Регулятор перевірить телеканали «Максі-ТВ» і «НАШ» через невиконання рішень Національної ради і поширення мови ворожнечі

15.07.2021

15 липня Національна рада призначила ТОВ «НАШ 365» (логотип «НАШ») і ТОВ «Наша Прага» (логотип «Максі-ТВ») позапланові безвиїзні перевірки. Під час їх проведення телеканал «НАШ» перевірятимуть, чи виконав він попередні рішення і розпорядження Національної ради. Обох мовників стосуватиметься перевірка щодо поширення мови ворожнечі у висловлюваннях Євгена Мураєва, які прозвучали в передачі «Важливе» 22 червня.

Перевірку ТОВ «НАШ 365» призначено для аналізу виконання мовником рішень Національної ради від 28.04.2021 № 483 і № 484 і розпоряджень про усунення порушень, виданих на їх основі. Ними до компанії було застосовано одну санкцію «оголошення попередження» і дві штрафні санкції за поширення висловлювань із закликами до насильницької зміни конституційного ладу України, закликами до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі і ненависті. Товариство було зобов’язано протягом місяця привести свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства.

Для перевірки того, чи усунула компанія порушення законодавства, Національна рада провела моніторинг ефіру телеканалу «НАШ» і зафіксувала трансляцію 22 червня з повторами того самого дня, а також 23, 25, 26, 27, 28 червня передачі «Важливе», присвяченої 80-й річниці нападу нацистської Німеччини на Радянський Союз. В одній із її частин інтерв’ю ведучим передачі давав лідер політичної партії «Наші» Євген Мураєв.

У ці самі дні моніторингом ефіру ТОВ «Наша Прага» було зафіксовано показ на телеканалі «Максі-ТВ» цієї ж передачі з численними повторами.

Протягом 22 – 28 червня передача транслювалася з модерацією загального хронометражу, проте фрагмент інтерв’ю з Євгеном Мураєвим хронометражем 04 хв. 48 с транслювався у повторі (запису) без змін та модерації 10 разів.

У своїх висловлюваннях Є. Мураєв зазначив, що суттю агресивної політики країн Європейського Союзу щодо України є продовження політики «фашистской Германии» щодо знищення слов’янського етносу та українського народу. Вона здійснюється з використанням сучасних «механизмов ведения современной войны», що відрізняються від військових методів Другої світової війни тільки формою. Політичне керівництво України, стверджував політик, є «проводником антиукраинской политики по сути геноцида нашего народа», «настоящим коллаборантом» і сприяє такій політиці європейських країн.

Висловлювання Є. Мураєва не можуть бути мовою об’єктивного викладення фактів і є мовою ворожнечі. Їх поширення і спрямованість на цілі країни чи етнічні групи Європейського Союзу може спровокувати екстремально негативні відчуття глядачів щодо них і сформувати негативний стереотипний їх образ «історично латентного ворога» слов’ян та українського народу зокрема.

Ні під час прямої трансляції, ані під час повторів твердження політика не отримали необхідного критичного ставлення від ведучих передачі чи редакції телеканалу. Не було вжито жодних дій, щоб зупинити риторику мови ворожнечі, не було надано альтернативної точки зору з питання, яке є чутливим для національної безпеки України і забезпечення прав та свобод громадян України.

Таким чином, Національна рада вирішила призначити обом ліцензіатам позапланові безвиїзні перевірки, які стосуватимуться дотримання ними вимог законодавства щодо неприпустимості поширення закликів до розв’язування агресивної війни або її пропаганди і розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті. Йдеться про вимоги абзацу 4 частини другої статті 6 і пунктів а), б) та в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

ТОВ «НАШ 365» перевірятимуть і на виконання рішень Національної ради від 28.04.2021 №№ 483, 484 та розпорядження регуляторного органу про усунення порушень законодавства і сплату штрафу.

Обидва ліцензіати мають надати Національній раді необхідні документи і матеріали. Перевірка буде проведена із 30 липня по 13 серпня.