Регулятор моніторитиме соціальні ток-шоу на «СТБ»

03.12.2015

3 грудня Національна рада на черговому засіданні розглянула питання моніторингу телеканалу «СТБ». У центрі уваги став випуск передачі «Один за всіх», у якому йшлося про сексуальне насилля батька над своїми дітьми. Зініційована громадськістю дискусія стосувалася можливого порушення прав дітей під час показу передачі.

До розгляду питання було запрошено представників телеканалу «СТБ», Міністерства молоді і спорту, Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики, громадськості, ЗМІ.

Як зауважив голова Національної ради Юрій Артеменко, до регулятора час від часу надходять скарги громадян на певні соціальні ток-шоу, що є в ефірі телеканалу «СТБ». З огляду на суспільний резонанс, який отримав один із випусків передачі «Один за всіх», Національна рада порушила дискусію з цього питання на своєму засіданні. Відповідальний секретар Катерина Котенко зауважила, що завданням регуляторного органу не є винесення суддівських рішень, а лише обговорення, як зробити, щоб соціальні передачі, які виходять в ефір, захищали дітей і інших людей, які беруть в них участь, а не шкодили їм.

Представник ГО «Телекритика» Мар’яна Закусило зауважила, що мало місце порушення пункту 18 Кодексу журналістської етики. У цьому її підтримали й окремі члени Національної ради. При цьому всі присутні погодилися з важливістю порушення подібних тем на телебаченні. Однак відкритим залишається питання вибору засобів при показі резонансних подій, що може завдати шкоди моральному і психічному здоров’ю дитини. Як наголосив член Національної ради Сергій Костинський: «це питання не змісту, а форми». Кодекс журналістської етики, зокрема, передбачає приховування облич і зміну імен при показі дітей, що стали жертвами сексуального насилля.

Зі свого боку Володимир Бородянський, голова правління ПрАТ «Міжнародний медіа центр – СТБ», зазначив, що неприхована розмова і показ дітей були свідомим вибором телеканалу. І мета передачі полягала в тому, щоби змінити ситуацію, коли суто за законодавчими нормами неможливо було домогтися припинення насильства над дітьми. Водночас він погодився, що напевно телеканал припустився помилки, не завуалювавши облич героїв програми – неповнолітніх дітей.

За результатами розгляду цього питання Національна рада ухвалила рішення визнати порушення телеканалом «СТБ» частини другої статті 6, частини п’ятої статті 28, частини другої статті 62 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», видати розпорядження про приведення телеканалом діяльності у відповідність до вимог чинного законодавства і необхідність неухильно дотримуватися як зазначеного закону, так і Закону України «Про захист суспільної моралі». За це рішення проголосувало п’ять із шести присутніх на засіданні членів Національної ради. Також регулятор постійно моніторитиме передачі телеканалу, щодо яких надходили скарги.