Регулятор приєднався до впровадження Стратегії когнітивної деокупації Криму

24.07.2023

Перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль і начальник контрольно-аналітичного управління медіарегулятора Олександр Дяченко взяли участь у першому засіданні міжсекторальної робочої групи – Ради з питань когнітивної деокупації Криму. Її мета – напрацювати Стратегію когнітивної деокупації Криму і план заходів з її реалізації. До заходу приєдналися представники державних органів, міністерств, Меджлісу кримськотатарського народу, громадського та експертного середовища, журналісти і комунікаційники.

Зі вступним словом на нараді виступила Постійна представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева. Вона наголосила, що когнітивна деокупація «є елементом всіх процесів, над якими ми працюємо, щодо реінтеграції Кримського півострова». 

Основним завданням учасники засідання ставили перед собою  розробку дорожньої карти і плану дій для того, щоб напрацьований матеріал отримав практичну реалізацію. Були обговорені такі фактори: шлях деокупації півострова і його вплив на подальшу когнітивну роботу із населенням, питання освіти і розробки спеціальних програм для ефективнішої реінтеграції наших людей у життя держави, культурні фактори та їхня роль, формування наративів і спільної бази шляхів комунікації цих наративів.

Нещодавно Національна рада поновила роботу інституту представника регулятора в АРК, а також запропонувала Представництву Президента в Автономній Республіці Крим низку кроків, спрямованих на інформаційну деокупацію цих тимчасово анексованих територій.

Мета Національної ради у цьому процесі – синхронізувати власні плани інформаційної деокупації АРК із діями інших державних органів та інституціями громадянського суспільства. Зараз потрібно зробити все необхідне, аби ретельно вивчити медійне середовище, відновити роботу українських медіа на півострові, реанімувати ті медіа, що діяли до окупації, створити нові медіа. Також важливим завданням є очищення медійного ландшафту від російських пропагандистських ЗМІ та колабораціоністів.

Окремий виклик для регулятора і держави – це вирішення питання мови медіа на території, що перебуває під окупацією із 2014 року. Стрімка «українізація» медіа, що відбулася після повномасштабного вторгнення, для Криму може потребувати більше часу, що має бути відображене у законодавстві.

Не очікуючи того, коли Україна поверне контроль над територією, є необхідність виявляти і своєчасно реагувати на інформаційно-психологічні операції, які ворог імовірно буде поширювати у зв’язку з деокупацією. Для Національної ради Рада з питань когнітивної деокупації Криму – це ще одна можливість об’єднати зусилля з партнерами для протидії інформаційній агресії.

Фото: Представництво Президента України в АРК