Регіональний вимір: новини Національної ради в областях

06.12.2024

Як розвиватися молодим і амбітним медіа, а комунальним реформуватися в публічні. Як місцевим медіа розширити мережі мовлення, а провайдерам – забезпечити громадян універсальним медіасервісом. Роль місцевих медіа в інформаційному полі країни та виховання журналістських кадрів. Ці та інші теми порушували у своїй роботі цього тижня представники Національної ради в регіонах. Розповідаємо про це більше у нашому тижневому дайджесті.

Волинська область

Представниця Національної ради у Волинській області Лілія Бойко зустрілася з молодим амбітним колективом радіокомпанії ПП «Студія 7» (позивні «Радіо Світязь»). Компанія працює у м. Нововолинську на частоті 98,1 МГц. Вона отримала ліцензію на мовлення у червні цього року і, незважаючи на складні обставини воєнного часу і нестачу кадрів, уже в липні вийшла в ефір.

Під час зустрічі обговорили поточну ситуацію у сфері місцевого мовлення, плани щодо розвитку, а також виклики, які доводиться долати у щоденній роботі.

Лілія Бойко також провела онлайн-нараду з директорами місцевих радіокомпаній. Особливу увагу приділили питанням ліцензування та специфіці продовження строку дії ліцензій, що особливо важливо у теперішніх умовах.

На нараді обговорили ще:

  • процедуру отримання дозволу на тимчасове мовлення;
  • конкурси на мовлення, їхні умови й перспективи участі місцевих радіокомпаній.

Зустріч дала змогу визначити стратегічні напрями для розвитку місцевого радіомовлення в умовах складної економічної і безпекової ситуації. Це дасть змогу радіокомпаніям ефективніше працювати, забезпечуючи слухачів якісним контентом.

Івано-Франківська область

Про умови конкурсу на FM-радіомовлення у селі Гошеві Калуського району Івано-Франківської області спілкувався представник Національної ради в області Ігор Маслов під час робочої зустрічі з директором ТОВ Телерадіоорганізація Студія «Дзвони» Борисом Зелінським (о. Софроном). Вони докладно обговорили конкурсні умови, програмну концепцію мовлення, територію покриття та інші питання, пов’язані із проведенням конкурсу.

  • Конкурс для розвитку місцевих і регіональних мереж Національна рада оголосила на засіданні 28 листопада. Серед населених пунктів – і село Гошів із частотою 92,8 МГц. Прорахунок частоти у цьому населеному пункті телерадіокомпанія Студія «Дзвони замовляла у 2021 році.

Кіровоградська область

Представник Національної ради у Кіровоградській області Сергій Каракулін 4 грудня провів онлайн-нараду з керівниками провайдерів аудіовізуальних сервісів регіону.

На нараді обговорили:

  • правові аспекти діяльності провайдерів аудіовізуальних сервісів;
  • дотримання вимог Закону України «Про медіа» в частині добору та організації в пакети теле- і радіоканалів;
  • забезпечення доступу користувачів до універсального медіасервісу;
  • порядок звернення до регулятора щодо зміни пакета УМС з урахуванням умов покриття теле- і радіосигналом відповідної території;
  • подання звітності щодо кількості користувачів медіасервісів.

Сергій Каракулін акцентував на термінах подання звітності для провайдерів аудіовізуальних сервісів, діяльності Національної ради із забезпечення ефективного механізму реєстрації та процедури ліцензування, а також на взаємодії регулятора із суб’єктами у сфері медіа через електронний кабінет.

Львівська область

Про реформування комунальних медіа в публічні говорили працівники представництва на Львівщині. Представник Національної ради Тарас Шоробура і головна спеціалістка секретаріату Ярина Далявська провели нараду із працівниками Редакції Буського районного радіомовлення, м. Буськ. Йшлося про майбутню реорганізацію комунального медіа в публічне, а також вимоги Закону України «Про медіа» щодо ліцензування й порядку розміщення реклами.

  • Редакція, яка починала свою роботу ще у проводовій мережі, мовить на частоті 87,5 МГц  у м. Буську. Це – місцевий мовник, який належить місцевій громаді.
  • Над створенням програм «Буського радіо» щоденно працюють троє працівників. Вони створюють і  розміщують у своєму ефірі програми про історію рідного краю, життя видатних особистостей, що тут проживали, сучасних героїв, пам’ять яких щодня вшановують на хвилі радіостанції.

Сумська область

У відкритті фотовиставки «Фотовислід», присвяченій 20-річчю журналістської освіти в Сумському державному університеті, взяла участь представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко.

  • «Фотовислід» – це понад 500 світлин, що розкривають 20-річну діяльність із підготовки журналістів, рекламістів та PR-ників у Сумському державному університеті.

Організатором виставки стала кафедра журналістики та філології факультету іноземної філології та соціальних комунікацій. Серед гостей – представники НСЖУ, члени Сумського прес-клубу, представники медіа краю, викладачі і студенти університету.

Сумський державний університет – один із двох закладів вищої освіти в Україні, де захищено найбільше дисертацій доктора наук зі спеціальності «журналістика».

Лариса Якубенко зауважила, що випускники кафедри працюють у всіх видах медіа області, а також на загальнонаціональних телеканалах і відомих інформаційних платформах.

«Роль та значення медіа під час війни значно зросли, – сказала вона. – Журналісти перебувають на вістрі інформаційної боротьби та дієво протидіють російській пропаганді, розповсюдженню фейків і ворожих наративів. Під час тимчасової окупації Сумщини і блокади обласного центру навіть студенти факультету, незважаючи на небезпеку, брали участь в інформуванні жителів області. Наразі серед кореспондентів, які працюють на сумському прикордонні, що входить у зону бойових дій, також є студенти і випускники факультету».

Хмельницька область

Представниця Національної ради у Хмельницькій області Олена Гавінська взяла участь у радіопередачі «Гості студії», що виходить в ефірі ПП «Городоцький районний телерадіопресцентр». Разом із ведучою Наталією Попович вони розмірковували щодо важливості місцевих медіа для громад і над тим, якими будуть наслідки для інформаційного поля у разі їхнього зникнення.

Поговорили і про виклики, які доводиться долати медійникам Хмельниччини, щоби працювати в умовах скорочення, а то й відсутності рекламного ринку, дефіциту кадрів, професійного вигорання тощо.

  • Із 14 листопада городоцьке радіо виходить в ефір з нової студії, яку облаштували за грантові кошти. Це ще раз свідчить про важливість грантової підтримки таких місцевих медіа, як Городоцький телерадіопресцентр, власником якого, до речі, є колектив медіа. В умовах відсутності реклами грантова підтримка – це чи не єдине джерело надходжень для місцевого медіа.
  • Городоцький районний телерадіопресцентр – єдине медіа в області, яке здійснює теле- і радіомовлення, видає газету «Городоцький вісник», а також створює сайт Городок.City, який пройшов реєстрацію у Національній раді.

Перейти до вмісту