30 липня під час засідання Колегії Міністерства інформаційної політики член Національної ради Сергій Костинський презентував результати другої хвилі моніторингу ефіру українських телеканалів щодо висвітлення ними ситуації в Донецькій та Луганській областях і в Криму. У засіданні Колегії взяли участь голова Національної ради Юрій Артеменко, заступник голови Уляна Фещук, Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко, перший заступник Міністра інформаційної політики Еміне Джапарова, заступник Міністра інформаційної політики Дмитро Золотухін, голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар, голова Державного комітету телебачення і радіомовлення Олег Наливайко та інші.
Сергій Костинський сказав про те, що Національна рада, Міністерство інформаційної політики, Держкомтелерадіо і профільний комітет Верховної Ради спільно здійснюють величезну роботу в кількох стратегічних напрямах. Це – захист інформаційного простору, розвиток і утвердження української мови на радіо й телебаченні, розбудова вітчизняного мовлення на непідконтрольні території і регіони проведення ООС, інформування громадян на цих територіях про те, що відбувається в Україні. Дуже важливо, на його думку, те, що в усіх цих напрямах є позитивні для держави результати.
Член Національної ради презентував дані другої хвилі моніторингу, проведеного у квітні цього року, про те, наскільки поширеними на українському телебаченні є теми, що стосуються подій на сході країни та в Криму. До моніторингу потрапили 16 загальнонаціональних телеканалів: це п’ять великих розважально-інформаційних телеканалів «Україна», «1+1», «ІСTV», «Інтер» , «UA:Перший», а також 11 інформаційних телеканалів – «Громадське», «Еспресо», «ПравдаТУТ», «Прямий», «NewsNetwork», «NewsOne», «ZIK», «5 канал», «24 канал», «112 Україна», «Обоз TV».
Обсяг моніторингу кожного телеканалу становив 168 годин, а загальна кількість годин ефіру, які були опрацьовані, – 2856.
Результати моніторингу свідчать про те, що інформаційні телеканали висвітленню ситуацію в Донецькій та Луганській областях і в Криму приділяють більше як 5,9%, а розважально-інформаційні – 2,4% частки свого тижневого ефіру. При цьому, зауважив Сергій Костинський, інформаційні телеканали висвітлюють події на Донбасі частіше, однак сюжети розважально-інформаційних телеканалів є більш ґрунтовними. «Тобто, крім наведення статистичної інформації, українське телебачення також здійснює репортажі з місця подій і дає інтерв’ю з учасниками подій», – підсумував він.
Тематиці Криму інформаційні телеканали приділяють 1%, а п’ятірка розважально-інформаційних каналів – лише 0,1% свого тижневого ефіру. При цьому розважально-інформаційні телеканали висвітлюють більше статистичної інформації, а новинні сюжети інформаційних телеканалів містять значно більше інтерв’ю з учасниками подій, а також містять коментарі експертів.
Сергій Костинський також повідомив про те, що під час моніторингу було зафіксовано, що наше телебачення розповідає про конкретних людей, наводить імена учасників бойових дій, волонтерів, політв’язнів і полонених. Героям, про яких згадували телеканали, упродовж тижня, коли проводився моніторинг, було приділено майже 10 годин (9 год. 48 хв.) від загального обсягу ефірного часу.