26 березня в онлайн-режимі відбулося засідання створеної при Національній раді робочої групи з проблемних питань діяльності провайдерів програмної послуги. На її порядку денному було обговорення і напрацювання пропозицій щодо передбачення механізмів державної підтримки для діяльності кабельних та інтернет-провайдерів на прикордонних територіях і територіях, що межують з тимчасово-окупованими районами України. У засіданні робочої групи взяли участь заступник голови Національної ради Олег Черниш, члени Національної ради Олена Ніцко і Максим Онопрієнко, народні депутати, представники міністерств, галузевих організацій і безпосередньо самі провайдери, які працюють на зазначених територіях.
Усі озвучені пропозиції будуть передані на розгляд під час парламентських слухань на тему «Про забезпечення стабільного українського мовлення на тимчасово окуповані та прикордонні території України», що відбудуться 2 квітня в Комітеті Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики.
Ініціатором зустрічі стала голова правління Асоціації правовласників та постачальників контенту Наталія Клітна. Вона наголосила, зокрема, на тому, що на територіях проведення ООС і прикордонних територіях є значна проблема з телекомунікаційною інфраструктурою. Це необхідно враховувати, прагнучи забезпечити глядачам Донецької та Луганської областей належний доступ до українських телеканалів. На її думку, єдиним надійним джерелом українського мовлення на цих територіях є саме пакети провайдерів програмної послуги, інтернет-провайдерів, партнерські українські телевізійні сервіси ОТТ, адже вони очищені від програм Російської Федерації. Однак, на жаль, є «дуже великі проблеми», що ускладнюють їхню діяльність і таким чином унеможливлюють перегляд телеканалів глядачами. Останніми роками зі зростанням ліцензійної плати, плати за контент тощо провайдери цих територій стикаються з активним відтоком абонентів, яких повернути назад фактично неможливо.
Провайдери із Бахмута, Добропілля, Дружківки, Лисичанська, Маріуполя та інших населених пунктів, які брали участь у зустрічі, зауважили, що їхні послуги стають для жителів дорогими, і вони переходять на безоплатне супутникове або ж ефірне мовлення російських каналів чи використовують безкоштовні послуги російських ОТТ-платформ.
Серед основних проблем, які були названі під час зустрічі, – доступ до об’єктів інфраструктури (висока плата сповільнює розвиток мереж), ліцензійний збір і щоразу більша плата за контент медіагруп. Водночас, за словами провайдерів, в окремих населених пунктах економічна ситуація настільки складна, що населення виїжджає, і там залишаються здебільшого люди похилого віку.
Наталія Клітна розповіла про підготовлені Асоціацією пропозиції, які можуть значно полегшити діяльність провайдерів на території проведення ООС і прикордонних територіях і водночас сприятимуть залученню більшої кількості глядачів до перегляду українських телеканалів. Так, запропоновано внести зміни до закону про доступ до об’єктів інфраструктури. Зокрема, для провайдерів, які працюють у цих регіонах, передбачити зменшення удвічі граничного розміру плати за доступ до елементів інфраструктури і встановлення нульового коефіцієнта. Також ініціювати зміни до державного бюджету і передбачити кошти на інституційну грошову державну підтримку наземної телекомунікаційної інфраструктури доступу до українського телебачення на території проведення ООС, прикордонних районів на межі з РФ. Ще одним очікуваним кроком є зменшення ліцензійного збору для провайдерів програмної послуги.
Олег Черниш повідомив, що Національна рада спільно з Міністерством культури та інформаційної політики нині завершує роботу над змінами до методики розрахунку ліцензійного збору, де планується передбачити 70-відсоткову знижку для провайдерів, що працюють на означених територіях.
За його словами, потрібно також більш чітко сформувати пропозиції, яким чином компенсувати компаніям, які провадять діяльність у прикордонних регіонах, ті затрати, які вони мають, коли медіагрупи підвищують ціни на свій контент. Тож провайдери можуть подавати свої пропозиції щодо цих питань, а також інших питань, які їх турбують, а Національна рада їх акумулюватиме, щоб представити під час парламентських слухань.
Свою підтримку провайдерам висловили і народні депутати Олександр Федієнко та Микита Потураєв, а також заступник Міністра культури та інформаційної політики Тарас Шевченко і заступник Міністра цифрової трансформації Олександр Шелест. Усі вони висловили готовність працювати над необхідними змінами для того, аби український глядач дивився програми і передачі вітчизняних мовників. Належною платформою і поштовхом для цього мають стати парламентські слухання, тож до того часу необхідно якомога чіткіше сформувати проблемний пакет і запропонувати кроки, які мають вирішити болючі питання.