Питання захисту журналістів обговорюється сьогодні в Києві міжнародними й вітчизняними експертами

19.10.2017

19 жовтня в Києві відбувається Міжнародна конференція «Протидія погрозам життю та безпеці журналістів. Ефективне розслідування злочинів проти свободи вираження поглядів», організована в рамках проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» за участі громадськості, юристів, представників ЗМІ, державних органів та іноземних експертів.

Щоб вирішити всі питання, пов’язані з безпекою журналістів, їх захистом і забезпеченням належних умов для виконання ними своїх функцій, потрібен діалог усіх зацікавлених сторін – журналістів, громадських активістів, правоохоронних і судових органів, сказав, відкриваючи конференцію, голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг. Тож захід мав на меті створити платформу для обговорення проблемних питань із пошуками шляхів їх вирішення.

Про зміни, які відбуваються в правоохоронних органах України упродовж останніх трьох років, розповіла заступник Міністра внутрішніх справ Тетяна Ковальчук. За її словами, основною метою у щоденній праці цих органів є дотримання і забезпечення прав людини, залучення громадянського суспільства до створення безпечного середовища, тісної взаємодії з іншими гілками влади, громадськістю, представниками ЗМІ. У системі органів МВС активно проводяться тренінги на тему захисту працівників мас-медіа. Водночас Т. Ковальчук сказала про необхідність подальшого підвищення обізнаності правоохоронців і суддів із законодавчими змінами в питанні діяльності журналістів. За даними Національної поліції, цього року спостерігається тенденція до зменшення кількості злочинів проти журналістів, і збільшується кількість кримінальних проваджень, які завершуються поданням обвинувальних актів до суду.

За останній рік, повідомив Мортен Енберг, у співпраці з Генеральною прокуратурою, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Адміністрацією Президента України, Інститутом Медіа Права та медіаекспертами було проведено 4 навчальні семінари, присвячені темі перешкоджання діяльності журналістів, у яких взяли участь близько 700 учасників правоохоронних органів із 16 областей України. Крім того, цього року було запущено онлайн-платформу, де відстежується безпека журналістів, подається інформація про їх затримання, перешкоджання їхній діяльності, погрози тощо.

Заступниця юрисконсульта Європейського суду з прав людини Анна Остін зосередила увагу на стандартах Ради Європи щодо безпеки журналістів. Зокрема, вона говорила про основні механізми захисту, вимоги до ефективного розслідування, нагадала про рекомендацію РЄ, яка визнає, що досягнення сучасних комунікаційних технологій значно розширює коло осіб, які можуть користуватися посиленим захистом на рівні з журналістами традиційних медіа, – блогери, громадські активісти, дослідники тощо.

Учасники міжнародної конференції розглянули кілька справ Європейського суду з прав людини, пов’язаних із безпекою журналістів. Значну увагу було приділено справі Гонгадзе проти України і рекомендаціям Комітету Міністрів Ради Європи Україні. Серед них, сказав Павло Пушкар, начальник відділу Департаменту у справах виконання рішень Європейського суду з прав людини, створення спеціального незалежного органу розслідувань, який би забезпечував ефективність їх проведення. Комітет Міністрів наголошує на необхідності забезпечення якісних розслідувань, збирання фактів і доказів у справі у перші 2 – 3 місяці після скоєння злочину, які є вирішальними для подальшого розгляду справи. Павло Пушкар також підтримав думку про необхідність функціонального підходу до визначення того, кого можна вважати журналістом, адже з погляду практики Європейського суду з прав людини наявність редакційного посвідчення і реєстрація ЗМІ не є єдиними ідентифікаторами медіа.

Під час конференції було представлено експертизу Ради Європи українського кримінального законодавства щодо безпеки журналістів, обговорено ефективність діяльності національних правоохоронних органів, заслухано доповідь комісара поліції Франції щодо статусу працівників сфери медіа та захисту їхніх джерел у цій країні.

За результатами конференції будуть напрацьовані рекомендації для усіх зацікавлених сторін обговорюваної теми.