Регулятор поінформував міжнародні організації про втручання росії в супутниковий сигнал українських програм

16.05.2024

Національна рада поінформувала Міжнародний союз електрозв’язку (МСЕ) про новий етап інформаційної війни російської федерації проти України – втручання у супутниковий сигнал українських телепрограм. По суті – це війна проти Європи у космосі. Інформацію також надіслано до інших міжнародних організацій через МЗС. Регулятор вимагає чіткої реакції на дії росії.

Упродовж останніх трьох місяців сигнал українських телеканалів і радіостанцій, що використовують супутник для розповсюдження своїх програм, зазнає неодноразових втручань. Вони відбуваються при передачі сигналу на супутник через вплив значно більшої потужності, відтак призводять до змін сигналу, що поступає із супутника.

Джерела втручань, за інформацією операторів супутникових комунікацій, розташовані на території московської області рф, анексованого Криму і тимчасово окупованих росією територіях південних регіонів України.

Такі випадки зафіксовані щонайменше 12 разів: 20, 24 лютого, 8, 12, 21, 28 березня, 12, 13, 17, 25, 26 квітня і 9 травня 2024 року. Завади або заміни оригінального сигналу ворожим відбувалися на понад 40 телеканалах і одній радіостанції української юрисдикції у роботі супутників ASTRA-4A і EUTELSAT HOTBIRD.

Зокрема, їх зазнали такі українські програми: «1+1 Марафон», «1+1 Україна», «1+1 Іnternational», «2+2 Марафон», «2+2», «УНІАН», «КVARTAL TV» «КVARTAL TV Іnternational», «СOMEDY CENTRAL», «Бiгуді», «Nataly», «EKO TV», «Milady», «Provence», «Karavan TV», «FREEДOM», «ТЮСО», «BTQ Beauty Trust Quality», «24»,  «ПлюсПлюс», «ТЕТ», «ПРЯМИЙ», «Сонце», «С-Можливо все!» (СТБ), «ТВС», «ICTV», «ICTV2», «M1», «M2», «Н» (Новий канал), «ОЦЕ», «Твій серіал», «КИЇВ», «МИ-Україна+», «НАДІЯ», «Е» (Еспресо), «Суспільне Культура», «РАДА», «СВІТЛО», «Армія TV», «NV».

Агресивні дії рф спрямовані на позбавлення громадян доступу до правдивої інформації, що цілковито суперечить цінностям демократії.

Росія є членом МСЕ, а тому має дотримуватися міжнародних угод і правил користування радіочастотним спектром. Національна рада вважає, що такі дії рф порушують не лише загальні демократичні норми, а й базові принципи радіочастотного співтовариства.

Із впливом на супутниковий сигнал доводиться констатувати, що тепер росія веде війну ще й у космосі і веде її проти Європи. Найконсервативніша і найстабільніша сфера радіочастотного регулювання перебуває під навалою агресора і зазнає щонайменше репутаційних втрат, і що гірше – стає сферою загроз.

Національна рада звернулася до Міжнародного союзу електрозв’язку, що є спеціальним органом ООН, з вимогою швидкої і чіткої реакції на дії агресора.