. Дачному Донецької області іноземної програми «NASA», що не входить до Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України;
  • недотримання загальної концепції добору програм для ретрансляції;
  • зміна території розташування (прийому) багатоканальної телемережі;
  • ретрансляція у місті Кураховому Донецької області програми «NAVIGATOR», що не входить до переліку програм, передбачених загальною концепцією добору програм для ретрансляції, який є обов`язковим додатком до ліцензії провайдера програмної послуги.

До 17 березня ліцензіати мають надати Національній раді документи і матеріали, необхідні для проведення безвиїзних перевірок.