Призначення представника Національної ради, продовження громадського обговорення, реєстрація медіа – про результати засідання регулятора 14 вересня

14.09.2023

Національна рада на засіданні 14 вересня призначила представника Національної ради у Закарпатській області, розглянула результати планових перевірок, вирішила продовжити строк громадського обговорення деяких проєктів нормативно-правових актів, а також зареєструвала нові медіа. Про рішення, ухвалені медіарегулятором, – далі.

Представником Національної ради у Закарпатській області регулятор повторно призначив Володимира Цаповського строком на чотири роки. Свої обов’язки на цій посаді він почне виконувати із 1 жовтня 2023 року.

Національна рада розглянула проєкти розпоряджень Кабінету Міністрів України:

  • «Про затвердження Державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті» на період до 2034 року» – погоджено із зауваженнями. Своє рішення регулятор направить до Державної служби України з етнополітики та свободи совісті;
  • «Про внесення змін до плану заходів щодо запобігання зловживанню надмірним впливом особами, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархами)» – погоджено без зауважень.

За результатами громадського обговорення Національна рада затвердила зміни до Положення про особливості ліцензування та реєстрації у сфері медіа в період дії воєнного чи надзвичайного стану, зокрема, уточнено норми порядку видачі тимчасових дозволів на мовлення. Також затверджено Перелік територій з особливим режимом мовлення, яким визначено прифронтові та прикордонні з ворожими державами території, на яких діятимуть тимчасові дозволи на мовлення.

Регулятор продовжив до 28 вересня строк громадського обговорення проєктів:

  • Порядку проведення конференцій громадських об’єднань та обрання членів наглядових рад підприємств, що є суб’єктами у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа;
  • Типового трудового контракту із керівником суб’єкта у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа;
  • Типового статуту суб’єкта у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа.

Медіарегулятор вніс зміни до рішення Національної ради від 06.10.2022 № 644 «Про видачу дозволів на тимчасове мовлення у період дії воєнного стану в Україні», якими анулював дозвіл на тимчасове мовлення телеканалу «Вітер» (ТОВ «Центральноукраїнське бюро новин», м. Кропивницький) і телеканалу «1 Подільський» (ТОВ «Про медіа групп», м. Хмельницький).

Також анульовано дозвіл на тимчасове мовлення телеканалу «Малятко-TV» (ТОВ «Телекомпанія «Малятко-ТВ», м. Київ), який працював у багатоканальній телемережі МХ-3 у стандарті DVB-T2.

Національна рада внесла до Переліку аудіовізуальних медіа-сервісів на замовлення та сервісів провайдерів аудіовізуальних сервісів держави-агресора ще 4 російські сервіси:

  • Premier (https://premier.one);
  • Start (https://start.ru);
  • More.tv (https://more.tv);
  • Okko (https://оkko.tv).

Національна рада дозволила КП Київської міської ради «Телекомпанія «Київ» (логотип «Слово «КИЇВ» (комбінований)) на час дії воєнного стану відступити від програмної концепції мовлення.

Національна рада розглянула результати планових виїзних перевірок телеканалів «ПЕРШИЙ», «СУСПІЛЬНЕ ДНІПРО», «СУСПІЛЬНЕ ЖИТОМИР» і «СУСПІЛЬНЕ ПОЛТАВА». Порушень законодавства та умов ліцензії у їхній діяльності не виявлено. Не зафіксовано порушень і в роботі чотирьох радіомовників:

  • «Радіо Академія» (ТОВ «Радіо Маяк», м. Одеса);
  • «Говорять Іллінці» (КП «Іллінецька організація радіомовлення» Іллінецької міської ради, м. Іллінці Вінницької області);
  • «Перше Конотопське» («Мистецько-інформаційний «РТВ – Центр «Вежа» у формі ТОВ, м. Конотоп Сумської області);
  • «РАДІО ДЗВОНИ 105,8 FM» (комбіноване) (ТОВ ТРО Студії «Дзвони», м. Івано-Франківськ).

На засіданні Національної ради до переліку зареєстрованих суб’єктів у сфері медіа внесено низку друкованих медіа. Зареєстровано 61 друковане видання36 журналів, 18 газет, 5 збірників наукових праць, 2 дайджести.

Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників, дайджестів – Україна (9 видань — 20%), а також Україна та зарубіжжя (34 видання — 80%).

Найбільшу кількість – одразу 24 наукові видання (20 журналів, 4 збірники) зареєстрував Національний університет «Львівська політехніка», м. Львів. Видання університету поширюються в Україні й зарубіжжі та публікуються здебільшого українською, англійською і польською мовами. Один з наукових журналів виходитиме аж 23-ма мовами світу.

Вищий навчальний заклад «Університет імені Альфреда Нобеля», м. Дніпро, вніс до реєстру 5 наукових журналів, які розповсюджуються як на теренах України, так і за її межами. Мови розповсюдження кожного з видань – українська, англійська, інші офіційні мови ЄС, а також східні: японська, китайська, арабська.

По два журнали зареєстрували столичні організаціїГО «Академія політико-правових наук України» та ТОВ «Яна груп».

Серед зареєстрованих газет – 9 всеукраїнських, 4 обласних, 4 районних, 1 міська. Усі газети україномовні, крім того, у десяти з них вказано російську як другу мову публікації. Одразу 9 всеукраїнських газет винесла на реєстрацію Ромасько Ю. В., м. Харків.

Перелік зареєстрованих суб’єктів у сфері онлайн-медіа цього разу поповнили:

  • онлайн науковий журнал «Український журнал клінічної хірургії» – ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О. О. Шалімова» Національної академії медичних наук України, м. Київ;
  • мультимедійне видання (принт-видання, сайт), інтернет-версія газети «Миколаївські новини» (niknews.mk.ua) – ПП «Редакція газети «Николаевские новости», м. Миколаїв;
  • суспільно-політичні онлайн-медіа «Ромни 24», «Глухів INFO», «05453 – сайт Кролевця», «Охтирка online», «TheSumyPost», «Голос Конотопа», «Шостка INFO» – ТОВ «Інформаційне агентство «Північ медіа», м. Шостка Сумської області;
  • інтернет-портал «Nikcenter» – ГО «Миколаївський центр журналістських розслідувань», м. Миколаїв;
  • вебсайт «Коментарі» – ТОВ «То шо надо», м. Київ;
  • вебсайт «Бердянськ 24» – фізичної особи-підприємця Швеця В. В., м. Бердянськ Запорізької області;
  • вебсайт наукового видання «Геологія і геохімія горючих копалин» (Scientific journal «Geology and geochemistry of Combustible Minerals») – Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України, м. Львів;
  • інформаційне агентство «КПК ІНФО» – ТОВ «Інформаційне агентство «КПК ІНФО», м. Київ;
  • телеграм-канал та інстаграм-сторінка «Blacklist Вінниця» – громадянки Бачинської С. А., м. Калинівка Вінницької області.

Сервіс цих онлайн-медіа доступний як в Україні, так і за її межами.

Національна рада видала ТОВ «Зеонбуд» (м. Київ) 4 ліцензії на постачання електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра – з урахуванням внесення змін у зв’язку зі зміною структури власності ліцензіата. Компанія надає послуги у 4-х ефірних багатоканальних електронних комунікаційних мережах: МХ – 1, МХ – 2, МХ – 3, МХ – 5 стандарту DVB-T (MPEG-4) або DVB-T2 (MPEG-4). Термін дії ліцензій залишається без змін – до 9 грудня 2030 року.

ТОВ «УПЛ ТБ», м. Винники Львівської області, зареєстроване суб’єктом у сфері медіа, що здійснює мовлення без використання радіочастотного спектра (лінійне телевізійне мовлення). Технологія – інтернет-мовлення (ОТТ, IPTV) із загальнонаціональним покриттям.

Суб’єктами у сфері медіа зареєстровано 5 провайдерів аудіовізуальних сервісів з місцевим покриттям, які застосовують для надання доступу кабельну цифрову (DVB-C), а також аналогову технології: ФОПи Куцирка І. І., м. Луцьк Волинської області; Яблонського О. Є., м. Луцьк; Дячка А. С., м. Вінниця; Паращук Н. М., с. Лука-Мелешківська Вінницької області; КП «Екран-сервіс», м. Дрогобич Львівської області.

Національна рада вирішила скасувати реєстрацію провайдера аудіовізуальних сервісів ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Тенет», м. Одеса.

У зв’язку зі зміною місцезнаходження, програмної концепції мовлення, технології розповсюдження програм і структури власності внесено зміни до Реєстру суб’єктів у сфері медіа щодо ліцензіата та умов ліцензії на мовлення:

  • ТОВ «Радіо Кривбас», м. Кривий Ріг Дніпропетровської області,
  • ТОВ «ТРК «Медіа-система», м. Кривий Ріг Дніпропетровської області,
  • ТОВ «Інді радіо», м. Павлоград Дніпропетровської області,
  • ДП «Парламентський телеканал «Рада», м. Київ,
  • ТОВ «Балінформкомпанія», м. Балта Одеської області,
  • ТОВ «ТРК «Ритм», м. Рівне,
  • ТОВ «Воля-кабель», м. Київ.

Шістьом компаніям, які ведуть місцеве мовлення, здебільшого цілодобове, продовжено строк дії їхніх ліцензій ще на 10 років:

  • ТОВ «Телерадіокомпанія «Надія», м. Первомайський Харківської області;
  • ТОВ «Коледж преси та телебачення», м. Одеса;
  • ТОВ «ТРК «Новий день», м. Кропивницький Кіровоградської області;
  • ТОВ «Телерадіокомпанія «Чарівний світ», м. Дніпро;
  • ПП «ТРК «Атолл», м. Дніпро;
  • ДП «Телевізійна та радіомовна компанія «Люкс», м. Київ.