У рамках онлайн-семінару для представників територіальних громад Чернігівщини «Організація роботи ради територіальної громади» сесію з питань медіаграмотності, протидії фейкам і дезінформації провела представниця Національної ради у цій області Ірина Сенченко. Вона розповіла про особливості медіапростору краю і завдання для місцевих мовників у контексті обговорюваної теми.
«Не панікуємо, вчимося читати новини правильно, максимально критично!» – такими словами Ірина Сенченко розпочала свій виступ. У ситуації, коли середовище вщент переповнене інформаційним продуктом, через прикордонне розташування області сюди постійно надходять негативні новини і в медіа спостерігається постійне нагнітання, вкрай важливим є критичне споживання інформації. Тому, переконана Ірина Сенченко, медіаграмотність – одна із запорук захисту інформаційного простору прикордоння. Тож інформуванню населення через семінари та навчання приділяється велика увага.
Представниця Національної ради пояснила, як розпізнавати фейки, пропаганду і дезінформацію та як протидіяти їх впливам. Вона нагадала учасникам семінару про повноваження медіарегулятора, розповіла про структуру телерадіопростору Чернігівської області і її особливості, зупинилася на заходах, які проводяться представником у контексті безпеки інформаційного простору краю.
Ірина Сенченко акцентувала, що серед моніторингів, які постійно проводить регулятор, є і моніторинг щодо виявлення «мови ворожнечі». Також щотижня на офіційному сайті медіарегулятора публікується тижневий огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ, який готує Європейська служба зовнішніх зв’язків, і з ним можуть ознайомитися всі, хто цікавиться цією темою.
«Завдання не лише прибрати з поля пропагандистський вплив, а й мати достойну протидію у вигляді вітчизняного мовника. Впровадження проекту «Мовлення громад», ініційованого Національною радою, – вагомий метод протидії засиллю пропагандистських телеканалів та радіопрограм на прикордонні», – наголосила Ірина Сенченко. Так, лише у 2019 році для потреб радіомовлення Чернігівської області було проведено 5 конкурсів, на яких розподілено 14 FM-частот. Через карантинні заходи проведення конкурсів поки тимчасово припинено, однак є сподівання, що незабаром вони будуть поновлені. Тому представниця Національної ради закликала не зволікати, а готуватися, щоб при першій же нагоді створити нові радіостанції. На конкурси вже чекають вільні радіоканали в містах Седневі, Семенівці та селі Вертіївці. Мовлення громад як третій вид мовлення поряд із комерційним і суспільним вперше виділений окремо в українському законодавстві -законопроєкті «Про медіа».
Під час 4-денного онлайн-семінару представники територіальних громад регіону вивчали актуальні питання інформаційної безпеки, організаційні, земельні, соціальні питання, аспекти державної та комунальної власності, проходження служби в ОМС, комунікативні та інформаційні особливості роботи посадовця тощо.
Захід був організований Чернігівським центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій.