Національна рада на засіданні 17 жовтня ухвалила низку рішень про призначення позапланових перевірок п’ятдесяти трьом провайдерам програмної послуги через виявлені ознаки порушень.
Підставою для ухвалення таких рішень стали результати моніторингів, якими зафіксовано ознаки порушень компаніями умов ліцензій та норм чинного законодавства.
Член Національної ради Сергій Костинський повідомив, що Національна рада дерегулювала діяльність провайдерів і нині вони мають найкращі умови для діяльності з-поміж усіх ліцензіатів. Провайдери отримують ліцензії на позаконкурсних умовах, не проводяться планові перевірки їх діяльності, зрідка відбуваються позапланові перевірки. «І все ж таки свобода діяльності й дерегуляція передбачає також і певну відповідальність. Треба розуміти, якщо Національна рада і не проводить планових заходів, то це не означає, що не треба дотримуватися законодавства», – сказав він.
Регулятор розпочав велику хвилю моніторингів щодо виконання провайдерами програмної послуги частини дев’ятої статті 39, частини другої статті 42 і частини п’ятої статті 42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Уже проаналізовано дані діяльності більше ніж 200 компаній, ознаки порушень виявлені в діяльності 53-х.
Серед типових ознак порушень:
- ретрансляція іноземних програм, що не входять до переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України. Зокрема, таких як «TV 1000», «ЛЮБИМОЕ КИНО», «ZOOПАРК» тощо;
- порушення загальної концепції добору програм для ретрансляції;
- ретрансляція універсальної програмної послуги не в повному обсязі.
За словами Сергія Костинського, мета цих перевірок не в тому, щоб когось покарати. Такий великий об’єм роботи – це додаткове навантаження на працівників, мета ж у тому, «щоб дати сигнал, зокрема й ринку, що потрібно дотримуватися законодавства». Крім того, це дозволить проаналізувати всі випадки, адже в пакетах практично кожного провайдера є телеканали, які регулятор не зміг ідентифікувати. «Ми хочемо вивчити, можливо, це іноземні телеканали, які були адаптовані, але змінили логотип, не поінформувавши Національну раду, або змінили власників, змінили програмну концепцію тощо», – зауважив він.
Важливо, щоб такий моніторинг був запланований на кожний рік, щоб регулятор міг побачити, яка ситуація в інформаційній сфері, яка ситуація з точки зору інформаційної безпеки в діяльності провайдерів програмної послуги.
Після проведення позапланових перевірок і з’ясування всіх обставин Національна рада ухвалить рішення щодо кожного із ліцензіатів.