Рада Європи організовує обговорення питання ролі медіаакторів у фіксації й розслідуванні військових злочинів

21.11.2022

З огляду на жахливі події, які наразі відбуваються на території України, і відповідальність демократичних суспільств за належне реагування на військові злочини 25 листопада 2022 року Група друзів із безпеки журналістів і свободи медіа за підтримки Ради Європи організовують вебінар «Електронні докази військових злочинів: роль журналістів, ЗМІ та соціальних мереж».

На жаль, у 2022 році європейський континент став свідком жахів, про які ніхто не думав після Другої світової війни. Звірства війни в самому серці Європи знову переслідують історію. Масовість скоєних злочинів продовжує жахати світ. Водночас демократичні суспільства, які керується верховенством права, не можуть миритися з безкарністю, а людство має зрозуміти, що мир не можна сприймати як належне і що для його збереження потрібна постійна робота.

Призначені ООН слідчі підтвердили і далі підтверджують факти вчинення російськими збройними силами військових злочинів в Україні, включаючи задокументовані випадки страт цивільного населення, тортур і сексуального насильства. Але слідчі не єдині, хто засвідчує докази і має зобов’язання з донесення їх до рук правосуддя.

Суб’єктів, які мають унікальне становище для відстеження злочинів в Україні, набагато більше. І це також журналісти та ЗМІ. В рамках вебінару порушуватимуться питання, які допоможуть окреслити різницю між висвітленням військових злочинів журналістом і поданням цієї інформації судовому розслідуванню, ознайомитись з аспектами співпраці судів із журналістами, окреслити виклики, які стоять перед журналістами-розслідувачами, зрозуміти, як діяти іншим медіаакторам.

Унікальним явищем цієї війни є задокументованість злочинів завдяки соцмережам. Спікери вебінару проаналізують актуальну проблематику щодо ролі цифрових технологій і соціальних медіа. Зокрема, буде окреслено рекомендації щодо ситуацій, коли збір інформації для статті чи відео, розміщених у соціальних мережах, не обов’язково є доказом військових злочинів, який може бути використаний у міжнародних судах. Крім того, учасники обговорять питання  можливості збереження й використання таких доказів, коли більшість алгоритмів соціальних мереж, що модерують онлайн-контент, блокуватимуть або видалятимуть насильницький контент.

Вебінар «Електронні докази військових злочинів: роль журналістів, ЗМІ та соціальних мереж» досліджуватиме ці й інші актуальні питання доказів військових злочинів в Україні і важливої ролі тих, хто має обов’язок їх збору.

Докладнішу інформацію про захід, умови участі і реєстрації можна дізнатись за посиланням.