Проблематика протидії мові ворожнечі в інтернет-просторі обговорюватиметься в рамках вебінару для країн регіону «Східного партнерства»

24.02.2021

26 лютого 2021 року зусиллями спільного проєкту ЄС та Ради Європи «CyberEast» і проєкту ЄС «EU4Digital: Cybersecurity East» буде проведено вебінар «Мова ворожнечі та обмежувальні заходи». Обидва ці європейські проєкти спрямовані на формування стійкості кіберпростору в країнах «Східного партнерства».

Захід відкритий для участі всіх зацікавлених осіб з країн регіону «Східного партнерства»: Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови, України.

Мета заходу полягає в обговоренні поточного стану розповсюдження мови ворожнечі з використанням інформаційно-комунікаційних технологій та окресленні дієвих і збалансованих способів застосування обмежувальних заходів, які можуть ефективно вплинути на розв’язання цієї проблеми.

Формат вебінару дозволить взяти інтерактивну участь в обговореннях, орієнтованих на обмін інформацією, відповідним досвідом і передовою практикою між учасниками щодо проблематики мови ворожнечі і можливостей ефективного реагування.

Спікери заходу представлять учасникам інформацію про чинні європейські стандарти щодо мови ворожнечі та актуальність їх застосування до інтернет-середовища; окреслять і сформують платформу для обговорення можливих реакцій та обмежувальних заходів, що можуть бути використані для боротьби з мовою ворожнечі в Інтернеті; обговорять ролі й обов’язки різних установ і суб’єктів, у тому числі правоохоронних органів, щодо стримування і протидії мови ненависті в Інтернеті; представлять найкращі актуальні практики боротьби з мовою ворожнечі в Інтернеті, що реалізуються з дотриманням правових гарантій.

Потреба застосування протидії мові ворожнечі в Інтернеті є безсумнівною. Водночас термінологічний аспект цієї проблематики ще не врегульовано. Дослідницький звіт щодо кібернасильства, представлений Комітетом Конвенції Ради Європи з питань кіберзлочинності (T-CY), одним із визначень пропонує таке формулювання: «Кібернасильство – це використання комп’ютерних систем для спричинення насильства, сприяння насильницьким діям або погрози насильством особам, що призводить до завдання або несе ймовірність завдання фізичної, сексуальної, психологічної або економічної шкоди або страждання і може охоплювати експлуатацію обставин, характеристик чи вразливостей людини». Це проєктне визначення, над яким іще працюють і яке потребує вдосконалення, пропонує надзвичайно широкий спектр тем, які охоплені концепцією кібернасильства. Мова ж ворожнечі в Інтернеті, хоча і визначається T-CY однією із форм кібернасильства, все ще залишається суперечливим явищем на загальному фоні свободи слова та вільного Інтернету.

Дізнатися більше про напрацювання Ради Європи у протидії мові ворожнечі в Інтернеті і зареєструватися для участі в заході можна за посиланням.


Перейти до вмісту