Лінійні регіональні та місцеві аудіальні медіа перевиконують мовні квоти і за кількістю україномовних пісень, і за обсягом ведення передач державною мовою. Про це свідчать результати тижневих моніторингів їхній програм, які провело регіональне представництво Національної ради у першому півріччі 2024 року.
Таку аналітику медіарегулятор проводив у першому півріччі 2024 року у проміжках часу із 07:00-18:00 та 18:00-22:00 щодо дотримання норм Закону України «Про медіа», які стосуються обсягу пісень українською мовою і частки ведення програм державною мовою.
Було здійснено загалом 186 моніторингів медіа, які провадять мовлення на підконтрольній Україні території. Проаналізовано 16 771 годину мовлення 182 регіональних і місцевих радіомовників щодо дотримання вимог законодавства в частині мовних квот. У семи областях України – Луганській, частково Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Харківській, Херсонській – моніторинги не проводились або проводилися не в усьому обсязі через інтенсивні бойові дії, загострення безпекової ситуації та окупацію мовлення радіомовників.
За підсумками проведених спостережень можна констатувати: вимоги законодавства повністю виконуються, ознак порушень не виявлено.
Середній показник добового обсягу пісень державною мовою в ефірі регіональних і місцевих радіомовників склав 60%, що на 20% більше, ніж передбачено законодавством. Цей показник відповідно до статті 40 Закону України «Про медіа» має становити не менш як 40%.
Серед лідерів за середніми показниками добового обсягу пісень державною мовою – Донецька (85%), Івано-Франківська (80%), Рівненська та Сумська (78%), Тернопільська і Чернівецька (68%), Черкаська (67%) області. Найнижчі показники зафіксовані в Одеській (49%), Хмельницькій (48%), Києві та області (47%), Миколаївській (41%) областях.
У 22 областях і столиці України середній показник тижневого обсягу ведення програм державною мовою в ефірі місцевих і регіональних радіо склав 100%. Трішки не дотягла до лідерів Закарпатська область – 97%.
Це на 10% більше встановленої законом норми, що зобов’язує, аби цей показник становив не менш як 90 відсотків тижневого обсягу ведення програм, у тому числі новинно-аналітичних блоків, розважальних програм (ведучими, дикторами радіопрограм) державною мовою.
Водночас моніторинги показали, що середній показник тижневого обсягу програм новин державною мовою регіональних і місцевих радіомовників, поширених у кожному проміжку часу 07:00-18:00 і 18:00-22:00, склав 100%.
Повністю інфографіку дивіться тут: