РЕГУЛЯТОР ПІДТРИМАВ ЗВЕРНЕННЯ ПРОФЕСІЙНИХ ОБ’ЄДНАНЬ ПРОВАЙДЕРІВ ЩОДО ОБМЕЖЕННЯ РОЗПОВСЮДЖЕННЯ НЕЛЕГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ
На засіданні 19 березня Національна рада підтримала звернення професійних об’єднань провайдерів програмної послуги до операторів телекомунікацій, вендорів та торгових мереж, провайдерів програмної послуги стосовно відмови від використання програмного забезпечення, що створює умови для розповсюдження нелегального телеконтенту, і вжиття всіх можливих заходів для обмеження доступу до програм, які не відповідають Європейської конвенції про транскордонне телебачення та законодавству України.
Член Національної ради Олег Черниш, доповідаючи із цього питання, зауважив, що підставою для звернення провайдерів став факт трансляції в інтернет-мережі російських телеканалів, які відповідно до ухвал суду і рішень регулятора заборонені для ретрансляції в Україні. Відкритий лист представників галузі Олег Черниш назвав важливим кроком зі зміцнення інформаційної безпеки нашої держави.
Віце-президент Асоціації правовласників і постачальників контенту Наталія Клітна зауважила, що відкритого листа підписали всі професійні об’єднання операторів кабельного телебачення. За її словами, є багато прикладів вендорів, постачальників обладнання, які використовують спеціалізовані пристрої новітніх технологій, а також в Інтернеті, за допомогою яких здійснюється трансляція найрізноманітнішого контенту. Провайдери, які працюють легально, виявили свою патріотичну позицію і прибрали з мереж російські канали, щодо яких є приписи. «Ми впевнені, що для того, щоб ці канали прибрати з мережі Інтернет, із пристроїв, боксів, вендорів, не потрібні дуже великі кошти. Для цього достатньо програмних засобів і бажання підтримати державу в дуже складний час», – зазначила вона.
Про суть відкритого листа об’єднань провайдерів розповів Костянтин Гріцак, директор Телекомунікаційної палати України. За його словами, це – звернення до сумління суб’єктів, що надають подібні сервіси, аби ті самостійно вжили заходів і припинили їх підтримувати. Визначено певний термін для реакції, а потім організації провайдерів програмної послуги мають намір звертатися до Національної ради, РНБО, правоохоронних органів, щоб вони почали вживати усіх заходів відповідного реагування для припинення такої діяльності. «Це рішення – перший поштовх у довготривалій кампанії із припинення доступу до нелегального контенту, який має елемент як чесної конкуренції, так й інформаційної безпеки», – сказав він.
Заступник голови Національної ради Григорій Шверк, схвально оцінивши ініціативу провайдерів, зазначив, що «сталася ситуація, якої ми прагнемо: рішення ухвалюються колегами з галузі в рамках саморегулювання, і Національна рада підтримує таке рішення». Він також повідомив, що в стінах регуляторного органу обговорювалося питання співпраці з мережами із продажу телеобладнання, оскільки багато з них надають покупцям послуги зі встановлення програмного забезпечення, внаслідок чого з’являється можливість дивитися заборонені канали. «Ми будемо розмовляти з керівниками цих мереж магазинів із цього питання», – додав Григорій Шверк.
Національна рада підтримала звернення професійних об’єднань провайдерів програмної послуги і вирішила звернутися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, Ради національної безпеки і оборони України та правоохоронних органів з проханням долучитися до розгляду цієї ініціативи.