Рада Європи: Законопроєкт про медіа має забезпечити ефективну і незалежну роботу Національної ради

13.07.2020

Одним із важливим питань у законопроєкті про медіа є забезпечення ефективної і незалежної роботи Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, наголосила заступниця голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко під час онлайн-обговорення нового закону про медіа 10 липня. На її думку, мають бути докладені спільні зусилля для того, аби регулятор був ефективним, незалежним, прозорим органом. Це стосується і питання обрання його членів, яке має ґрунтуватися на чіткій методології і зрозумілих критеріях, щоб унеможливити будь-які політичні впливи.

Олена Литвиненко розповіла, що Рекомендація 2000 Комітету міністрів Ради Європи про незалежність і функції регуляторних органів у сфері мовлення закликає держави-члени РЄ надати регуляторним органам повноваження виконувати свої завдання ефективно, незалежно і прозоро. Для цього має бути створена належна законодавча база, а також нормативно-правові акти, які б дозволяти регуляторам проводити свою діяльність результативно і відкрито. Також потрібно забезпечити існування чіткого визначення повноважень, процедури призначення членів і джерел фінансування.

За словами Олени Литвиненко, ухвалення законопроекту 2693-д «Про медіа» стане одним із важливих кроків до виконання Україною своїх міжнародних зобов’язань, зокрема тих, що стосуються гармонізації медійного законодавства зі стандартами Ради Європи, а також приведення їх у відповідність до Директиви ЄС про аудіовізуальні медіапослуги. А це своєю чергою сприятиме виконання Україною Угоди про асоціацію з ЄС.

Заступниця голови Офісу Ради Європи нагадала, що позаду дуже кропітка, плідна, тривала робота, яка тривала протягом 10 місяців у рамках робочої групи, яка була створена при профільному Комітеті Верховної Ради України. Експерти Ради Європи надавали свої експертні висновки і рекомендації, щоб привести положення цього законопроєкту у відповідність до стандартів Ради Європи та європейських стандартів. Частково вони були враховані, але водночас залишається ще низка рекомендацій, які потребують уваги і подальшого врегулювання.

Серед важливих норм законопроєкту Олена Литвиненко назвала  нове регулювання у контексті діяльності медіа під час виборів. «Одна з таких проблем – це вади на законодавчому рівні, які не дозволяють Національній раді ефективно реагувати на порушення, які Національна рада сама фіксувала. Вона діяла скоріше у ролі спостерігача разом з громадськими організаціями, ніж регулятор», – сказала заступниця Офісу РЄ. Вона висловила сподівання, що з новим законопроектом про медіа це питання буде врегульоване.

«Маючи позитивну динаміку і позитивні результати проведеної роботи дуже важливо розглянути цей законопроект у першому читанні в парламенті, для того щоб перенести дискусію і обговорення, які ми маємо сьогодні, у стіни парламенту», – зауважила Олена Литвиненко.

Вона повідомила, що Рада Європи зараз отримала додатковий запит від профільного комітету на  експертизу оновленого законопроекту. Планується, що експертний висновок буде наданий Верховній Раді наприкінці серпня, і він знадобиться перед другим читанням.